
ECB-president Lagarde: we moeten waakzaam blijven
FRANKFURT (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) stelt dat waakzaamheid geboden blijft in de strijd tegen de inflatie. Volgens haar werd bij de afgelopen vergadering niet door de beleidsmakers gesproken over een mogelijke renteverlaging door de centrale bank.
De ECB hield donderdag de rente zoals verwacht opnieuw onveranderd. Op de financiële markten wordt gespeculeerd dat de centrale bank in Frankfurt in het voorjaar, mogelijk al in maart, met een renteverlaging komt nu de inflatie sterk is afgekoeld.
Maar volgens Lagarde blijft de ECB dus voorzichtig. "Moeten we onze waakzaamheid verlagen? Nee, absoluut niet", stelde ze in een toelichting op het besluit. Lagarde wees onder meer op de effecten van de loonstijgingen op de inflatie, maar ook de geopolitieke spanningen waardoor bijvoorbeeld de energieprijzen weer sterk kunnen stijgen.
Geen discussie
Binnen de ECB werd volgens de Française bij de vergadering dan ook "helemaal niet gediscussieerd" over een renteverlaging. "Daar was geen debat over." Er is volgens haar nog meer werk nodig. Lagarde benadrukte verder dat de ECB bij elke beleidsvergadering kijkt naar de gegevens om het rentebesluit op te baseren.
De ECB heeft de rente in de eurozone verhoogd naar het hoogste niveau ooit. Volgens de bank zal de rente op een "voldoende restrictief niveau blijven zolang als nodig is" om de inflatie terug te krijgen naar de doelstelling van 2 procent.
Verwachtingen
In een commentaar schreef ING-econoom Carsten Brzeski dat Lagarde verwachtingen voor "agressieve renteverlagingen" op de markt heeft getemperd. ING denkt nu dat de ECB in juni volgend jaar met een eerste verlaging komt.
De Amerikaanse Federal Reserve en de Britse centrale bank namen deze week eveneens opnieuw een pauze bij het verhogen van de rente.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine uitslagen de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen over importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij zei onder andere dat hij koper dat de Verenigde Staten binnenkomt met 50 procent wil belasten.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil de belangrijkste chemiefabrieken in de Europese Unie beter beschermen. De Europese Commissie heeft plannen gepresenteerd om samen met de sector en lidstaten "kritieke" productiefaciliteiten aan te wijzen die belangrijke grondstoffen maken voor bijvoorbeeld de luchtvaart, defensie of medische zorg. "Gerichte hulp" moet deze vestigingen behoeden voor sluitingen en helpen met vergroenen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij later op de dag een importheffing op koper aankondigt. Het metaal wordt aan de Amerikaanse grens met 50 procent belast, zei hij tegen journalisten bij een kabinetsvergadering.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt over twee dagen een brief te versturen waarin hij de importheffingen voor goederen uit de Europese Unie bekendmaakt. Hij beschuldigde de EU ervan de Verenigde Staten erg slecht te behandelen, onder andere via rechtszaken tegen Google en Apple.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een kleine winst gesloten. Elders in Europa waren ook overwegend winsten te zien op de koersenborden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump de deadline voor hogere importheffingen had opgeschoven van 9 juli naar 1 augustus.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zullen de deadline voor hogere importheffingen van 1 augustus niet verlengen, waarschuwt de Amerikaanse president Donald Trump op berichtendienst Truth Social. Aanvankelijk zouden de hogere tarieven deze woensdag ingaan, maar onlangs maakte Trump bekend dat dit was uitgesteld naar volgende maand.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De voormalige Britse premier Rishi Sunak gaat werken bij zakenbank Goldman Sachs. Dat heeft de in New York gevestigde bank dinsdag bekendgemaakt. Sunak was van oktober 2022 tot juli 2024 premier van het Verenigd Koninkrijk.
5 uur geleden