ECB-lid Nagel: nog te vroeg om rentepauze te overwegen
JACKSON HOLE (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) zal mogelijk ook na de zomer de rente verder moeten verhogen om de inflatie in de eurozone aan te pakken. Dat zei Joachim Nagel, president van de Bundesbank en bestuurslid van de ECB, in een interview met Bloomberg TV in het Amerikaanse Jackson Hole.
Nagel zei dat hij er niet van overtuigd is dat de inflatie voldoende onder controle is om de renteverhogingen te stoppen. Zijn beslissing over de rente zal daarbij afhangen van meer macro-economische gegevens in de komende weken. Op 14 september vergaderen de centrale bankiers van de ECB opnieuw over de rente.
"Het is voor mij veel te vroeg om na te denken over een pauze", aldus de baas van de Duitse centrale bank. "We mogen niet vergeten dat de inflatie nog steeds rond de 5 procent ligt. Dat is dus veel te hoog. Ons doel is 2 procent. Er is dus nog een weg te gaan." Hoewel de economische activiteit in de eurozone vertraagt, blijft de kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen van energie en voeding niet worden meegenomen, hardnekkig hoog en ook de arbeidsmarkt ligt er volgens Nagel nog altijd behoorlijk goed bij.
Vooruitzichten verslechterd
De ECB verhoogde vorige maand voor de negende keer in ongeveer een jaar de rente om de inflatie aan te pakken. De hogere leenkosten remmen de economie af. De vooruitzichten voor de economie van de eurozone zijn de afgelopen maanden dan ook verslechterd. Hoewel de eurozone tot nu toe een recessie heeft weten te ontwijken, balanceert Duitsland op de rand van een economische neergang. Nagel verwacht echter niet dat Duitsland, de grootste economie van de eurozone en de belangrijkste handelspartner van Nederland, in een recessie zal belanden.
Centrale bankiers van over de hele wereld zijn de komende dagen in Jackson Hole voor de jaarlijkse bijeenkomst die wordt georganiseerd door de Federal Reserve Bank of Kansas City. ECB-president Christine Lagarde zal daar later op de dag ook een toespraak houden. De Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell zal de bijeenkomst rond 16.05 uur (Nederlandse tijd) openen met een toespraak.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP) - De goederenoverslag in de havens van Antwerpen en Brugge is in de eerste helft van 2026 afgenomen. De geopolitieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten hadden volgens havenbedrijf Port of Antwerp-Bruges een duidelijke impact op de handelsstromen. Zo lag de aanvoer uit de landen rond de Perzische Golf in de eerste jaarhelft 57 procent lager dan vorig jaar.
10 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Van der Most Top Holding, het bedrijf van ondernemer Hennie van der Most, is door de rechtbank in Zwolle failliet verklaard. In mei werd door de rechtbank in Rotterdam al Speelstad Rotterdam, het bedrijf achter attractiepark Rivoli Rotterdam, failliet verklaard. Van der Most heeft het faillissement van zijn bedrijf zelf aangevraagd.
43 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht hoger geopend. Beleggers deden het rustig aan na het nieuwe slotrecord van de hoofdindex een dag eerder. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, na de aanhoudende aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran. Ondanks die aanvallen hopen beleggers op verdere onderhandelingen tussen de twee partijen.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese chipconcern TSMC is van plan om 100 miljard dollar extra uit te trekken voor de uitbreiding van zijn Amerikaanse chipactiviteiten. Hiermee komt de leverancier van grote bedrijven als Apple en Nvidia tegemoet aan eerdere toezeggingen uit een deal tussen Washington en de Taiwanese overheid om productie van halfgeleiders naar Amerikaanse bodem te halen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Het Amerikaanse Uber wil de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero overnemen voor 14,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 12,9 miljard euro. De taxidienst en maaltijdbezorger meldt dat er een overeenkomst is getekend met het in Berlijn gevestigde bedrijf.
1 uur geledenASPEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereldeconomie staat voor een nieuwe uitdaging als de nieuwe blokkade van de Straat van Hormuz niet binnen enkele weken wordt opgeheven. Dat zei Fatih Birol, directeur van het Internationaal Energieagentschap (IEA), in een interview tijdens het Aspen Security Forum in Colorado.
2 uur geledenSCUNTHORPE (ANP) - De regering van het Verenigd Koninkrijk heeft British Steel officieel genationaliseerd. Daarmee wordt volgens premier Keir Starmer de toekomst van staalproductie in het Verenigd Koninkrijk verzekerd. De staalfabriek opereerde al sinds april 2025 onder toezicht van de overheid, nadat de eigenaar hintte op mogelijke sluiting.
2 uur geleden