Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ECB maakt zich op voor spannende rentevergadering

ECB maakt zich op voor spannende rentevergadering

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) maakt zich donderdag op voor een spannende rentevergadering. De centrale bank heeft de leenkosten in het eurogebied sinds medio vorig jaar al in een recordtempo van negen stappen op rij opgeschroefd om de inflatie te bestrijden. Bij die vorige vergaderingen was het steeds vrijwel zeker dat de rente verder zou worden verhoogd. Dit keer zijn de meningen echter meer verdeeld.

De Nederlandse centralebankpresident Klaas Knot waarschuwde onlangs al dat beleggers de kans op een nieuwe renteverhoging mogelijk onderschatten. Knot, die ook een van de beleidsbepalers is bij de ECB, gaf wel aan dat het besluit tijdens de aanstaande vergadering "kantje boord" zal zijn. Wat hem betreft is een tiende renteverhoging nog geen uitgemaakte zaak.

De centralebankpresidenten van Duitsland, België, Oostenrijk en Letland hebben wel hun steun laten doorschemeren voor een nieuwe renteverhoging. Hun collega's uit Italië en Portugal wezen daarentegen op de risico's van verdere verhogingen. Die zouden meer schade aan de economie toebrengen en niet echt bijdragen aan het bestrijden van de inflatie.

70 procent kans

ECB-president Christine Lagarde heeft tot nu toe vooral benadrukt dat de inflatie nog altijd te hoog is en dat de centrale bank vastbesloten is om die terug te dringen tot het gewenste niveau van 2 procent. Daarnaast gaf ze aan dat het rentebesluit in september zal afhangen van de dan beschikbare economische cijfers. Die cijfers hebben echter weinig duidelijkheid verschaft. Zo bleef de inflatie in augustus ongewijzigd op 5,3 procent, terwijl de economie van de eurozone in het tweede kwartaal nog maar nipt wist te groeien.

Tot deze week leek een meerderheid van de economen, die door persbureaus Reuters en Bloomberg werden gepolst, te rekenen op een rentepauze van de ECB. Ook op de financiële markten werd de kans op een rentepauze deze maand hoog ingeschat. Reuters meldde dinsdagavond echter op basis van een anonieme bron dat de ECB verwacht dat de inflatie in 2024 boven de 3 procent zal blijven. Handelaren pasten daarop hun verwachtingen snel aan.

Uit gegevens van Bloomberg blijkt dat de financiële markten de kans op een renteverhoging met een kwart procentpunt nu inschatten op 70 procent. Eerder deze maand was dat nog slechts 20 procent.

Meer uit Financieel

Werknemers kunnen tweede fiets leasen tegen lagere bijtelling

DEN HAAG (ANP) - Werknemers kunnen meerdere fietsen leasen tegen een lager bijtellingstarief. Daarvoor heeft de Belastingdienst de regels aangepast, bevestigt de dienst na berichtgeving van leasefietsbedrijf Lease a Bike. Daarmee wordt het voor werknemers financieel aantrekkelijker een tweede fiets van de zaak te nemen.

9 minuten geleden
Rusland staakt export vliegtuigbrandstof om tekorten te voorkomen

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland stopt met de export van vliegtuigbrandstof om tekorten te voorkomen na hevigere aanvallen van Oekraïne op Russische raffinaderijen. De olieverwerkingscapaciteit van Rusland zit daardoor op het laagste niveau in meer dan zestien jaar.

1 uur geleden
VS dichten mogelijke maas in exportbeperkingen chips naar China

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten hebben een mogelijke maas in de exportbeperkingen van geavanceerde chips naar China na ongeveer een jaar gedicht. Bedrijven konden ondanks die restricties mogelijk alsnog 's werelds geavanceerdste chips van bijvoorbeeld Nvidia of AMD uitvoeren naar Chinese entiteiten buiten dat land.

1 uur geleden
Muziekconcern UMG bij dalers op afwachtend Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de grootste dalers in de AEX-index, met een min van 1,8 procent. Het muziekconcern, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, heeft het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman verworpen. Volgens UMG is het bod van 56 miljard euro veel te laag.

2 uur geleden
Drijvende lng-terminal waarschijnlijk nog tot 2036 in Eemshaven

GRONINGEN (ANP) - Nederlands enige drijvende terminal voor vloeibaar aardgas (lng) blijft waarschijnlijk nog tot 2036 in de Eemshaven liggen. Eigenaren Gasunie en Vopak hebben hierover een zogeheten conditionele investeringsbeslissing genomen, nadat het kabinet onlangs al met de nodige toezeggingen kwam.

2 uur geleden
AI-chipmaker Nvidia waagt nieuwe stap naar markt pc-processors

TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Maker van AI-chips en grafische processors Nvidia komt met een nieuwe chip die de dominantie van Intel in de pc-wereld moet doorbreken. Hiermee waagt het Amerikaanse concern, tegenwoordig de grote speler als het gaat om AI-chips, opnieuw een poging op de markt voor pc-processors. Een eerdere poging ruim tien jaar geleden mislukte.

2 uur geleden
Minder hypotheken aangevraagd na piek om hogere rente, meldt HDN

DE MEERN (ANP) - Nederlanders hebben de afgelopen maand iets minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Ondanks de afname was het op maart na de drukste maand van het jaar tot nu toe. Toen haalden veel mensen hun hypotheekaanvraag naar voren, omdat ze er rekening mee hielden dat de hypotheekrentes zouden stijgen door geopolitieke onrust.

3 uur geleden