Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland op zoek naar investeerders in nieuwe gascentrales

Duitsland op zoek naar investeerders in nieuwe gascentrales

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse regering is op zoek naar investeerders in gasgestookte elektriciteitscentrales die samen goed zijn voor 5 gigawatt. Begin volgend jaar maakt de bondsregering bekend wie deze centrales met overheidssubsidies mag bouwen, staat in een vrijdag gepubliceerd paper.

De stap is omstreden, omdat met overheidssteun centrales worden gebouwd die op fossiele energie draaien. Maar de regering vindt dat ze nodig zijn om als achtervang te dienen als duurzame energiebronnen, zoals zonnepanelen of windmolens, door weersomstandigheden te weinig leveren. Het land sloot onlangs zijn laatste kerncentrale en faseert ook stroomopwekking met kolen uit. Het is de bedoeling dat de nieuwe centrales in de toekomst op waterstof draaien.

De regering schrijft nu een aanbesteding uit, waarbij de opdrachten gaan naar bieders die de minste overheidssubsidie vragen. Enkele grote energiemaatschappijen in Duitsland hebben al interesse getoond, waaronder RWE en Uniper.

Nederland

Vooral voor de aanpassing van de centrales aan waterstof zouden miljardensubsidies nodig zijn. Volgens het Duitse ministerie voor Economische Zaken is de Europese Commissie voorlopig akkoord met de overheidssteun. Maar over de definitieve plannen rond de subsidies moet Brussel ook een oordeel geven.

Voor Nederland kunnen de nieuwe centrales ook van belang zijn. Het stroomnet is verbonden met netwerken over de grens. Nederland profiteert bij problemen met de stroomopwekking in eigen land dus mogelijk ook van de nieuwe installaties.

TenneT

Onlangs riep hoogspanningsnetbeheerder TenneT de Nederlandse overheid op actie te ondernemen om problemen met de stroomlevering na 2033 tegen te gaan. Om stroomtekorten te voorkomen, zou de regering moeten nadenken over centrales die flexibel kunnen inspelen op momenten dat er veel vraag is naar elektriciteit. TenneT opperde bijvoorbeeld CO2-vrije gascentrales als mogelijkheid.

Meer uit Financieel

Verlies van olieaanbod dreigt na uitval Saudische pijpleiding

YANBU (ANP/RTR) - De uitval van een belangrijke pijpleiding in Saudi-Arabië dreigt te leiden tot een verlies van 4 procent in het wereldwijde olieaanbod. De oost-westpijpleiding is na droneaanvallen afgelopen vrijdag stilgelegd en daardoor kan er geen olie richting de havenstad Yanbu aan de Rode Zee. Daar is nog voor vijf tot zeven dagen aan exportvoorraad, melden bronnen aan persbureau Reuters.

34 minuten geleden
Werkgeversorganisaties: ondernemers stellen investeringen uit

HILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.

4 uur geleden
Xi roept BRICS-landen op tot meer samenwerking, ook op AI-gebied

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.

5 uur geleden
OpenAI maakt dit jaar geen beursgang en richt zich op veiligheid

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.

5 uur geleden
Anthropic-topman roept op ontwikkeling AI-modellen te vertragen

SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.

21 uur geleden
Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

1 dag geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

1 dag geleden