Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen verwachten beperkte impact extra heffing Trump op groei

Economen verwachten beperkte impact extra heffing Trump op groei

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Economen verwachten dat de extra importheffing van 10 procent die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, slechts een beperkte impact zal hebben op de economische groei van de eurozone. De economen van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs denken dat de nieuwe heffing ongeveer 0,1 procentpunt van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, zal afsnoepen.

Hoofdeconoom Carsten Brzeski van ING verwacht dat het extra tarief de Europese bbp-groei waarschijnlijk met 0,2 procentpunt zal verlagen. Volgens Brzeski schiet deze schatting echter wel tekort en zou de impact groter kunnen zijn als het escalerende conflict tussen de Verenigde Staten en Europa leidt tot meer onzekerheid en oplopende geopolitieke spanningen. Ook de economen van Goldman Sachs waarschuwen dat de klap groter zou kunnen zijn als er negatieve gevolgen zijn voor het vertrouwen bij bedrijven en investeerders.

Trump dreigt de extra heffing op te leggen aan acht Europese landen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd. Het gaat om Denemarken, Noorwegen, Zweden, Frankrijk, Duitsland, Finland, het Verenigd Koninkrijk en Nederland. Trump dreigt de heffing op 1 juni te verhogen tot 25 procent als de VS Groenland niet mogen inlijven. De extra heffingen komen bovenop de Amerikaanse importheffing van 15 procent op de meeste EU-goederen, die afgelopen zomer werd afgesproken.

Inflatie

Goldman Sachs schat dat een extra tarief van 10 procent de economische groei in de getroffen landen met 0,1 tot 0,2 procentpunt zal verlagen, waarbij Duitsland de grootste klap krijgt. De economen van de zakenbank voorzien verder een "zeer kleine" impact op de inflatie en verwachten dat de centrale banken de rente zullen verlagen als reactie op de verslechterde groeivooruitzichten. Ze waarschuwen wel dat het "zeer onzeker" is of de extra tarieven daadwerkelijk worden ingevoerd.

Ook ING stelt dat niet alle dreigementen van Trump daadwerkelijk worden uitgevoerd. Daarnaast wijst Brzeski erop dat de EU zelf een handelsblok is zonder tariefbarrières. Dit betekent dat er talloze mogelijkheden zijn voor tariefontduiking. Zo geldt de extra heffing bijvoorbeeld niet voor België, waardoor er mogelijk meer goederen via de Belgische havens worden uitgevoerd om de extra heffing te ontlopen. Dit zou het extra tarief uiteindelijk minder effectief maken dan de eerder aangekondigde heffingen.

Meer uit Financieel

Geldboetes voor oud-managers VolkerWessels-dochters

ZWOLLE (ANP) - Twee oud-managers van dochterbedrijven van VolkerWessels hebben vorig jaar een strafbeschikking geaccepteerd van het Openbaar Ministerie (OM), in de vorm van geldboetes. Dat werd maandag duidelijk in de rechtbank van Zwolle tijdens de behandeling van een corruptiezaak die draait om de vermeende omkoping van een minister op Sint Maarten.

7 minuten geleden
Merz: importheffingen Trump schadelijk voor VS en EU

BERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict rond Groenland zijn schadelijk voor zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz gezegd. Ook zorgen heffingen voor schade aan de transatlantische relaties, aldus Merz.

16 minuten geleden
Nederlandse export bloemen en planten zet groei voort

ZOETERMEER (ANP) - Nederland exporteerde vorig jaar voor 7,2 miljard euro aan bloemen en planten. Dat is bijna 2 procent meer dan een jaar eerder, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).

1 uur geleden
Zweedse minister van Financiën noemt importheffingen Trump absurd

STOCKHOLM (ANP) - De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland zijn "absurd" en een poging tot chantage waar de EU niet aan mag toegeven. Dat heeft de Zweedse minister van Financiën Elisabeth Svantesson gezegd. De importheffing van 10 procent geldt voor alle landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Zweden. Trump dreigt het eiland, dat tot Denemarken behoort, te annexeren.

2 uur geleden
Inflatie eurozone zakt onder ECB-doelstelling van 2 procent

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.

3 uur geleden
Duitse Groenen willen opschorting import gas uit VS om Groenland

BERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.

3 uur geleden
Britse premier Starmer wil handelsoorlog voorkomen

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.

4 uur geleden