ECB handhaaft rente eurozone opnieuw bij eerste besluit in 2026
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) laat de rente in de eurozone opnieuw onveranderd, zoals algemeen werd verwacht op de financiële markten. Het belangrijkste rentetarief blijft daarmee na de eerste rentevergadering van dit jaar op 2 procent. Het is de vijfde rentepauze op rij van de centrale bank in Frankfurt. Ook de Britse centrale bank hield donderdag de rente ongewijzigd op 3,75 procent, na vier verlagingen op rij.
De laatste keer dat de ECB de rente verlaagde, was in juli 2025. In dat jaar gingen de leenkosten in totaal omlaag van 4 procent naar het huidige niveau van 2 procent om de economie van de eurozone te stimuleren. Bij het rentebesluit in december benadrukte ECB-president Christine Lagarde al dat de centrale bank een goede uitgangspositie heeft bij het in toom houden van de inflatie rond de 2 procent, waarmee de noodzaak voor een lagere rente is afgenomen.
De inflatie in het eurogebied is inmiddels in januari verder gedaald tot 1,7 procent, van 2 procent in december en ligt daarmee ruim onder de doelstelling. De economie van de eurozone heeft ook veerkracht getoond en is afgelopen kwartaal harder gegroeid dan de ECB had verwacht. Over heel 2025 groeide de economie van het eurogebied met 1,5 procent, ondanks de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump op Europese producten.
Dreiging Groenland
De eerste rentevergadering van de ECB in 2026 volgt op een bewogen begin van het jaar. Zo zorgden de acties van Trump, zoals de dreiging om Groenland te annexeren en de afzetting van de Venezolaanse president Nicolás Maduro, voor onrust op de financiële markten. Door het afnemende vertrouwen in de Verenigde Staten verzwakte de dollar, waardoor de euro kortstondig het hoogste niveau sinds 2021 bereikte.
Economen verwachten dat de ECB de rente dit jaar ongewijzigd zal laten op 2 procent. Een duurdere euro vormt daarbij wel een belangrijk risico. Een sterke euro kan problemen opleveren voor Europese exporteurs, juist nu de economie zich lijkt te herstellen. ING-econoom Carsten Brzeski is dan ook vooral benieuwd wat de ECB gaat zeggen over de sterkere euro. Als de euro in waarde blijft stijgen, neemt de kans op een renteverlaging in maart volgens hem toe.
Een lagere rente maakt het voor banken goedkoper om geld te lenen bij de ECB. De banken kunnen de rente voor het geld dat zij uitlenen aan consumenten, bedrijven en overheden daardoor verlagen. Die gaan daardoor mogelijk meer uitgeven en investeren. Ook de hypotheekrentes kunnen dalen. Sparen levert juist minder op.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Energie Beheer Nederland (EBN) is begonnen met het vullen van de gasopslag in Grijpskerk. Het staatsbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), de eigenaar van de opslag, voor het gebruik tot 1 april volgend jaar.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De jongerentak van CNV is blij dat het kabinet een verplichte stagevergoeding wil invoeren voor mbo-, hbo- en wo-studenten. De vakbond vreest echter voor symbolische vergoedingen, omdat er geen minimumbedrag bijhoort.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op Saba en Sint Eustatius zijn deze week de eerste geldautomaten van De Nederlandsche Bank (DNB) geopend. De centrale bank kondigde vorig jaar al aan zijn diensten uit te breiden met contant geldvoorzieningen in Caribisch Nederland om het voor inwoners, ondernemers en bezoekers makkelijker te maken om contant geld op te nemen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering blijft erop rekenen dat het Frans-Duitse defensiebedrijf KNDS een beursgang zal maken. KNDS stelde eerder deze week zijn beursgang op de aandelenmarkten in Frankfurt en Parijs uit vanwege de onrustige marktomstandigheden in de Europese defensiesector.
4 uur geledenROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in juni opnieuw licht gedaald, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). In mei namen de voedselprijzen ook al iets af vergeleken met het hoogste punt in drie jaar in april.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) mag bedrijven die de gasopslag in Grijpskerk willen gebruiken, niet verplichten om mee te betalen aan afwikkeling van aardbevingsschade in Groningen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft bepaald dat deze voorwaarde onredelijk is, omdat de NAM aansprakelijk is voor de schade.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De economische activiteit in de eurozone is in juni gestagneerd, meldt marktonderzoeker S&P Global op basis van definitieve cijfers. De bedrijvigheid in het eurogebied hield daarmee vorige maand beter stand dan gedacht. Eerder werd voor juni nog uitgegaan van een krimp van de economische activiteit door de stijgende prijzen en verstoringen in de toeleveringsketen door de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geleden