ECB maakt zich op voor spannende rentevergadering
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) maakt zich donderdag op voor een spannende rentevergadering. De centrale bank heeft de leenkosten in het eurogebied sinds medio vorig jaar al in een recordtempo van negen stappen op rij opgeschroefd om de inflatie te bestrijden. Bij die vorige vergaderingen was het steeds vrijwel zeker dat de rente verder zou worden verhoogd. Dit keer zijn de meningen echter meer verdeeld.
De Nederlandse centralebankpresident Klaas Knot waarschuwde onlangs al dat beleggers de kans op een nieuwe renteverhoging mogelijk onderschatten. Knot, die ook een van de beleidsbepalers is bij de ECB, gaf wel aan dat het besluit tijdens de aanstaande vergadering "kantje boord" zal zijn. Wat hem betreft is een tiende renteverhoging nog geen uitgemaakte zaak.
De centralebankpresidenten van Duitsland, België, Oostenrijk en Letland hebben wel hun steun laten doorschemeren voor een nieuwe renteverhoging. Hun collega's uit Italië en Portugal wezen daarentegen op de risico's van verdere verhogingen. Die zouden meer schade aan de economie toebrengen en niet echt bijdragen aan het bestrijden van de inflatie.
70 procent kans
ECB-president Christine Lagarde heeft tot nu toe vooral benadrukt dat de inflatie nog altijd te hoog is en dat de centrale bank vastbesloten is om die terug te dringen tot het gewenste niveau van 2 procent. Daarnaast gaf ze aan dat het rentebesluit in september zal afhangen van de dan beschikbare economische cijfers. Die cijfers hebben echter weinig duidelijkheid verschaft. Zo bleef de inflatie in augustus ongewijzigd op 5,3 procent, terwijl de economie van de eurozone in het tweede kwartaal nog maar nipt wist te groeien.
Tot deze week leek een meerderheid van de economen, die door persbureaus Reuters en Bloomberg werden gepolst, te rekenen op een rentepauze van de ECB. Ook op de financiële markten werd de kans op een rentepauze deze maand hoog ingeschat. Reuters meldde dinsdagavond echter op basis van een anonieme bron dat de ECB verwacht dat de inflatie in 2024 boven de 3 procent zal blijven. Handelaren pasten daarop hun verwachtingen snel aan.
Uit gegevens van Bloomberg blijkt dat de financiële markten de kans op een renteverhoging met een kwart procentpunt nu inschatten op 70 procent. Eerder deze maand was dat nog slechts 20 procent.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft samen met onder meer netbeheerders en het bedrijfsleven nieuwe afspraken gemaakt om bedrijven en organisaties sneller op het volle stroomnet aan te kunnen sluiten. Het ministerie van Klimaat en Groene Groei (KGG) meldt dat het daarmee een groot deel van de huidige wachtrij binnen twee jaar wil laten aansluiten op het net.
25 minuten geledenWAALWIJK (ANP) - Het Duitse chemie- en verzorgingsmiddelenconcern Henkel koopt de in Nederland gevestigde coatingspecialist Stahl voor 2,1 miljard euro. Volgens het bedrijf achter merken als Persil en Schwarzkopf zijn de coatings van Stahl voor bijvoorbeeld kleding, leer en verpakkingen een goede toevoeging.
51 minuten geledenPANAMA-STAD (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een dochterbedrijf van CK Hutchison eist een schadevergoeding van Panama nadat de contracten om twee havens aan het Panamakanaal te exploiteren nietig zijn verklaard. De hoogste rechtbank van Panama oordeelde dat de concessies om havens aan beide uiteinden van de waterweg te exploiteren "ongrondwettelijk" zijn.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een bescheiden winst aan de nieuwe handelsdag begonnen. Navigatiedienstverlener TomTom presenteerde zijn jaar- en kwartaalcijfers en verloor 12 procent aan waarde. Het bedrijf waarschuwde dat het tot 2027 duurt voordat de omzet zal groeien, maar verwacht dit jaar wel de winstgevendheid te verbeteren.
1 uur geledenVEGHEL (ANP) - Een aantal supermarkten van Jumbo in het noorden van het land gaat woensdag later open omdat er code rood geldt. Om hoeveel supermarkten het precies gaat, weet de woordvoerster niet.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Navigatiedienstverlener TomTom heeft het verlies vorig jaar teruggedrongen, terwijl de omzet daalde. Het Amsterdamse bedrijf levert veel technologie aan de auto-industrie en had er last van dat fabrikanten minder auto's produceerden die TomTom van navigatiemiddelen voorziet. Tegelijkertijd profiteerde TomTom van kostenbesparingen en de verkoop van lucratievere producten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in januari 2,4 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee viel de inflatie veel lager uit dan een maand eerder, toen de prijzen gemiddeld met 2,8 procent stegen.
4 uur geleden