Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland betaalt energiebedrijven miljarden om einde kernenergie

Duitsland betaalt energiebedrijven miljarden om einde kernenergie

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland betaalt energiebedrijven 2,4 miljard euro als compensatie voor het stoppen met kernenergie. Het akkoord komt na jaren van juridische strijd tussen de overheid en het bedrijfsleven.

De regering in Berlijn besloot bijna tien jaar geleden dat er een einde moet komen aan de opwekking van kernenergie in Duitsland. Die stap werd ingegeven door de ramp in het Japanse Fukushima, waar een zeebeving en tsunami in 2011 uiteindelijk leidden tot een ernstige ramp met kernreactoren.

De laatste nog actieve kerncentrale in Duitsland wordt aan het einde van volgend jaar uitgeschakeld. De miljardencompensatie wordt verdeeld onder EnBW, E.ON/PreussenElektra, RWE en Vattenfall. Ze krijgen het geld als vergoeding voor energie die ze door het afscheid van kerncentrales niet meer kunnen opwekken en investeringen in nucleaire installaties die zich nu niet meer uitbetalen.

Arbitragezaak

Vattenfal, dat met ruim 1,4 miljard euro het grootste deel van de compensatie ontvangt, noemt de overeenkomst een "conservatieve implementatie van de beslissingen in de rechtszaal". Toch is het concern blij dat er een einde komt aan lange en kostbare juridische procedures.

Het Zweedse bedrijf betoogde voor het Duitse grondwettelijke hof met succes dat het werd gediscrimineerd. In tegenstelling tot concurrenten uit Duitsland mocht het concern namelijk geen gebruik meer maken van zijn productierechten van zijn kerncentrales in het land, aldus Vattenfall.

Vattenfall wilde aanvankelijk ook via een arbitragezaak bij de Wereldbank genoegdoening voor het vroegtijdig ontmantelen van kerncentrales. Daarbij mikte het bedrijf op een schadevergoeding van 6 miljard euro. Energiebedrijven hebben nu afgesproken te stoppen met alle andere procedures tegen elkaar en de Duitse regering wegens de uitfasering van kernenergie.

Meer uit Financieel

Albert Heijn wil woensdagavond levering versproducten hervatten

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn wil woensdagavond de reguliere levering van alle versproducten aan winkels hervatten. Dat meldt de supermarktketen in een update over het cybersecurityincident en de problemen waar het bedrijf al dagen mee kampt. De afgelopen dagen waren er lege schappen in een aantal vestigingen van onder meer bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit, vanwege de IT-problemen.

20 minuten geleden
ASML wint in hogere AEX-index na goed ontvangen resultaten

AMSTERDAM (ANP) - ASML was woensdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De chipmachinemaker uit Veldhoven kwam met resultaten over het afgelopen kwartaal. Daarin heeft ASML zijn omzet en winst verder opgevoerd. Ook scherpte het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar aan.

1 uur geleden
WSJ: Netflix schrapt zo'n 1000 banen, grootste aantal sinds 2022

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Streamingdienst Netflix schrapt wereldwijd ongeveer duizend banen. Dat melden verschillende media op basis van een e-mail die medetopmannen Greg Peters en Ted Sarandos woensdag naar het personeel hebben gestuurd. Netflix kampt met een afnemende groei.

1 uur geleden
UWV stopt met ontwikkeling systeem waar 55 miljoen aan is besteed

AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV stopt met de verdere ontwikkeling en de implementatie van een nieuw digitaal systeem. De dienst heeft vijf jaar aan het project gewerkt en er is in totaal zo'n 55 miljoen euro aan uitgegeven. Het systeem moest werkgevers en werkzoekenden beter met elkaar gaan verbinden.

2 uur geleden
Inflatie VS maakt hardste stijging in vijf maanden door

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in de Verenigde Staten heeft de afgelopen maand de grootste groei in vijf maanden doorgemaakt door de flink gestegen brandstofprijzen. Daardoor blijven de budgetten van Amerikaanse huishoudens onder druk staan, in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen in november.

3 uur geleden
Extra getuigen gehoord in zaak Frits van Eerd

ZWOLLE (ANP) - Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden gaat op verzoek van de verdediging drie getuigen horen in het hoger beroep van voormalig Jumbo-topman Frits van Eerd. Of een vierde getuige wordt gehoord, hangt af van nadere informatie, aldus het hof. Op eigen initiatief van het hof zal ook autohandelaar Theo E. worden gehoord in de zaak. Verder moet het Openbaar Ministerie binnen drie maanden een aantal stukken aan het dossier toevoegen.

3 uur geleden
Bank of America daalt op gemengd Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag gemengd begonnen na de kleine verliezen een dag eerder. De aandacht ging opnieuw uit naar de bankensector, na resultaten van Bank of America. De op een na grootste bank van de Verenigde Staten zag de winst afgelopen kwartaal dalen door een boete van 1,2 miljard dollar vanwege het tekortschieten in de aanpak van witwaspraktijken. Ook de omzet viel lager uit dan verwacht. Het aandeel werd 7,5 procent lager gezet.

3 uur geleden