Duitsland kampt met economische neergang
WIESBADEN (ANP) - De Duitse economie is in het laatste kwartaal van vorig jaar gekrompen ten opzichte van de voorgaande drie maanden. Bedrijven investeerden veel minder in nieuwe machines of de bouw en dat drukte op het bruto binnenlands product (bbp), meldt het federale statistiekbureau Destatis.
De krimp volgt op twee kwartalen waarin de grootste economie van de Europese Unie niet kromp, maar ook niet groeide. Ook over heel 2023 kampte Duitsland met de eerste economische achteruitgang sinds de coronapandemie.
Duitsland, de belangrijkste handelspartner van Nederland, is op economisch vlak erg afhankelijk van de export. Maar de vraag naar Duitse auto's of machines verzwakte door de afkoelende wereldeconomie, met negatieve gevolgen voor de omvangrijke industrie van het land.
Stagnantie
Eerder op dinsdag werden de cijfers over het bbp van andere grote EU-landen bekend. De Franse economische groei kwam tot stilstand, terwijl Spanje een sterker dan verwachte groei kende in het slotkwartaal van vorig jaar.
Ook het Italiaanse nationale statistiekbureau Istat presenteerde beter dan verwachte groeicijfers over het Zuid-Europese land. Het bbp steeg volgens een eerste raming in het eerste kwartaal 0,2 procent, terwijl economen in doorsnee rekenden op stagnatie. Dat komt onder andere doordat Italië meer exporteerde dan dat het land importeerde.
Meer uit Financieel
ZWOLLE (ANP) - Twee oud-managers van dochterbedrijven van VolkerWessels hebben vorig jaar een strafbeschikking geaccepteerd van het Openbaar Ministerie (OM), in de vorm van geldboetes. Dat werd maandag duidelijk in de rechtbank van Zwolle tijdens de behandeling van een corruptiezaak die draait om de vermeende omkoping van een minister op Sint Maarten.
48 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict rond Groenland zijn schadelijk voor zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz gezegd. Ook zorgen heffingen voor schade aan de transatlantische relaties, aldus Merz.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Economen verwachten dat de extra importheffing van 10 procent die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, slechts een beperkte impact zal hebben op de economische groei van de eurozone. De economen van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs denken dat de nieuwe heffing ongeveer 0,1 procentpunt van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, zal afsnoepen.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Nederland exporteerde vorig jaar voor 7,2 miljard euro aan bloemen en planten. Dat is bijna 2 procent meer dan een jaar eerder, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland zijn "absurd" en een poging tot chantage waar de EU niet aan mag toegeven. Dat heeft de Zweedse minister van Financiën Elisabeth Svantesson gezegd. De importheffing van 10 procent geldt voor alle landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Zweden. Trump dreigt het eiland, dat tot Denemarken behoort, te annexeren.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.
4 uur geleden