Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen JPMorgan: economie Israël kan dit kwartaal stevig krimpen

Economen JPMorgan: economie Israël kan dit kwartaal stevig krimpen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie zou in de laatste drie maanden van het jaar stevig kunnen krimpen, nu de oorlog met Hamas lijkt te escaleren. Dat hebben economen van de Amerikaanse bank JPMorgan Chase becijferd.

Ze spreken van een krimp van 11 procent, daarbij uitgaande van de in de Verenigde Staten veel gebruikte geannualiseerde meetmethode. Daarbij drukken ze de krimp uit alsof die een heel jaar lang in hetzelfde tempo aanhoudt. Omgerekend naar hoe wij hier in Nederland ontwikkelingen van de economie bijhouden komt dat neer op een kwartaalkrimp van bijna 3 procent.

Zelf zeggen de deskundigen dat ze eerder nog "te optimistisch" waren bij het inschatten van de economische impact van de oorlog. Hun nieuwe inschattingen zijn enkele dagen terug gemaakt, nog voordat Israël aankondigde zijn grondoperaties in de Gazastrook uit te breiden en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu waarschuwde voor een "lange en moeilijke" strijd.

Grote onzekerheid

De economen benadrukken wel dat "het meten van de impact van de oorlog op de Israëlische economie moeilijk blijft". Dat komt onder meer door de nog steeds zeer grote onzekerheid over de omvang en duur van het conflict. Ook hebben de kenners naar eigen zeggen niet alle benodigde gegevens beschikbaar.

Voorlopig blijft hun raming staan dat de economie van Israël dit jaar over de gehele linie met 2,5 procent zal groeien en volgend jaar met 2 procent. Die laatste cijfers wijken niet veel af van wat de Israëlische centrale bank onlangs heeft gezegd. Die gaat voor dit jaar momenteel uit van 2,3 procent groei.

Vergelijking

De kenners bij JPMorgan trekken ook een vergelijking met eerdere oorlogen van Israël. Zo was er in 2014 een groot conflict in de Gazastrook en in 2006 was er een oorlog met de in Libanon gevestigde Hezbollah. Destijds was er volgens de economen "nauwelijks invloed" op de economische activiteit in het land. Maar "de huidige oorlog heeft een veel grotere impact gehad op de binnenlandse veiligheid en het vertrouwen", waarschuwen de deskundigen ook.

Israëlische aandelen gingen de afgelopen tijd al in de uitverkoop door de onzekerheid over de oorlog. De belangrijkste aandelenindex van de beurs in Tel Aviv is sinds de aanval van Hamas op Israël van 7 oktober met zo'n 11 procent gezakt. Intussen is de waarde van de Israëlische sjekel gedaald naar het zwakste niveau sinds 2012. Internationaal bestaat daarnaast de vrees dat de oorlog de olieprijzen verder kan opdrijven.

Meer uit Financieel

Apple daalt op Wall Street na aankondiging aftreden topman Cook

NEW YORK (ANP) - Apple ging dinsdag licht omlaag op de beurzen in New York. De iPhone-maker kondigde aan dat Tim Cook vanaf september stopt als topman. Hij wordt dan vervangen door John Ternus, de huidige baas van de hardwaredivisie van Apple. Ternus, die in 2001 begon bij het techconcern, werd al gezien als een waarschijnlijke opvolger van Cook. Het aandeel daalde 0,5 procent.

50 minuten geleden
Geldmaat start proef met biljetten van 100 euro in automaten

WEESP (ANP) - Geldmaat start een proef met biljetten van 100 euro in pinautomaten. Nu is 50 euro nog het hoogste biljet dat kan worden opgenomen. In 46 Geldmaatwinkels in grote steden en grootwinkelcentra komt het biljet in de loop van mei en juni beschikbaar. Dat maakte Geldmaat, het bedrijf dat het beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland, bekend.

52 minuten geleden
KPMG: grote zorgen over migratie, wooncrisis en stijgende kosten

AMSTELVEEN (ANP) - Vier op de tien Nederlanders maken zich "ernstige zorgen" over het aantal migranten dat naar Nederland komt en het gebrek aan woningen, staat in een onderzoek van KPMG. Daarnaast maakt ruim de helft van de Nederlanders zich zorgen over de kosten van levensonderhoud. Honderdduizenden mensen (2 procent van de bevolking) kunnen financieel niet meer rondkomen. Een op de vier moet op de kleintjes letten om rond te kunnen komen.

2 uur geleden
Apple wint rechtszaak tegen Nederlandse verkoper namaak-AirPods

DEN HAAG (ANP) - Apple heeft het kort geding gewonnen tegen de Nederlandse groothandel TTP Concept in Style over de verkoop van namaak-AirPods Pro. Dat heeft de voorzieningenrechter van de rechtbank in Den Haag dinsdag beslist.

2 uur geleden
Brussel maakt richtlijnen voor mogelijk tekort vliegtuigbrandstof

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie is bezig met het opstellen van richtlijnen voor lidstaten voor het geval er een tekort aan vliegtuigbrandstof komt. Dat zei Eurocommissaris Apostolos Tzitzikostas (Transport).

2 uur geleden
Oekraïense miljardair koopt huis in Monaco voor 471 miljoen euro

MONACO (ANP/BELGA/BLOOMBERG) - De Oekraïense miljardair Rinat Akhmetov heeft in Monaco een appartement van 471 miljoen euro gekocht. Dat blijkt uit kadastergegevens, ingezien door Bloomberg. Volgens het persbureau is dit de duurste woning die ooit verkocht is.

2 uur geleden
Onvoltooid attractiepark Rotterdam geveild voor 6,5 miljoen euro

ROTTERDAM (ANP) - Het onvoltooide attractiepark Rivoli Rotterdam is dinsdag verkocht tijdens een onlineveiling. Het hoogste bod was 6,5 miljoen euro. Ondernemer Hennie van der Most heeft meer dan tien jaar gewerkt aan de bouw van het park aan de Doklaan in Rotterdam, waar eerder een vuilverbrandingsinstallatie stond. Maar de gemeenteraad besloot vorige week dat de eigenaar het terrein moest veilen en wil dat er betaalbare woningen komen.

3 uur geleden