Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economie China verrast in 3e kwartaal met groei van 4,9 procent

Economie China verrast in 3e kwartaal met groei van 4,9 procent

BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese economie is in het derde kwartaal met 4,9 procent gegroeid ten opzichte van een jaar eerder. Dat is sneller dan verwacht. Volgens gegevens van het Nationale Bureau voor de Statistiek was de groei van 4,9 procent wel langzamer dan de groei van 6,3 procent in het tweede kwartaal.

De cijfers duiden er volgens analisten op dat de Chinese economie sterk genoeg is om de groeidoelstellingen van de regering te bereiken. Beijing heeft voor heel 2023 een groeidoelstelling van ongeveer 5 procent. Vorig jaar groeide de op een na grootste economie ter wereld met 3 procent. Dat was het op een na laagste tempo sinds de jaren 70. Beijing had zichzelf een groeidoel gesteld van 5,5 procent voor 2022.

Financiële markten hadden een lagere groei in het derde kwartaal verwacht omdat China worstelt met een ongekende vastgoedcrisis. Daardoor werd gevreesd dat de consumptie en de bedrijfsactiviteit in het land zouden achterblijven.

Gestegen winkelverkopen

Chinese consumenten bleven echter geld uitgeven. Het statistiekbureau maakte namelijk ook bekend dat de Chinese winkelverkopen in september met 5,5 procent zijn gestegen. Dat was meer dan verwacht en de sterkste toename sinds mei dit jaar. Ook nam de werkloosheid vorige maand af tot 5 procent, het laagste niveau sinds november 2021. China maakt geen gegevens meer bekend over de jeugdwerkloosheid, nadat deze in juni een recordhoogte van ruim 21 procent bereikte.

De industriële productie nam in september met 4,5 procent toe. Ook dat was iets beter dan verwacht. De Chinese economische activiteit heeft daarmee de afgelopen weken enige tekenen van stabilisatie vertoond, mede dankzij de overheidssteun. De Chinese overheid heeft de afgelopen zomer een reeks maatregelen genomen om het vertrouwen van ondernemers en consumenten te herstellen.

Betalingsproblemen Country Garden

De crisis in de vastgoedsector, waar bedrijven onder hun grote schuldenlast dreigen te bezwijken, blijft echter boven de economie hangen. Zo slaagde Country Garden, een van de grootste vastgoedbedrijven van China en waarvan lang werd aangenomen dat het financieel gezond was, er vorige maand niet in de rente te betalen op een lening van in totaal 15,4 miljoen dollar. Het bedrijf heeft een uitstelperiode van dertig dagen gekregen die woensdag afloopt. Indien Country Garden niet op tijd betaalt, dreigt het als wanbetaler te worden bestempeld.

Meer uit Financieel

EU en China worden lid van nieuwe coalitie rond emissiehandel

BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.

11 uur geleden
China onderzoekt mogelijkheden diepzeemijnbouw bij Cookeilanden

AVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.

11 uur geleden
Toerisme naar Cuba zakt onder druk van economische problemen

HAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.

12 uur geleden
Vakantiegangers Thailand riskeren boete bij biertje in de middag

BANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.

12 uur geleden
Pfizer wint biedingsstrijd om obesitasmedicijnmaker Metsera

NEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.

13 uur geleden
Tesla vindt geen steun bij aandeelhouders voor investering in xAI

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.

13 uur geleden
Shein ontloopt blokkade in Frankrijk na verwijderen sekspoppen

PARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.

16 uur geleden