Duitsland komt met aanhoudingsbevel voor Oekraïner om Nord Stream
BERLIJN (ANP) - Duitsland heeft een eerste internationaal aanhoudingsbevel uitgevaardigd voor de aanslag op de Nord Stream-gaspijpleidingen, melden Duitse media. Volgens Tagesschau, die Süddeutsche Zeitung en Die Zeit wordt een Oekraïner gezocht die in Polen woonde. Ook twee andere Oekraïners gelden als verdachten.
Polen bevestigt het arrestatiebevel in juni al ontvangen te hebben, maar heeft de verdachte niet kunnen oppakken. Hij zou vlak daarna naar Oekraïne zijn gevlucht.
In september 2022 ontploften de belangrijke pijpleidingen tussen Rusland en Duitsland in de Oostzee. Vrijwel meteen werd uitgegaan van sabotage en begonnen meerdere landen een onderzoek.
Jacht
Zweden en Denemarken staakten het onderzoek omdat er geen aanwijzingen waren voor strafbare feiten in hun land, maar in Duitsland zijn die er wel. Eerder berichtten Duitse en internationale media al dat saboteurs vermoedelijk met een jacht, de Andromeda, naar Nord Stream waren gevaren om daar explosieven te plaatsen. De drie verdachten waren mogelijk de duikers die dat hebben uitgevoerd.
De Oekraïner, die Die Zeit Vladimir S. noemt en Tagesschau Volodymyr Z., heeft in een telefoongesprek met de nieuwssite Tagesschau ontkend dat hij iets met de aanslag te maken heeft.
Tip
Duitsland zou deze hoofdverdachte op het spoor zijn gekomen door een tip van een buitenlandse inlichtingendienst. De Oekraïner werd enkele weken voor de aanslag geflitst in een wit busje, dat vermoedelijk het later gebruikte duikmateriaal vervoerde. Eerder werkte hij als duikleraar in Oekraïne, samen met de andere twee verdachten. Dat zou gaan om een echtpaar, dat de duikschool uitbaatte.
Het Duitse aanhoudingsbevel maakt volgens Duitse media geen melding van eventuele banden met de Oekraïense overheid. President Volodymyr Zelensky heeft eerder ontkend dat Kyiv iets te maken had met de aanslag.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - Justitie in Cuba klaagt zes bemanningsleden aan van een Amerikaanse speedboot, die vorige week door de Cubaanse kustwacht werd onderschept tijdens een vuurgevecht. Dat meldt het Openbaar Ministerie in een verklaring.
3 uur geledenMASHHAD (ANP/AFP) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, wordt begraven in zijn thuisstad Mashhad, meldt persbureau Fars. Khamenei kwam zaterdag om het leven bij bombardementen van Israël en de Verenigde Staten. Hij was 36 jaar aan de macht.
6 uur geledenQOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
12 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
14 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
14 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
15 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
15 uur geleden