Duitsland stopt op 1 augustus met kopen Russische kolen
SYDNEY (ANP/AFP/DPA/RTR) - Duitsland stopt op 1 augustus volledig met het kopen van Russische steenkool en op 31 december met het kopen van Russische olie. Dat zei de Duitse onderminister van Financiën Jörg Kukies woensdag. "Over een paar weken zijn we van de Russische kolen af", zei Kukies op het Sydney Energy Forum, dat georganiseerd wordt door onder meer de Australische regering en het Internationaal Energieagentschap. Rusland leverde volgens Kukies tot voor kort 40 procent van de Duitse kolen en 40 procent van de Duitse olie.
Kolen en olie van Rusland blijven betrekken is geen optie, zei Kukies. "Iedereen die de geschiedenis kent van de Druzhba-oliepijpleiding, die al een instrument was van het Sovjetimperium over Oost-Europa, weet dat het essentieel is je van die afhankelijkheid te bevrijden."
De belangrijkste uitdaging die Kukies op energievlak ziet, is echter de gasvoorziening. Hij maakt zich grote zorgen over "de enorme leemte die zal ontstaan als de Europese Unie zich ontdoet van de 158 miljard kubieke meter gas per jaar die Rusland levert", zei Kukies. Duitsland is volgens hem volop bezig met de ontwikkeling van importterminals voor vloeibaar aardgas (LNG) om die leemte in de gasvoorziening op te vullen. Hij benadrukte echter dat hoewel de VS en Qatar samen ongeveer 30 miljard kubieke meter gas in LNG-vorm aan Europa kunnen leveren, dat nog lang niet genoeg is. "We kunnen dit probleem niet zomaar wegdenken", zei Kukies.
Brazilië slaat daarentegen een heel andere weg in dan Duitsland. Het Zuid-Amerikaanse land maakte dinsdag bekend zoveel diesel van Rusland te gaan kopen als mogelijk, ondanks de Russische inval in Oekraïne en de sancties die andere landen hebben uitgevaardigd. Eerder had de Braziliaanse president Jair Bolsonaro al verklaard dat een akkoord met Rusland bijna rond was. Hoge brandstofprijzen en inflatie zijn belangrijke economische uitdagingen voor Bolsonaro, die in oktober herkozen wil worden maar er in de peilingen niet goed voor staat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
11 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
13 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
22 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
1 dag geleden