Economen JPMorgan: economie Israël kan dit kwartaal stevig krimpen
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie zou in de laatste drie maanden van het jaar stevig kunnen krimpen, nu de oorlog met Hamas lijkt te escaleren. Dat hebben economen van de Amerikaanse bank JPMorgan Chase becijferd.
Ze spreken van een krimp van 11 procent, daarbij uitgaande van de in de Verenigde Staten veel gebruikte geannualiseerde meetmethode. Daarbij drukken ze de krimp uit alsof die een heel jaar lang in hetzelfde tempo aanhoudt. Omgerekend naar hoe wij hier in Nederland ontwikkelingen van de economie bijhouden komt dat neer op een kwartaalkrimp van bijna 3 procent.
Zelf zeggen de deskundigen dat ze eerder nog "te optimistisch" waren bij het inschatten van de economische impact van de oorlog. Hun nieuwe inschattingen zijn enkele dagen terug gemaakt, nog voordat Israël aankondigde zijn grondoperaties in de Gazastrook uit te breiden en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu waarschuwde voor een "lange en moeilijke" strijd.
Grote onzekerheid
De economen benadrukken wel dat "het meten van de impact van de oorlog op de Israëlische economie moeilijk blijft". Dat komt onder meer door de nog steeds zeer grote onzekerheid over de omvang en duur van het conflict. Ook hebben de kenners naar eigen zeggen niet alle benodigde gegevens beschikbaar.
Voorlopig blijft hun raming staan dat de economie van Israël dit jaar over de gehele linie met 2,5 procent zal groeien en volgend jaar met 2 procent. Die laatste cijfers wijken niet veel af van wat de Israëlische centrale bank onlangs heeft gezegd. Die gaat voor dit jaar momenteel uit van 2,3 procent groei.
Vergelijking
De kenners bij JPMorgan trekken ook een vergelijking met eerdere oorlogen van Israël. Zo was er in 2014 een groot conflict in de Gazastrook en in 2006 was er een oorlog met de in Libanon gevestigde Hezbollah. Destijds was er volgens de economen "nauwelijks invloed" op de economische activiteit in het land. Maar "de huidige oorlog heeft een veel grotere impact gehad op de binnenlandse veiligheid en het vertrouwen", waarschuwen de deskundigen ook.
Israëlische aandelen gingen de afgelopen tijd al in de uitverkoop door de onzekerheid over de oorlog. De belangrijkste aandelenindex van de beurs in Tel Aviv is sinds de aanval van Hamas op Israël van 7 oktober met zo'n 11 procent gezakt. Intussen is de waarde van de Israëlische sjekel gedaald naar het zwakste niveau sinds 2012. Internationaal bestaat daarnaast de vrees dat de oorlog de olieprijzen verder kan opdrijven.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in maart sterk gestegen als gevolg van de fors hogere brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens voorlopige cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis steeg de inflatie naar 2,7 procent op jaarbasis. In februari was dat nog 1,9 procent. Op maandbasis namen de consumentenprijzen met 1,1 procent toe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse olieraffinaderijen hebben hun capaciteit door de Iranoorlog tot het maximum opgevoerd en aangepast om zoveel mogelijk kerosine en diesel te kunnen verkopen. Nederland is binnen Europa de grootste exporteur van deze momenteel schaarse brandstoffen en hoeft daardoor zelf voorlopig niet te vrezen voor een tekort, zegt directeur Jan-Willem van den Beukel van branchevereniging VEMOBIN.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles gaat voor 500 miljoen euro aan eigen aandelen inkopen om aandeelhouders te belonen. Het eerste aandeleninkoopprogramma van het bedrijf onderstreept volgens het bestuur van UMG het vertrouwen in de strategie en groei op lange termijn. Het aandeel steeg ruim 3 procent en was daarmee de sterkste stijger in de AEX-index.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal brommobielen in Nederland is in de afgelopen vijf jaar explosief gestegen. De verkoop van de kleine karretjes, populair onder pubers, groeit volgens databedrijf RDC sneller dan ooit.
8 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul zijn maandag flink weggezakt door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Door de strijd in de olierijke regio zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van eieren in Nederland zijn gestegen naar een recordhoogte. Dat meldt de Consumentenbond na een eigen prijspeiling bij de dertien grootste supermarktketens. Volgens de belangenbehartiger voor consumenten zijn eieren in vijf jaar gemiddeld 38 procent duurder geworden.
9 uur geleden