Duitse regering wil meer macht voor kartelwaakhond
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering is van plan meer macht te geven aan de mededingswaakhond Bundeskartellamt om concurrentieschendingen beter aan te pakken. Er wordt nu gewerkt aan wetgeving daarvoor. De kartelwaakhond zou daardoor bijvoorbeeld zelf maatregelen kunnen opleggen om marktverstoringen tegen te gaan. Nu houdt het Bundeskartellamt nog vooral toezicht en worden onderzoeksrapporten opgesteld.
Ook zou het makkelijker moeten worden voor het Bundeskartellamt om winsten van bedrijven af te pakken die zijn verdiend met schendingen van concurrentiewetgeving en kartelvorming. Tevens zou het mogelijk moeten worden om bedrijven in stukken te breken als ze te machtig zijn geworden.
"Concurrentie is de beste manier om consumenten te beschermen tegen onrechtvaardige prijsverhogingen", aldus minister van Economische Zaken Robert Habeck. Hij stelt dat het gaat om een van de grootste veranderingen in de Duitse kartelregels in decennia. Het parlement moet nog wel instemmen met de grotere bevoegdheden voor het Bundeskartellamt. Habeck hoopt dat dit snel gebeurt.
Het Duitse bedrijfsleven zei dat de overheid hierdoor mogelijk te veel macht krijgt om op te treden in de markt. Volgens de belangengroep BGA kunnen Duitse bedrijven benadeeld worden ten opzichte van Europese concurrenten omdat de overheid optreedt tegen ondernemingen die "te succesvol" zijn.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse netwerk van handelskamers heeft opgeroepen tot een verandering in het klimaat- en energiebeleid bij de oosterburen, met de waarschuwing dat de huidige koers grote delen van de Duitse industrie kan schaden. "Ik denk dat we nu hebben ingezien hoe de weg die we volgen, zonder correctie, belangrijke delen van de industrie kapotmaakt", zei Peter Adrian, voorzitter van de Duitse Kamer van Industrie en Handel (DIHK), tegen het Duitse persbureau dpa.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag, op de eerste handelsdag van het nieuwe beursjaar 2026, met winst geopend. Op nieuwjaarsdag waren de Europese beurzen gesloten. Ook op Wall Street wordt de handel hervat na een vrije dag voor handelaren op donderdag.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verdient veel meer dan alleen het basissalaris dat de ECB jaarlijks bekendmaakt. Dat schrijft de Financial Times na eigen onderzoek. Volgens de Britse zakenkrant verdient de Française daardoor bijna vier keer zoveel als het Amerikaanse centralebankhoofd Jerome Powell.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Franse postbedrijf La Poste is donderdag voor de tweede keer in korte tijd getroffen door een cyberaanval. De onlinediensten waren op nieuwjaarsdag daardoor tijdelijk moeilijk bereikbaar. Een soortgelijk incident verstoorde eerder al de pakjesafhandeling tijdens de kerstperiode.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in december een iets minder sterke groei laten zien dan in november. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Volgens de onderzoekers was er een minder grote groei van het aantal nieuwe orders, wat zorgde voor een daling van de productieomvang.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft per 1 januari een einde gemaakt aan zijn jarenlange belastingvrijstelling op voorbehoedsmiddelen, in een nieuwe poging om het dalende geboortecijfer in het Aziatische land aan te jagen. Condooms en anticonceptiepillen worden voortaan belast met een btw-tarief van 13 procent, het standaardtarief voor de meeste consumentengoederen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
18 uur geleden