'Duitsland wil belang in Duitse deel TenneT'
DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Duitsland overweegt om een belang te nemen in het Duitse deel van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Het grootste discussiepunt is of het een meerderheid- of een minderheidsbelang wordt, meldde het blad Der Spiegel zonder daarvoor bronnen aan te halen.
TenneT heeft naast het Nederlandse hoogspanningsnet ook kabels in Duitsland onder zijn hoede, van Kiel in het noorden tot het meest zuidelijke puntje van Beieren. Nederland, dat TenneT voor een groot deel in handen heeft, gaf in september aan dat het de netbeheerder mogelijk geheel of gedeeltelijk van de hand wil doen. Dat is een van de manieren waarop TenneT extra geld zou kunnen vergaren voor de investeringen die nodig zijn voor de overgang naar duurzame energie.
De Duitse regering ontkent de speculaties over TenneT. Een woordvoerster van het ministerie van Economische Zaken kondigde vrijdag in Berlijn aan dat er nog geen beslissing is genomen over een mogelijke aankoop van aandelen door de federale overheid. Wel zijn er gesprekken tussen Duitsland en Nederland over samenwerking bij de uitbreiding van de elektriciteitsnetwerken. "Hoe en in welke vorm een dergelijke samenwerking kan worden ontwikkeld, is op dit moment nog niet besloten."
Reden
Volgens het bericht van Der Spiegel is de reden voor Duitsland om in TenneT te stappen dat Nederland te weinig investeert in het Duitse deel van het elektriciteitsnetwerk. Tegen 2028 moet een bedrag van minstens 35 miljard euro worden geïnvesteerd, aldus Der Spiegel.
Vorig jaar kwamen geruchten naar buiten dat de Belgische netbeheerder Elia overwoog om het Duitse deel van TenneT over te nemen. Elia lijfde eerder al netbeheerder 50Hertz in, die gaat over het stroomnet in ruwweg Oost-Duitsland. Het beursgenoteerde bedrijf, voor bijna de helft in handen van de Belgische gemeenten, heeft de ambitie een sleutelrol te spelen in de uitbouw van een Europees elektriciteitsnet.
Twee jaar geleden had de Duitse regering al meer dan 20 procent van de netbeheerder 50Hertz overgenomen om te voorkomen dat China de markt zou betreden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag vrijwel vlak de handel uitgegaan. Bij de hoofdfondsen behoorden de chipbedrijven tot de grote verliezers. Beleggers zijn in afwachting van de kwartaalresultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia die later op de dag verschijnen.
35 minuten geledenOAKLAND (ANP) - Meta treft een schikking die kan oplopen tot 18 miljard dollar met Amerikaanse staten die het socialemediabedrijf hadden aangeklaagd voor de vermeende verslavende werking van Instagram en Facebook op jongeren. Dat maakten openbaar aanklagers en het bedrijf bekend. Meta belooft ook aanpassingen aan zijn socialemediaplatforms, waaronder verplichte nachtelijke pauzes, tijdslimieten en het verbergen van aantallen 'likes' bij minderjarige gebruikers.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine minnen geopend. Beleggers op Wall Street zijn vooral in afwachting van de kwartaalcijfers van AI-chipconcern Nvidia die na het slot van de handel worden gepubliceerd. Daarnaast ging de aandacht uit naar een belangrijk cijfer over de Amerikaanse inflatie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook Corendon en Transavia maken zich grote zorgen over de forse verhoging van de Nederlandse vliegbelasting. "Die ligt straks veel hoger dan in de landen om ons heen. Dat verschil is niet meer uit te leggen. De overheid behandelt de Nederlandse reiziger steeds meer als melkkoe", zegt een woordvoerster van Corendon.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft bijna 34 miljoen dollar gekregen van de Amerikaanse overheid voor onderzoek naar AI-gestuurde robotica bij de behandeling van beroertes. Het Nederlandse zorgtechnologieconcern kijkt of het mogelijk is dat artsen op afstand operatiekamers kunnen besturen. "De arts zit dan in een soort cockpit met joysticks en veel schermen", legt een woordvoerder uit.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Duizenden medewerkers van Airbus in Spanje hebben deze week hun staking hervat. De werkonderbreking volgt nadat werknemers het meest recente loonbod en bemiddelingsvoorstel van de Europese vliegtuigbouwer hadden afgewezen. Dat melden vakbonden woensdag, in aanloop naar een nieuwe bemiddelingsbijeenkomst donderdag.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Reizigers moeten woensdag rekening houden met langere wachttijden bij de security op Schiphol. Beveiligers voeren opnieuw actie voor verbeteringen op de werkvloer. Volgens een woordvoerder van de luchthaven leiden de werkonderbrekingen ertoe dat passagiers gemiddeld zo'n twintig minuten moeten wachten.
5 uur geleden