ECB lijdt door hoge rentes eerste jaarverlies sinds 2004
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft in 2023 het eerste jaarverlies geleden sinds 2004. Door de sterk gestegen rentes is de centrale bank voor de eurozone veel meer geld kwijt aan banken die hun overtollige deposito's bij de ECB stallen. Tegelijkertijd leveren eerder opgekochte obligaties van Europese overheden amper iets op.
Door dit probleem sloot ECB vorig jaar af met een nettoverlies van bijna 1,3 miljard euro. Dat negatieve resultaat kwam er ondanks het vrijkomen van 6,6 miljard euro aan geld dat de centrale bank eerder had gereserveerd om financiƫle risico's op te vangen.
Door de verliezen daalde het eigen vermogen van de centrale bank met 7 miljard euro naar 44,5 miljard euro. De ECB bezweert dat de verliezen het monetaire beleid, dat voor stabiele prijzen moet zorgen, niet in de weg zit.
Lange tijd vonden beleidsmakers van de centrale bank de inflatie in de eurolanden te laag. Om die omhoog te krijgen naar de gewenste 2 procent verlaagden ze de rente drastisch en kochten ze grote hoeveelheden schuldpapieren op. Terwijl die obligaties amper iets opleverden, zag de ECB zich in 2022 genoodzaakt om de rente in hoog tempo op te voeren om de sterke prijsstijgingen tegen te gaan. Dat betekende dat de ECB veel meer geld kwijt was aan rentebetalingen aan commerciƫle banken over hun overtollige tegoeden die ze bij de centrale bank moeten stallen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Nederlandse autoriteiten hebben deze maand minstens twee ladingen Argentijns sojameel geweigerd nadat niet-goedgekeurd genetisch gemodificeerd materiaal werd aangetroffen. Dat ontdekte persbureau Bloomberg op basis van meldingen op de site van de Europese Commissie. Volgens Bloomberg dreigt hierdoor een belangrijke handelsstroom te worden verstoord.
19 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De tekorten aan olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng) veroorzaakt door de blokkade van de Straat van Hormuz zullen waarschijnlijk nog maanden aanhouden en mogelijk zelfs tot volgend jaar duren. Dat zei topman Wael Sawan van olie- en gasconcern Shell in een interview met Bloomberg TV.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal stakingen op het werk is in 2025 verder afgenomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde 23 stakingen, 13 minder dan in 2024. Na de piek van 52 stakingen in 2023, onder meer door de hoge inflatie, komt het aantal nu weer uit op het gemiddelde niveau van deze eeuw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen van 15 jaar en ouder met een baan tegen minimumloon is in 2025 licht afgenomen ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging het om 610.000 mensen, ongeveer 6000 minder dan in 2024. Dit komt neer op 6,7 procent van alle werknemers.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
10 uur geleden