Duitsland stopt op 1 augustus met kopen Russische kolen
SYDNEY (ANP/AFP/DPA/RTR) - Duitsland stopt op 1 augustus volledig met het kopen van Russische steenkool en op 31 december met het kopen van Russische olie. Dat zei de Duitse onderminister van Financiën Jörg Kukies woensdag. "Over een paar weken zijn we van de Russische kolen af", zei Kukies op het Sydney Energy Forum, dat georganiseerd wordt door onder meer de Australische regering en het Internationaal Energieagentschap. Rusland leverde volgens Kukies tot voor kort 40 procent van de Duitse kolen en 40 procent van de Duitse olie.
Kolen en olie van Rusland blijven betrekken is geen optie, zei Kukies. "Iedereen die de geschiedenis kent van de Druzhba-oliepijpleiding, die al een instrument was van het Sovjetimperium over Oost-Europa, weet dat het essentieel is je van die afhankelijkheid te bevrijden."
De belangrijkste uitdaging die Kukies op energievlak ziet, is echter de gasvoorziening. Hij maakt zich grote zorgen over "de enorme leemte die zal ontstaan als de Europese Unie zich ontdoet van de 158 miljard kubieke meter gas per jaar die Rusland levert", zei Kukies. Duitsland is volgens hem volop bezig met de ontwikkeling van importterminals voor vloeibaar aardgas (LNG) om die leemte in de gasvoorziening op te vullen. Hij benadrukte echter dat hoewel de VS en Qatar samen ongeveer 30 miljard kubieke meter gas in LNG-vorm aan Europa kunnen leveren, dat nog lang niet genoeg is. "We kunnen dit probleem niet zomaar wegdenken", zei Kukies.
Brazilië slaat daarentegen een heel andere weg in dan Duitsland. Het Zuid-Amerikaanse land maakte dinsdag bekend zoveel diesel van Rusland te gaan kopen als mogelijk, ondanks de Russische inval in Oekraïne en de sancties die andere landen hebben uitgevaardigd. Eerder had de Braziliaanse president Jair Bolsonaro al verklaard dat een akkoord met Rusland bijna rond was. Hoge brandstofprijzen en inflatie zijn belangrijke economische uitdagingen voor Bolsonaro, die in oktober herkozen wil worden maar er in de peilingen niet goed voor staat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft zijn Chinese tegenhanger opgeroepen om het "onhoudbare" handelstekort tussen de economieën aan te pakken. Het handelstekort loopt op dit moment volgens hem op tot 1 miljard euro per dag.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Belangrijke aandeelhouders van Heineken hebben de bierbrouwer opgeroepen om snel duidelijkheid te geven over de opvolger van de per eind mei vertrokken bestuursvoorzitter Dolf van den Brink. Twee van de vijftien grootste investeerders in het familiebedrijf zeiden tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat Heineken daarbij moet afwijken van de aloude traditie om interne kandidaten te benoemen. Ze willen een externe kandidaat om het concern er weer bovenop te helpen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren en tuinders kregen in het eerste kwartaal van dit jaar gemiddeld ruim 10 procent minder betaald voor hun producten vergeleken met een jaar eerder. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leverden vooral aardappelen minder op. Ook de afzetprijzen van fruit, granen, melk en eieren lagen beduidend lager.
1 uur geledenRHENEN (ANP) - Nederlandse wijngaardeniers hebben een succesvol wijnjaar beleefd. Met ruim 1,5 miljoen flessen wijn in 2025 was vorig jaar het op een na succesvolste wijnjaar ooit. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in samenwerking met Vereniging Nederlandse Wijnproducenten (VNWP).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
11 uur geleden