Duitse minister waarschuwt voor handelsoorlog met China
STRESA (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Christian Lindner waarschuwt voor een handelsoorlog met China. Volgens hem kennen handelsoorlogen alleen maar verliezers en kunnen ze niet worden gewonnen. Dat heeft Lindner gezegd op een G7-top van ministers van Financiën in het Noord-Italiaanse Stresa.
Lindner reageerde op de hoge importheffingen die de Verenigde Staten hebben aangekondigd op een reeks Chinese goederen, zoals elektrische auto's en zonnepanelen. De reden is dat China volgens de Amerikanen de markt overspoelt met goedkope producten dankzij staatssteun. Ook de Europese Unie kijkt naar heffingen op Chinese elektrische auto's in verband met oneerlijke handelspraktijken.
De Duitse minister vindt dat de EU moet optreden tegen dumping van goedkope producten en oneerlijke handel. Tegelijkertijd mag de vrije wereldhandel niet in gevaar komen. Duitsland heeft als grote exporteur belang bij een open en vrije wereldhandel en heeft ook grote belangen in China, aldus Lindner. Verdere fragmentatie van de wereldeconomie zal alleen maar tot verliezers leiden, zei de minister.
Gezamenlijk front
De Franse minister van Financiën Bruno Le Maire verklaarde dat de G7-landen een gezamenlijk front moeten vormen om de industriële belangen te beschermen. Hij wees op problemen door Chinese subsidies en overcapaciteit bij productie. Tegelijkertijd moet een handelsoorlog worden voorkomen, aldus de Fransman, want "China is onze economische partner".
In een voorlopige verklaring stelt de G7 dat er "stappen worden overwogen om voor een gelijk speelveld te zorgen voor alle economieën, in lijn met de principes van de Wereldhandelsorganisatie (WTO)".
Tegenmaatregelen
China heeft gedreigd met tegenmaatregelen in verband met de importheffingen om de eigen belangen te beschermen. Zo kan Beijing hoge invoerheffingen opleggen bij producten uit Europa en de VS.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven ook in 2026 vaker online winkelen. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuwe prognose voor de retail. De bank voorziet een stijging van 6 procent van de aankopen via webwinkels. In 2025 nam dit met 6,6 procent toe en het jaar daarvoor met 9,6 procent.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven ook in 2026 vaker online winkelen. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuwe prognose voor de retail. De bank voorziet een stijging van 6 procent van de aankopen via webwinkels. In 2025 nam dit met 6,6 procent toe en het jaar daarvoor met 9,6 procent.
6 uur geledenSEATTLE (ANP) - Amazon heeft in het vierde kwartaal opnieuw een hogere omzet en winst behaald. Het techconcern bleef profiteren van groei bij de divisie die clouddiensten aanbiedt. Ook groeiden de inkomsten uit advertenties.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. De stemming was opnieuw negatief, na zware koersverliezen in de techsector eerder deze week.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het vliegverkeer op de internationale luchthaven van Berlijn is tijdelijk stilgelegd vanwege ijzel. Dat is te lezen op de website van de luchthaven. Er kunnen hierdoor geen vliegtuigen meer landen of opstijgen. Het is niet duidelijk wanneer het vliegverkeer weer wordt hervat.
9 uur geledenWENEN (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft in Oostenrijk een nieuwe terugroepactie van babyvoeding aangekondigd. Dat meldt de Oostenrijkse autoriteit voor voedselveiligheid Ages. Sinds december hebben Danone en verschillende andere fabrikanten in tientallen landen babyvoeding teruggeroepen die mogelijk besmet is met een giftige stof.
11 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Ongeveer 2 miljoen vaten aan Venezolaanse olie gaan naar raffinaderijen in Spanje om te worden verwerkt door het Spaanse olie- en gasconcern Repsol. Dat meldt persbureau Reuters op basis van scheepvaartgegevens. Repsol heeft de olie gekocht van grondstoffenhandelaar Trafigura, aldus Reuters. Dat bedrijf is samen met branchegenoot Vitol door de Amerikaanse regering ingeschakeld om olie uit Venezuela op de markt te brengen.
12 uur geleden