Economie China koelt af door lockdowns en zwakke vastgoedmarkt
BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese economie kende in het tweede kwartaal de traagste groei sinds de uitbraak van het coronavirus. Dat kwam vooral door de aanhoudend strenge lockdowns om nieuwe besmettingen buiten de deur te houden. Ook de zwakte op de vastgoedmarkt speelde een rol.
De Chinese economie was in het tweede kwartaal goed voor een groei van 0,4 procent op jaarbasis. Dat was veel minder dan de groei met 1,2 procent die door kenners in doorsnee werd voorzien. In de voorbije periode ging bijvoorbeeld miljoenenstad Shanghai wekenlang op slot. Ook zorgden de coronamaatregelen voor verstoringen in de toeleveringsketens. Fabrieken moesten noodgedwongen de productie opschorten.
In China wordt corona niet getolereerd. Het zero-Covid-beleid betekent naast lockdown ook lange quarantaines. Bedrijven worden daardoor hard geraakt. Ook maken de maatregelen consumenten nerveus.
Stagflatie
"In het binnenland blijft het effect van de epidemie aanhouden", zei een woordvoerder van het Chinese bureau voor de statistiek in een toelichting op de cijfers. Daarbij verwees hij naar de mindere vraag en de verstoorde leveringen. "Het risico van stagflatie in de wereldeconomie neemt ook toe." Er is sprake van stagflatie als de economie vertraagt en de inflatie snel stijgt, bij een hoge werkloosheid.
Het bruto binnenlands product van de op een na grootste economie ter wereld kromp in de periode april tot en met juni met 2,6 procent ten opzichte van de eerste drie maanden van dit jaar, aldus het statistiekbureau. De industriële productie steeg in juni met 3,9 procent op jaarbasis, tegen 0,7 procent in mei toen de coronamaatregelen wat werden versoepeld. De detailhandelsverkopen stegen met 3,1 procent na een daling van 6,7 procent in mei.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Supermarktconcern Ahold Delhaize was woensdag de sterkste stijger in de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn en webwinkel bol kwam met kwartaalresultaten die goed werden ontvangen door beleggers. Het aandeel ging kort na opening meer dan 4 procent omhoog.
22 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Novo Nordisk heeft woensdag voor de vierde keer zijn omzetverwachting voor dit jaar verlaagd. De Deense farmaceut denkt dat zijn middelen tegen diabetes en obesitas minder goed verkopen dan voorzien. Novo Nordisk kampt met groeiende concurrentie van zijn populaire diabetesmedicijn Ozempic en afslankmedicijn Wegovy.
55 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft iets meer omzet behaald in het afgelopen kwartaal. De groei werd vooral gedreven door de eerdere overname van de Roemeense supermarktketen Profi. Ook de onlineverkopen van boodschappen droegen bij aan de groei.
58 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De vluchten op Brussels Airport worden woensdagochtend weer hervat. De luchthaven sloot dinsdagavond twee keer omdat drones in de omgeving waren gesignaleerd. Wel zijn veertig vluchten geschrapt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De leverancier van onder meer chat- en betalingsdiensten CM.com heeft een overnamebod ontvangen van het Amsterdamse softwarebedrijf Bird met een totale waarde van 165,8 miljoen euro in contanten. Dat bod ligt 20 procent hoger dan de slotkoers van CM.com op de aandelenbeurs in Amsterdam dinsdag.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. De zorgen dat de beurzen en vooral de grote techbedrijven te hard in waarde zijn gestegen door het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI), laaiden weer op. Ook zijn beleggers bezorgd over de hoge uitgaven door bedrijven aan AI.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever verwacht de afsplitsing van zijn ijstak op 6 december af te ronden. Dat heeft het Britse was- en levensmiddelenconcern dinsdag bekendgemaakt. De tijdlijn voor de afsplitsing moest worden herzien door de sluiting van de Amerikaanse overheid.
12 uur geleden