ECB verhoogt verwachtingen voor economische groei en inflatie
FRANKFURT (ANP) - Het economische herstel in de eurozone gaat harder dan gedacht. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft zijn groeiverwachting voor 2021 flink verhoogd. Ook de prognose voor de inflatie is naar boven bijgesteld, maar de sterke toename van het prijspeil is waarschijnlijk wel tijdelijk van aard. Mede daarom vindt ECB-president Christine Lagarde het nog "te vroeg" om te praten over het afbouwen van de crisissteun van de centrale bank.
Voor dit jaar gaat de ECB nu uit van 4,6 procent groei voor de eurolanden. Dit was in de vorige raming nog 4 procent. De inflatie trekt dit jaar waarschijnlijk aan tot 1,9 procent, waar de ECB eerder nog uitging van 1,5 procent. De komende twee jaar loopt de inflatie dan terug naar respectievelijk 1,5 en 1,4 procent, verwacht de centrale bank.
Een inflatie rond de 2 procent is belangrijk voor een goede prijsstabiliteit en is eigenlijk een vereiste voor de ECB, voordat de bank zal besluiten om de rentes weer wat te verhogen. Omdat de inflatie recent opliep tot dat niveau rees de vraag op de financiële markten of dit zou betekenen dat de ECB al met een beleidsverandering zou komen.
Nog veel onzekerheid
Maar Lagarde drukte dat sentiment eerder al de kop in door aan te geven dat de opgelopen inflatie waarschijnlijk niet blijvend is. Nu wees ze daar weer op. Zo zouden bijvoorbeeld de prijzen van diensten amper omhoog gaan. Dat komt volgens haar omdat de lonen niet significant zijn gestegen.
Voor het bepalen van het monetaire beleid kijken de beleidsmakers bij de centrale bank bovendien verder dan de twee belangrijkste graadmeters. Er wordt naar een heel spectrum aan financieringscondities gekeken, aldus Lagarde. Ook is er volgens haar nog steeds veel onzekerheid over het verdere verloop van de coronapandemie.
Rente
De ECB besloot donderdag om de rente zoals verwacht gelijk te houden op het historisch lage niveau. Ook veranderde de centrale bank niets aan het opkoopprogramma voor obligaties, waarmee de bank probeert de economie tijdens de coronacrisis te ondersteunen. Beleggers en economen waren vooral benieuwd of de ECB al iets zou loslaten over het afbouwen van zijn steunprogramma's. Maar de instelling herhaalde in een verklaring dat het speciale noodaankoopprogramma van obligaties nog zeker tot eind maart volgend jaar wordt doorgezet, en in ieder geval tot de coronacrisis voorbij is.
Europa loopt in zijn herstel en met het vaccineren ook nog ver achter op de Verenigde Staten, waar het afbouwen van steun inmiddels wel steeds reëler lijkt te worden. Uit gegevens die donderdag werden vrijgegeven, bleek dat het aantal Amerikanen dat een nieuwe aanvraag voor een werkloosheidsuitkering indiende vorige week daalde tot het laagste niveau in bijna vijftien maanden, terwijl de Amerikaanse consumentenprijzen in mei verder stegen door een sterke binnenlandse vraag. Hierdoor is de druk op de Federal Reserve, de Amerikaanse evenknie van de ECB, toegenomen om met een verandering van zijn beleid te komen.
Meer uit Financieel
EDE (ANP) - De prijzen in Nederlandse restaurants en cafés zullen volgend jaar stijgen, verwacht het FoodService Instituut Nederland (FSIN). Ook dit jaar ziet het kennisinstituut een toename van de prijzen in de horecasector en bij supermarkten en speciaalzaken. Dat zorgt ervoor dat de consument kritischer is geworden, stelt FSIN-directeur Patrick Bramer.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Makelaarsvereniging NVM verwacht dat de huizenmarkt voorlopig nog krap zal blijven voor kopers, ondanks het gegroeide aanbod van bestaande huizen in het afgelopen kwartaal vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat heeft voorzitter van de vakgroep NVM Wonen Lana Goutsmits-Gerssen donderdag gezegd tijdens het toelichten van de ontwikkelingen op de woningmarkt in het derde kwartaal.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse onlinemodewinkel ASOS meldt dat bij een cyberaanval eerder deze week persoonlijke gegevens van klanten zijn buitgemaakt, waaronder namen en contactgegevens. Dat blijkt uit het eerste onderzoek van het bedrijf.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van Uniqlo, Fast Retailing, is op weg om H&M in te halen als het op een na grootste modewinkelconcern ter wereld. Dankzij winkelopeningen in Europa en Noord-Amerika en relatief eenvoudig ogende kleding die goed aanslaat, stegen de opbrengsten voor de Japanse retailer in een jaar tijd met 17 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De EU en China bereiken geen "allesomvattend akkoord", verwacht minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66). Dat zei hij donderdag in de Tweede Kamer over het overleg dat de twee blokken momenteel in Beijing voeren.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft zijn verwachtingen voor de economische groei voor dit jaar ruim verdubbeld, na een beter dan verwachte eerste jaarhelft. Dat komt met name door een sterke export en grote overheidsinvesteringen, die zwakke consumentenbestedingen compenseren.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Makelaars merken dat steeds meer woningbouwprojecten vertraging oplopen door het volle stroomnet, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). "Netcongestie werd eerder als een toekomstig scenario genoemd, maar inmiddels zien makelaars dat bij ongeveer een kwart van de projecten vertraging ontstaat door netcongestie", aldus Lana Goutsmits-Gerssen, voorzitter van de vakgroep NVM Wonen. Ze zei dat donderdag tijdens de presentatie over de ontwikkelingen op de woningmarkt in het afgelopen kwartaal.
3 uur geleden