
Duitsland en Frankrijk zetten tientallen Russische diplomaten uit
BERLIJN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse regering verklaart veertig Russische diplomaten tot "ongewenste personen", heeft minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock maandag bekendgemaakt. Dat komt neer op uitzetting uit het land. Frankrijk zet vele gezanten uit, liet Parijs later weten. Vorige week besloten Nederland, België en andere Europese landen al om diplomaten uit Rusland de deur te wijzen vanwege vermoedelijke spionageactiviteiten.
"Hun acties druisen in tegen onze nationale veiligheidsbelangen. Deze stap maakt deel uit van een Europees initiatief", lichtte het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken toe. Om hoeveel mensen het exact gaat en wanneer ze moeten vertrekken, is niet meegedeeld. Maar een bron zegt tegen het Franse persbureau AFP dat het om 35 diplomaten zou gaan.
De Duitse minister Baerbock liet weten "een aanzienlijk aantal leden van de Russische ambassade ongewenst te verklaren, die hier in Duitsland elke dag hebben gewerkt tegen onze vrijheid, tegen de samenhang van onze samenleving. We tolereren dit niet langer."
Russische inlichtingendiensten
Het besluit van de Duitse regering werd meegedeeld aan de Russische ambassadeur Sergej Netsjajev, die werd ontboden op het ministerie van Buitenlandse Zaken, aldus Baerbock. De diplomaten hebben nu vijf dagen om Duitsland te verlaten. Het vermoeden is dat ze leden van de Russische inlichtingendiensten zijn.
De Russische ambassade in Berlijn bestempelt het besluit van Duitsland op Telegram als "onvriendelijk" en stelt dat het zal leiden tot verslechtering van de onderlinge betrekkingen tussen beide landen. Voor zover bekend is er nog niet gereageerd op de Franse uitzettingen.
De Duitse en Franse stappen komen in de tweede maand van de Russische oorlog tegen Oekraïne. De afgelopen dagen hebben beelden van wreedheden die door Russische troepen zouden zijn begaan in de regio rond Kiev de wereld geschokt. Meer dan vier miljoen mensen zijn gevlucht voor de oorlog, die steden en dorpen in Oekraïne heeft verwoest.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP) - Israël heeft opnieuw stoffelijke resten ontvangen die van een overleden gijzelaar zouden zijn. Het lichaam gaat na een plechtigheid naar een forensisch instituut voor identificatie, berichten Israëlische media als Haaretz en Times of Israel.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump had tijdens een bijeenkomst een ongemakkelijk moment met de Australische ambassadeur in zijn land. Een journalist vroeg de president of hij problemen had met opmerkingen van de diplomaat, oud-premier Kevin Rudd, over hem. Trump leek zich pas daarna te realiseren dat Rudd zelf ook aanwezig was.
23 minuten geledenLISSABON (ANP) - Het kabeltramongeluk in Lissabon begin september is het gevolg van een mechanisch gebrek. Dat meldt het Portugese onderzoeksbureau GPIAAF in een publicatie over de eerste bevindingen rond het ongeluk. Bij het ongeluk kwamen 16 mensen om het leven, onder wie de machinist.
24 minuten geledenGAZA-STAD (ANP) - Het stoffelijk overschot van een Israëlische gijzelaar is overgedragen aan het Rode Kruis. Dat meldt het Israëlische leger op X.
33 minuten geledenROME (ANP/AFP) - Het Italiaanse ministerie van Cultuur werkt aan een AI-beveiligingssysteem dat verdacht gedrag moet detecteren rond belangrijke museumstukken. "Het bewaken van cultureel erfgoed is nu topprioriteit", schrijft het ministerie in een verklaring, zonder daarbij te verwijzen naar de kroonjuwelenroof in het Louvre zondag.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Zanger Kenny Loggins keurt het gebruik van zijn nummer Danger Zone in een AI-video gedeeld door president Donald Trump op Truth Social af. In de video met het nummer van Loggins worden demonstranten met poep gebombardeerd door Trump vanuit een gevechtsvliegtuig, als reactie op de No Kings-protesten van afgelopen zaterdag. "Dit is een ongeautoriseerd gebruik van mijn uitvoering", meldt de artiest in een verklaring.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht naar eigen zeggen niet dat Oekraïne de oorlog tegen Rusland wint. "Ze kunnen nog steeds winnen. Ik denk niet dat het gaat gebeuren, maar de kans is er nog steeds", zei de president tegen journalisten tijdens een bijeenkomst met de Australische premier Anthony Albanese.
2 uur geleden