Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Duitsland wil belang in Duitse deel TenneT'

'Duitsland wil belang in Duitse deel TenneT'

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Duitsland overweegt om een belang te nemen in het Duitse deel van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Het grootste discussiepunt is of het een meerderheid- of een minderheidsbelang wordt, meldde het blad Der Spiegel zonder daarvoor bronnen aan te halen.

TenneT heeft naast het Nederlandse hoogspanningsnet ook kabels in Duitsland onder zijn hoede, van Kiel in het noorden tot het meest zuidelijke puntje van Beieren. Nederland, dat TenneT voor een groot deel in handen heeft, gaf in september aan dat het de netbeheerder mogelijk geheel of gedeeltelijk van de hand wil doen. Dat is een van de manieren waarop TenneT extra geld zou kunnen vergaren voor de investeringen die nodig zijn voor de overgang naar duurzame energie.

De Duitse regering ontkent de speculaties over TenneT. Een woordvoerster van het ministerie van Economische Zaken kondigde vrijdag in Berlijn aan dat er nog geen beslissing is genomen over een mogelijke aankoop van aandelen door de federale overheid. Wel zijn er gesprekken tussen Duitsland en Nederland over samenwerking bij de uitbreiding van de elektriciteitsnetwerken. "Hoe en in welke vorm een dergelijke samenwerking kan worden ontwikkeld, is op dit moment nog niet besloten."

Reden

Volgens het bericht van Der Spiegel is de reden voor Duitsland om in TenneT te stappen dat Nederland te weinig investeert in het Duitse deel van het elektriciteitsnetwerk. Tegen 2028 moet een bedrag van minstens 35 miljard euro worden geïnvesteerd, aldus Der Spiegel.

Vorig jaar kwamen geruchten naar buiten dat de Belgische netbeheerder Elia overwoog om het Duitse deel van TenneT over te nemen. Elia lijfde eerder al netbeheerder 50Hertz in, die gaat over het stroomnet in ruwweg Oost-Duitsland. Het beursgenoteerde bedrijf, voor bijna de helft in handen van de Belgische gemeenten, heeft de ambitie een sleutelrol te spelen in de uitbouw van een Europees elektriciteitsnet.

Twee jaar geleden had de Duitse regering al meer dan 20 procent van de netbeheerder 50Hertz overgenomen om te voorkomen dat China de markt zou betreden.

Meer uit Financieel

Aandelenbeurs Amsterdam begint lager na forse verliezen in Azië

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een verlies geopend. Hoofdindex AEX reageerde op verliezen op de Aziatische beurzen, ingegeven door zorgen over de gevolgen van de sterk gestegen prijzen voor geheugenchips voor de techsector.

1 uur geleden
Zalando onderzocht wegens mogelijke schending boekhoudregels

FRANKFURT (ANP) - Webwinkelconcern Zalando wordt onderzocht voor het schenden van boekhoudregels. Dat maakt de Duitse Federale Autoriteit voor Financieel Toezicht (BaFin) bekend. Het gaat om een transactie rond de overname van About You.

3 uur geleden
India beëindigt beperkingen op lpg-leveringen

DELHI (ANP/RTR) - De Indiase regering haalt vloeibaar petroleumgas (lpg) van het rantsoen. Door de Iranoorlog en de sluiting van de Straat van Hormuz kampte 's werelds meest bevolkte land met tekorten aan de brandstof, dus beperkte de regering de levering van lpg aan bepaalde bedrijfstakken en zakelijke afnemers. Nu de toevoer dankzij een voorlopige vredesdeal weer toeneemt, heft India die beperkingen weer op.

3 uur geleden
Energiesector stuurt stroomverbruik huishoudens naar daluren

DEN HAAG (ANP) - Netbeheerders en energieleveranciers gaan samenwerken om ook huishoudens te sturen om minder stroom te gebruiken tijdens piekuren. Bij bedrijven gebeurde dit al. Daarmee hopen de energieleveranciers het overvolle stroomnet in Nederland te ontlasten.

5 uur geleden
Personeel verpleeg- en thuiszorg krijgt er 7,4 procent loon bij

DEN HAAG (ANP) - Medewerkers van verpleeg- en verzorgingshuizen en in de thuis- en jeugdgezondheidszorg krijgen de komende twee jaar een loonstijging van 7,4 procent. Dat zijn de vakbonden met de werkgevers overeengekomen.

10 uur geleden
Apple flink lager op Wall Street, Micron juist sterke stijger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met wisselende uitslagen gesloten. Apple verloor flink op Wall Street na de bekendmaking dat de verkoopprijzen van onder meer MacBooks en iPads worden verhoogd vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology was juist een uitblinker dankzij goed ontvangen cijfers en vooruitzichten.

13 uur geleden
Apple verhoogt prijzen MacBooks en iPads om kosten geheugenchips

CUPERTINO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Apple gaat zijn wereldwijde verkoopprijzen voor onder meer MacBooks en iPads verhogen om de sterk gestegen kosten voor geheugenchips door de AI-hausse te compenseren. De prijs van de iPhone blijft wel gelijk.

15 uur geleden