Duitse rechtbank ziet rol Rusland bij moord in Berlijn
BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland heeft twee Russische diplomaten tot ongewenste personen verklaard, nadat een rechtbank in Berlijn het bewezen heeft geacht dat de Russische autoriteiten opdracht hebben gegeven voor de moord op een Tsjetsjeense oud-commandant in de Duitse hoofdstad. De twee Russen wordt verzocht het land te verlaten.
Minister Annalena Baerbock van Buitenlandse Zaken heeft dat meegedeeld aan de Russische ambassadeur in Duitsland. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft al aangekondigd met tegenmaatregelen te komen. Voor de liquidatie op 23 augustus 2019 in een park in Berlijn is woensdag een Russische man tot levenslang veroordeeld.
Tornike Changosjvili (40) was een etnische Tsjetsjeen met de Georgische nationaliteit. Hij vocht tijdens de Tweede Tsjetsjeense Oorlog tegen Russische troepen en werd door Moskou gezien als een vijand van de staat. De Russische president Vladimir Poetin omschreef hem als een "strijder, zeer wreed en bloedig".
Geïdentificeerd
Changosjvili werd in Berlijn meermaals van achteren beschoten en ook toen hij op de grond lag. De openbare aanklagers hebben de dader als Vadim Krasikov geïdentificeerd, een "commandant van een speciale eenheid van de Russische geheime dienst FSB". De 56-jarige Rus heeft gezegd die naam niet te kennen. Zijn advocaat zei in de rechtbank dat zijn cliënt zou moeten worden geïdentificeerd als Vadim Sokolov, een "Rus, vrijgezel en bouwkundig ingenieur".
De Russische ambassadeur in Duitsland reageerde boos op het rechterlijke besluit. "We beschouwen dit vonnis als bevooroordeeld, politiek gemotiveerd", aldus Sergej Netsjajev, die het absurd vindt dat de rechtbank de betrokkenheid van Rusland als een feit ziet. Het Kremlin heeft altijd ontkend een rol te hebben gespeeld bij de moord in Berlijn.
De uitspraak zal volgens de ambassadeur de al moeilijke relatie tussen de twee landen ernstig aantasten. Deze komt op een moment waarop de nieuwe Duitse regering zich hard opstelt tegenover Rusland, onder meer over de Russische troepenopbouw bij Oekraïne. De Duitsers zetten eerder al twee Russische diplomaten het land uit, omdat ze vonden dat Rusland niet goed genoeg meewerkte aan het moordonderzoek.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump combineerde grappen met sneren tijdens het jaarlijkse Correspondents' Dinner in Washington. Het was de tweede keer dit jaar dat het evenement werd gehouden, nadat het in april was afgebroken toen een gewapende man probeerde door de beveiliging te breken en daarbij schoten loste. Onder anderen Trump werd geëvacueerd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een presidentieel decreet uitgevaardigd om bezoekers te waarschuwen voor onjuiste historische informatie in het National Museum of American History in Washington. De instelling valt onder het Smithsonian Institution, dat bestaat uit 21 musea die gewijd zijn aan de Amerikaanse geschiedenis en cultuur.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Ten westen van de Spaanse hoofdstad woedt volgens de regionale bestuurder Isabel Díaz Ayuso de "ergste bosbrand in de geschiedenis van de regio Madrid". Zeker 63.000 mensen werden geëvacueerd of kregen het bevel binnen te blijven. De brand heeft al tientallen huizen verwoest en verschillende wegen zijn afgesloten, aldus Díaz Ayuso.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse overheidsfunctionarissen hebben in gerechtelijke documenten toegegeven dat ze miljarden dollars aan financiering voor energieprojecten in staten hebben stopgezet "uitsluitend" op basis van het feit dat ze niet op Donald Trump hadden gestemd bij de presidentsverkiezingen van 2024. Dat melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de strijdkrachten gevraagd "zich klaar te maken om de civiele veiligheidsdiensten zo veel mogelijk te ondersteunen" vanwege de hevige bosbranden in het zuidwesten van het land. Ruim 140.000 mensen zijn inmiddels geëvacueerd. Premier Sébastien Lecornu voert een crisisoverleg met de ministers van onder meer Defensie, Volksgezondheid en Transport.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties hebben vrijdag ingestemd om de termijn van VN-mensenrechtenchef Volker Türk met vier jaar te verlengen. Dit ondanks kritiek van Israël, de Verenigde Staten en Rusland. Dat laatste land bracht eerder een voorstel in stemming om Türks termijn met slechts twee maanden te verlengen. Dat voorstel werd weggestemd.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela is nog niet klaar voor nieuwe verkiezingen. Dat verklaarde de Amerikaanse president Donald Trump, meer dan een half jaar nadat een Amerikaanse operatie had geleid tot de val van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro.
8 uur geleden