Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland komt met aanhoudingsbevel voor Oekraïner om Nord Stream

Duitsland komt met aanhoudingsbevel voor Oekraïner om Nord Stream

BERLIJN (ANP) - Duitsland heeft een eerste internationaal aanhoudingsbevel uitgevaardigd voor de aanslag op de Nord Stream-gaspijpleidingen, melden Duitse media. Volgens Tagesschau, die Süddeutsche Zeitung en Die Zeit wordt een Oekraïner gezocht die in Polen woonde. Ook twee andere Oekraïners gelden als verdachten.

Polen bevestigt het arrestatiebevel in juni al ontvangen te hebben, maar heeft de verdachte niet kunnen oppakken. Hij zou vlak daarna naar Oekraïne zijn gevlucht.

In september 2022 ontploften de belangrijke pijpleidingen tussen Rusland en Duitsland in de Oostzee. Vrijwel meteen werd uitgegaan van sabotage en begonnen meerdere landen een onderzoek.

Jacht

Zweden en Denemarken staakten het onderzoek omdat er geen aanwijzingen waren voor strafbare feiten in hun land, maar in Duitsland zijn die er wel. Eerder berichtten Duitse en internationale media al dat saboteurs vermoedelijk met een jacht, de Andromeda, naar Nord Stream waren gevaren om daar explosieven te plaatsen. De drie verdachten waren mogelijk de duikers die dat hebben uitgevoerd.

De Oekraïner, die Die Zeit Vladimir S. noemt en Tagesschau Volodymyr Z., heeft in een telefoongesprek met de nieuwssite Tagesschau ontkend dat hij iets met de aanslag te maken heeft.

Tip

Duitsland zou deze hoofdverdachte op het spoor zijn gekomen door een tip van een buitenlandse inlichtingendienst. De Oekraïner werd enkele weken voor de aanslag geflitst in een wit busje, dat vermoedelijk het later gebruikte duikmateriaal vervoerde. Eerder werkte hij als duikleraar in Oekraïne, samen met de andere twee verdachten. Dat zou gaan om een echtpaar, dat de duikschool uitbaatte.

Het Duitse aanhoudingsbevel maakt volgens Duitse media geen melding van eventuele banden met de Oekraïense overheid. President Volodymyr Zelensky heeft eerder ontkend dat Kyiv iets te maken had met de aanslag.

Meer uit Buitenland

Mamdani na verkiezingswinst: New York is licht in duisternis

NEW YORK (ANP/AFP) - Zohran Mamdani heeft zich in zijn overwinningsspeech na de burgemeestersverkiezing in New York direct tot president Donald Trump gericht. De 34-jarige Democraat benadrukte in de toespraak dat New York een stad van immigranten is. "En als je het op een van ons gemunt hebt, moet je langs ons allemaal."

1 uur geleden
Shutdown Verenigde Staten nu langste ooit

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In de Verenigde Staten is de overheidssluiting ('shutdown') de 36ste dag ingegaan, en daarmee is het de langste sluiting van het gros van de federale diensten in het land ooit.

2 uur geleden
Californië stemt in met herverdeling van kiesdistricten

SACRAMENTO (ANP/RTR/AFP) - Kiezers in de Amerikaanse staat Californië steunen het plan van gouverneur Gavin Newsom om de kiesdistricten opnieuw in te delen. Zo hoopt hij meer Democraten naar het Huis van Afgevaardigden te sturen. Volgens prognoses van de Los Angeles Times stemde 65,6 procent van de kiesgerechtigden in de staat voor de herindeling.

2 uur geleden
EU-lidstaten bereiken voorlopige deal over klimaatdoel 2040

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - EU-lidstaten hebben een voorlopig akkoord bereikt om de uitstoot in 2040 met 90 procent te verminderen vergeleken met 1990. Na ruim vijftien uur onderhandelen in Brussel ligt er woensdagochtend "de basis voor een politiek akkoord", meldt de Deense delegatie, die de vergadering voorzat.

2 uur geleden
Tot duizend reizigers gestrand op vliegveld Brussel

BRUSSEL (ANP) - Door de sluitingen van Brussels Airport dinsdagavond zijn vijfhonderd tot duizend passagiers gestrand op de luchthaven. Dat bevestigt een woordvoerder aan persbureau Belga. Het vliegverkeer ondervindt mogelijk woensdag nog hinder van de sluitingen.

3 uur geleden
Dodental tyfoon Kalmaegi verder opgelopen op Filipijnen

MANILLA (ANP/RTR/AFP) - Op de Filipijnen zijn zeker negentig doden gevallen door tyfoon Kalmaegi. De storm trok woensdagochtend over het eiland Palawan richting de Zuid-Chinese Zee en richtte eerder al flinke schade aan op het eiland Cebu.

4 uur geleden
Mamdani burgemeester van New York ondanks dreigementen Trump

NEW YORK (ANP/RTR/DPA) - Democraat Zohran Mamdani heeft de burgemeestersverkiezingen gewonnen in New York, de grootste stad van de Verenigde Staten. De 34-jarige politicus beschrijft zichzelf als democratisch socialist.

4 uur geleden