Economie Oekraïne in eerste 9 maanden met 4,5 procent gegroeid
KYIV (ANP/RTR) - De economie van Oekraïne is in de eerste negen maanden van dit jaar met 4,5 procent gegroeid in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder. Dat meldt het Oekraïense ministerie van Economische Zaken. Volgens het ministerie is die groei vooral te danken aan hogere bedrijvigheid in de landbouwsector, bouw en transport.
Daarmee doorstaat de economie van Oekraïne de gevolgen van de oorlog met Rusland redelijk goed, ondanks de verwoestende Russische aanvallen met raketten en drones op onder meer infrastructuur en de energievoorziening van het land. Door de grootschalige inval van Rusland in Oekraïne in 2022 kromp de economie in dat jaar nog zeer hard, met bijna een derde.
Minister van Economische Zaken Joelia Svyrydenko zei dat bedrijven in onder meer detailhandel, bouw en industrie wat positiever vooruitkijken, omdat er "normalisatie" in de energiesector zou zijn. Zo wordt veel energie uit het buitenland geïmporteerd. Wel hebben bedrijven in Oekraïne te maken met forse personeelstekorten door de oorlog omdat mannen aan het front vechten en veel mensen naar het buitenland zijn gevlucht.
Voor heel dit jaar rekent Kyiv op een groei van 3,5 procent, na de plus van 5,3 procent vorig jaar. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelde deze zomer nog dat de aanvallen van Rusland op de energie-infrastructuur van Oekraïne de economie van het land ondermijnen. Hierdoor kan de groei dit jaar zwakker uitvallen dan het IMF eerder voorspelde.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Renault gaat helpen bij het opzetten van een militaire drone-industrie, meldt het bedrijf. De Franse autofabrikant zegt daarmee in te gaan op een verzoek van het Franse ministerie van Defensie.
30 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Kleinere Nederlandse banken proberen met hogere rentes op deposito's spaarders aan zich te binden, meldt vergelijkingswebsite Geld.nl. De geboden rente is soms wel een procentpunt hoger dan bij grootbanken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten overwegen minder Amerikaanse producten te kopen nu de politieke en economische spanningen tussen Europa en de Verenigde Staten oplopen. Dat meldt Onderneming.nl, een kennisplatform voor ondernemers, op basis van eigen onderzoek. Volgens een enquête onder een consumentenpanel van duizend Nederlanders overwegen vier op de tien van hen minder Amerikaanse producten aan te schaffen.
1 uur geledenMARSEILLE (ANP/RTR) - De grote Franse containervervoerder CMA CGM laat schepen het Suezkanaal in Egypte mijden in verband met "wereldwijde onzekerheden". Schepen gaan daarom via Zuid-Afrika. Eerder had CMA CGM juist plannen om vaker via Suez te varen nu de rust in de Rode Zee is teruggekeerd en de Jemenitische Houthi-rebellen geen aanvallen meer uitvoeren op schepen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schiphol en KLM laten onafhankelijk onderzoek doen naar de dagenlange verstoringen door het winterweer, begin deze maand. Dat meldt demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur, BBB) aan de Kamer. Door sneeuwval werden veel vluchten geschrapt en moesten honderden mensen op de luchthaven overnachten.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Meerdere vluchten naar Eindhoven Airport zijn omgeleid wegens slecht zicht. De landingsbaan is door mist niet goed zichtbaar voor aankomende vluchten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) krijgt vrijdag een notering aan de aandelenbeurs in Amsterdam. Daarbij gaat het om een verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten in een zogeheten directe plaatsing. Het gaat dan bijvoorbeeld om pensioenfondsen en andere grote investeringspartijen.
3 uur geleden