
Economie Turkije komt uit recessie
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Turkije is uit een recessie gekomen. In het vierde kwartaal van vorig jaar was weer sprake van economische groei. Daarvoor was er twee kwartalen beperkte krimp, waarmee volgens de gangbare definitie onder economen sprake was van een technische recessie.
De Turkse economie groeide in oktober, november en december met 1,7 procent ten opzichte van het derde kwartaal, meldde het Turkse statistiekbureau vrijdag. Over heel 2024 is de groei daardoor uitgekomen op 3,2 procent.
In december werd de rente in Turkije voor het eerst in bijna twee jaar verlaagd, omdat de torenhoge inflatie in het land wat leek af te koelen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de Turkse economie stimuleren. In januari volgde een tweede renteverlaging.
Hoge rente
De Turkse economie ondervond vorig jaar vooral hinder van de hoge rente, waardoor bijvoorbeeld investeringen in de industrie en consumentenbestedingen onder druk stonden. Dat laatste hing ook samen met de hoge inflatie. Deze problemen lijken af te nemen, maar zijn nog niet achter de rug.
De verwachting van economen is dat de rente in Turkije de komende maanden verder omlaaggaat en eind dit jaar rond de 30 procent ligt. Dat is nog steeds zeer hoog. Ook stijgen de prijzen nog altijd flink, maar niet meer zo sterk als eerder. De centrale bank rekent erop dat de inflatie eind dit jaar op 24 procent uitkomt.
Meer uit Financieel
LEUSDEN (ANP) - De Nederlandse overheid maakt vliegen volgend jaar opnieuw duurder. De vliegbelasting gaat met 2,9 procent omhoog tot 30,25 euro, heeft brancheorganisatie ANVR berekend.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Verenigde Staten en de Europese Unie hebben donderdag een eerder bereikt handelsakkoord formeel bekrachtigd. Het akkoord, dat vorige maand al in grote lijnen werd overeengekomen, omvat onder meer een Amerikaanse invoerheffing van 15 procent op de meeste EU-producten, waaronder auto's, farmaceutische producten, halfgeleiders en hout. Meer details over het akkoord zijn nu bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schiphol weet over twee weken of de luchthaven zijn natuurvergunning terugkrijgt zolang een hoger beroep loopt tegen de vernietiging daarvan. De Raad van State (RvS) zal op 4 september uitspraak doen in een spoedprocedure die Schiphol had aangespannen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Vier Israëlische bedrijven worden dit jaar niet toegelaten op de wapenbeurs in Rotterdam wegens zorgen over de veiligheid. Dat heeft directeur Hans Huigen van de Nederlandse Industrie voor Defensie en Veiligheid (NIDV) bevestigd na berichtgeving van de NOS. "We willen de beurs zo goed en ordentelijk mogelijk laten verlopen", aldus de directeur.
2 uur geledenZÜRICH (ANP) - Just Eat Takeaway gaat proeven doen met grondrobots die maaltijden aan de voordeur bezorgen. Daarvoor is de eigenaar van Thuisbezorgd.nl een samenwerking aangegaan met het Zwitserse robotbedrijf RIVR. De robot gaat in eerste instantie maaltijden bezorgen in het Zwitserse Zürich, maar dit moet later dit jaar ook in andere Europese steden worden geïntroduceerd.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in augustus verder toegenomen. Volgens marktonderzoeker S&P Global komt dit vooral doordat de vraag in de industriesector van het eurogebied is aangetrokken, terwijl de dienstensector een kleine groeivertraging liet zien.
3 uur geledenDELFT (ANP) - Porseleinproducent Royal Delft, bekend van het Delfts blauw, heeft een financieel sterk eerste halfjaar achter de rug. Het bedrijf zag vooral een flinke groei in de onlineverkoop via de eigen webshop. Ook verkocht Royal Delft meer porselein en kristal van Royal Leerdam aan toeristen.
4 uur geleden