Economisch vertrouwen eurozone neemt af
BRUSSEL (ANP) - Het vertrouwen van ondernemers en consumenten in de economie van de eurozone is in januari afgenomen na een opleving in de maand ervoor. Vooral de problemen in de detailhandel drukten het algehele sentiment, meldt de Europese Commissie op basis van haar vertrouwensindex.
Het vertrouwen in de dienstensector nam net als in de detailhandel af. Dat kwam onder meer door de huidige beperkingen zoals lockdownmaatregelen die in heel veel landen zijn ingesteld. Zo blijft de horeca in veel landen dicht en staat de reissector stil. Daarnaast is de daling van het consumentenvertrouwen ook geen goed nieuws voor de sector.
Dat huishoudens minder positief zijn, kan hen ervan weerhouden grote uitgaven te doen. Daarmee werkt de daling van het consumentengetrouwen door in meerdere segmenten van de economie. Huishoudens zijn in doorsnee ook negatiever over hun financiële omstandigheden in de nabije toekomst
Wel vertrouwen in industrie
Het vertrouwen in de industrie nam wel toe. Dat kwam vooral doordat orderportefeuilles voor de zevende maand op rij een stijging lieten zien. Daarbij wordt door ondernemers met meer vertrouwen naar de exportverwachtingen gekeken. Hun inschatting voor de productie in de nabije toekomst verminderde wel. Verder bleef het geloof in de bouwsector nagenoeg gelijk aan een maand eerder.
Die brede graadmeter die het vertrouwen meet, zakte met 0,9 punten tot een stand van 91,5 punten. De index geeft beneden de 100 punten een negatief vertrouwen aan en is boven de 100 positief. Daarbij zijn de verwachtingen met betrekking tot de werkgelegenheid ook minder dan in december.
In de meeste grote economieën als Frankrijk en Duitsland zakte het vertrouwen. In Spanje en Italië was sprake van een verbetering. Ook in Nederland steeg het vertrouwen licht. In de hele Europese Unie was sprake van een daling met 0,6 punten tot een stand van 91,2.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
20 uur geleden