Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen JPMorgan: economie Israël kan dit kwartaal stevig krimpen

Economen JPMorgan: economie Israël kan dit kwartaal stevig krimpen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie zou in de laatste drie maanden van het jaar stevig kunnen krimpen, nu de oorlog met Hamas lijkt te escaleren. Dat hebben economen van de Amerikaanse bank JPMorgan Chase becijferd.

Ze spreken van een krimp van 11 procent, daarbij uitgaande van de in de Verenigde Staten veel gebruikte geannualiseerde meetmethode. Daarbij drukken ze de krimp uit alsof die een heel jaar lang in hetzelfde tempo aanhoudt. Omgerekend naar hoe wij hier in Nederland ontwikkelingen van de economie bijhouden komt dat neer op een kwartaalkrimp van bijna 3 procent.

Zelf zeggen de deskundigen dat ze eerder nog "te optimistisch" waren bij het inschatten van de economische impact van de oorlog. Hun nieuwe inschattingen zijn enkele dagen terug gemaakt, nog voordat Israël aankondigde zijn grondoperaties in de Gazastrook uit te breiden en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu waarschuwde voor een "lange en moeilijke" strijd.

Grote onzekerheid

De economen benadrukken wel dat "het meten van de impact van de oorlog op de Israëlische economie moeilijk blijft". Dat komt onder meer door de nog steeds zeer grote onzekerheid over de omvang en duur van het conflict. Ook hebben de kenners naar eigen zeggen niet alle benodigde gegevens beschikbaar.

Voorlopig blijft hun raming staan dat de economie van Israël dit jaar over de gehele linie met 2,5 procent zal groeien en volgend jaar met 2 procent. Die laatste cijfers wijken niet veel af van wat de Israëlische centrale bank onlangs heeft gezegd. Die gaat voor dit jaar momenteel uit van 2,3 procent groei.

Vergelijking

De kenners bij JPMorgan trekken ook een vergelijking met eerdere oorlogen van Israël. Zo was er in 2014 een groot conflict in de Gazastrook en in 2006 was er een oorlog met de in Libanon gevestigde Hezbollah. Destijds was er volgens de economen "nauwelijks invloed" op de economische activiteit in het land. Maar "de huidige oorlog heeft een veel grotere impact gehad op de binnenlandse veiligheid en het vertrouwen", waarschuwen de deskundigen ook.

Israëlische aandelen gingen de afgelopen tijd al in de uitverkoop door de onzekerheid over de oorlog. De belangrijkste aandelenindex van de beurs in Tel Aviv is sinds de aanval van Hamas op Israël van 7 oktober met zo'n 11 procent gezakt. Intussen is de waarde van de Israëlische sjekel gedaald naar het zwakste niveau sinds 2012. Internationaal bestaat daarnaast de vrees dat de oorlog de olieprijzen verder kan opdrijven.

Meer uit Financieel

Griekenland niet langer op economische probleemlijst EU

ATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".

49 minuten geleden
Ackman wil belang in Universal Music verkopen na afgeketst bod

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.

1 uur geleden
FME wijst op randvoorwaarden voor vergroten onafhankelijkheid

ZOETERMEER (ANP) - Ondernemersorganisatie FME noemt het voorstel van de Europese Commissie voor meer technologische onafhankelijkheid "een belangrijke stap om minder afhankelijk te worden van de VS en China". Maar volgens de ondernemersorganisatie voor technologische industrie moet er ook naar randvoorwaarden worden gekeken.

2 uur geleden
Aandelenbeurs Amsterdam sluit in mineur na nieuwe aanvallen Iran

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een licht verlies gesloten. Beleggers op het Damrak volgden daarmee het overwegend negatieve sentiment op andere Europese beurzen en op Wall Street. Nieuwe aanvallen van Iran op Koeweit en Bahrein wakkerden zorgen aan over de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder optimisme over een vredesdeal verdween naar de achtergrond.

4 uur geleden
Aandeelhouders Air France-KLM akkoord met beloning topman Smith

PARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM krijgt zijn miljoenenbeloning. Een meerderheid van de aandeelhouders is akkoord met het salaris en de bonussen van de Canadese topman. De Nederlandse overheid had eerder laten weten bezwaar aan te tekenen tegen de financiële beloning.

4 uur geleden
Vuurwerkwinkeliers dreigen met rechtszaak om compensatie

DEN BOSCH (ANP) - Winkeliers die vuurwerk verkochten rond de jaarwisseling dreigen naar de rechter te stappen. Ze zijn ontevreden over de compensatie die het kabinet ze biedt voor het aanstaande vuurwerkverbod. Volgens hen is de vergoeding voor de misgelopen winst van één jaar te weinig.

4 uur geleden
Chemieconcern Dow schrapt honderden banen in Nederland

TERNEUZEN (ANP) - Chemieconcern Dow schrapt in Nederland 605 banen. Dat heeft het bedrijf laten weten aan medewerkers en personeelsvertegenwoordigers. De ingreep maakt deel uit van een wereldwijde reorganisatie.

5 uur geleden