Duitse regering is bereid om Siemens Energy te hulp te schieten
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse regering is bereid om de in de problemen geraakte Duitse gasturbinemaker Siemens Energy te hulp te schieten. Er worden al gesprekken gevoerd over maar liefst 16 miljard euro aan staatsgaranties. Die garanties zouden ervoor moeten zorgen dat het bedrijf projecten kan blijven uitvoeren.
"Siemens Energy is een heel belangrijk bedrijf", zei bondskanselier Olaf Scholz vrijdag tijdens een persconferentie in Brussel. "Ik kan melden dat we zeer goede en vertrouwelijke gesprekken voeren."
Donderdag werd bekend dat Siemens Energy de Duitse regering om financiële hulp heeft gevraagd om zijn in moeilijkheden verkerende windturbinetak Siemens Gamesa te ondersteunen. Op de beurs in Frankfurt reageerden beleggers geschokt. Het beursgenoteerde Siemens Energy verloor ruim een derde van zijn beurswaarde. Vrijdag herstelde de koers wel weer met 9 procent.
Recordverlies
De onderneming waarschuwde eerder dit jaar al voor de aanhoudende problemen met het onderdeel. In het afgelopen kwartaal leed de onderneming vervolgens een recordverlies. Dat kwam door hoge de kosten die verband hielden met het oplossen van technische problemen met windturbines op land.
De Duitse regering lijkt te willen voorkomen dat ze dezelfde fout maakt als ruim tien jaar terug, toen Duitsland zijn industrie op het vlak van zonne-energie praktisch om liet vallen. Maar volgens bronnen van financieel persbureau Bloomberg zou Berlijn niet zonder voorwaarden de portemonnee willen trekken. Van industrieconcern Siemens, de grootste aandeelhouder en voormalig moederbedrijf van Siemens Energy zouden ook flinke stappen worden verwacht.
Personeelstekorten
Fabrikanten van windmolens hebben het al tijden moeilijk, onder meer door hoge grondstofprijzen. Ook is er een tekort aan geschoold personeel en houden lange vergunningsprocedures de uitbreiding van windmolenparken tegen. Onlangs waarschuwde Vestas Wind Systems, de grootste windmolenfabrikant ter wereld, voor tegenvallende orders. Ook kampt het bedrijf met stijgende kosten. Het Amerikaanse industrieel conglomeraat General Electric (GE) lijdt eveneens flink verlies op zijn activiteiten op het gebied van windparken op zee.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut AbbVie is dicht bij een overname van branchegenoot Apogee Therapeutics ter waarde van bijna 11 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant Financial Times. Mogelijk wordt de overname maandag al bekendgemaakt. Het zou dan de tweede miljardendeal in de farmaciesector in korte tijd worden.
9 uur geledenANKARA (ANP/DPA) - Duitsland wil de economische banden met Turkije verder versterken, waaronder op het gebied van energie door bijvoorbeeld meer samenwerking rond duurzame energiebronnen. Dat zei de Duitse minister van Economische Zaken Katherina Reiche vrijdag bij een bezoek aan de Turkse hoofdstad Ankara. Daar sprak ze onder meer met de Turkse handelsminister Ömer Bolat.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een onderzoek geopend naar Duitsland dat kan leiden tot nieuwe importheffingen. De Duitse regering werkt aan hervorming van het zorgverzekeringsstelsel om kosten te besparen, onder andere door de vergoedingen voor medicijnfabrikanten te verlagen. Volgens de regering-Trump komt dat neer op onderbetaling en moet een onderzoek uitwijzen of dit oneerlijk uitpakt voor Amerikaanse bedrijven.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een klein verlies het weekend ingegaan, nadat de hoofdgraadmeter eerder deze week nog op de hoogste stand ooit was geëindigd. Veel richtinggevend nieuws voor beleggers was er niet. Wall Street bleef dicht voor Juneteenth, de herdenking van de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten.
12 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Zeven monteurs van KLM volgen in september een training bij Defensie, maakt de luchtvaartmaatschappij bekend. Het gaat om een proef die moet uitwijzen of de twee organisaties elkaar kunnen helpen bij het onderhoud van helikopters. Dat kan van pas komen als Defensie plots extra monteurs nodig heeft.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Farmers Defence Force (FDF) sluit acties niet uit in reactie op de aanstaande stikstofplannen van het kabinet, zegt een woordvoerster. De boerenactiegroep kijkt ook naar juridische stappen tegen de plannen waar deze week diverse media over hebben geschreven. Ook voorzitter Erik Luiten van landbouworganisatie Agractie merkt dat het "broeit" onder de boeren.
15 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land met een kwart procentpunt verlaagd naar 14,25 procent. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de economie ondersteunen, die te lijden heeft onder de enorme militaire uitgaven en de westerse sancties tegen het land om de oorlog in Oekraïne.
16 uur geleden