'Economie kan weer open door testcapaciteit fiks op te voeren'
AMSTERDAM (ANP) - Ondernemersorganisatie VNO-NCW en MKB-Nederland sturen aan op het heropenen van de economie door de testcapaciteit maximaal op te voeren. Uit een analyse van accountancykantoor KPMG in opdracht van VNO-NCW volgt dat de testcapaciteit tot minimaal 20 miljoen testen per maand moet worden opgevoerd. Ook is het noodzakelijk om een test-, antistof- en vaccinatiepaspoort in te voeren. Volgens David Ikkersheim, arts en partner bij KPMG Health, helpt het opschalen van de testcapaciteit ook bij het verminderen van besmettingen.
Als de testcapaciteit op korte termijn wordt opgevoerd kan Nederland voor de zomer open, zegt KPMG. Volgens Ikkersheim moet de extra testcapaciteit worden ingezet voor het testen van mensen voor deelname aan activiteiten zoals onderwijs en bezoek aan winkels, horeca en cultuur. Door grootschalig te testen zal het aantal nieuwe gevallen verminderen, omdat nieuwe coronabesmettingen sneller ontdekt worden en mensen eerder in isolatie gaan.
In de eerste plaats kunnen er 100.000 tests per dag extra worden gedaan binnen de huidige capaciteit, vertelt Ikkersheim. Op dit moment worden rond de 800.000 tests per maand uitgevoerd. Vervolgens moet ingezet worden op het testen bij onderwijsinstellingen en op het werk. Daarna volgt het invoeren van zelftests. Het moet daarom nu wettelijk mogelijk worden gemaakt om zelftests te doen, zodat mensen zonder arts kunnen testen. Ikkersheim benadrukt dat het verder opvoeren van de testcapaciteit essentieel is. "Niet alleen voor het economische herstel, maar ook om testcapaciteit achter de hand te hebben zodra nieuwe mutaties optreden."
De kosten van 20 miljoen testen per maand zullen volgens de analyse uitkomen op 600 miljoen euro. Op dit moment kost de lockdown zo'n 5 miljard euro per maand volgens KPMG. De kosten van het testen zouden dus opwegen tegen de kosten van de lockdown, ook al is niet duidelijk hoeveel het openen van de economie oplevert, omdat het vanwege veiligheidsmaatregelen om een gedeeltelijke opening gaat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Winkeliers hebben in maart duidelijk meer omgezet dan in dezelfde maand vorig jaar. Van een mogelijke 'shopdip' door geschrokken reacties op de oorlog in het Midden-Oosten was dus absoluut geen sprake, volgt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt zijn importheffingen op Schotse whisky. Hij zegt dat te doen ter ere van de Britse koning Charles en koningin Camilla, die hun staatsbezoek aan de Verenigde Staten hebben afgesloten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse technologische industrie heeft steeds meer last van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump vorig jaar ontketende. Dat meldt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na een onderzoek onder 156 bedrijven dat eerder deze maand is uitgevoerd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
7 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.
9 uur geleden