Duitse minister: harder optreden tegen omzeilen sancties Rusland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse overheid moet harder optreden tegen bedrijven die de westerse sancties tegen Rusland proberen te omzeilen. Dat heeft de Duitse minister van Economische Zaken Robert Habeck gezegd. Duitse bedrijven doen volgens hem bijvoorbeeld zaken met Rusland door goederen via andere landen te verschepen.
"We zijn dit verschuldigd aan de mensen in Oekraïne", zei Habeck tegen mediabedrijf Funke. Hij stelt dat Duitsland hierbij kan leren van Denemarken dat scherp toezicht houdt op goederenstromen en douanegegevens voor eventuele onregelmatigheden. Volgens Habeck wordt daarbij bijvoorbeeld gekeken naar een grote partij goederen die eigenlijk voor Rusland was bestemd, maar ineens aan een ander land wordt geleverd. "Dat is een reden om eens scherp te kijken", aldus de minister.
Hij stelt dat de Duitse autoriteiten dan ook scherper moeten letten op handelsstromen om zo te voorkomen dat de sancties tegen Moskou omzeild worden. Volgens de minister wordt nu nog onvoldoende gebruikgemaakt van de mogelijkheden. "Als dit meer doelgericht wordt toegepast kan onze autoritaire kracht worden versterkt."
Vanwege de oorlog in Oekraïne heeft het Westen een reeks economische sancties en handelsbeperkingen aan Rusland opgelegd. Habeck kwam eind februari nog met voorstellen om het toezicht op het naleven van die sancties aan te scherpen. Hij stelt dat dit momenteel wordt besproken door Berlijn en de Europese partners van Duitsland.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager gesloten. Ook op andere Europese beurzen was de stemming negatief. Beleggers reageerden onder meer op de flinke stijging van de olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De prijs van Brentolie steeg daardoor naar boven de 100 dollar per vat.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft donderdag de tien mogelijke ontwerpen voor het nieuwe eurobiljet gepresenteerd. Europeanen wordt nu gevraagd hun mening te geven over de verschillende opties. De raad van bestuur van de ECB neemt aan het eind van dit jaar een definitief besluit over het nieuwe ontwerp. De nieuwe eurobiljetten komen in de jaren daarna in omloop.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, en elektrische-autofabrikant Tesla stonden donderdag bij de dalers op de beurzen in New York, na publicatie van de resultaten. Alphabet presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de sterke groei van zijn cloudactiviteiten. Het bedrijf kondigde echter aan nog meer te investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Beleggers vragen zich af of de enorme investeringen in AI ook rendementen zullen opleveren.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verwacht dat de stijging van de energieprijzen de inflatie waarschijnlijk tot in de eerste helft van volgend jaar hoog houdt. Dat heeft ze donderdag gezegd in een toelichting op het besluit eerder op de dag om de rente in de eurozone onveranderd te laten.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De door Unilever afgestoten voedingsmiddelentak gaat niet naar de beurs in Amsterdam, maar naar die van Londen. Het Amerikaanse McCormick, dat een groot deel van Unilevers voedingsmerken overneemt, heeft de Britse hoofdstad gekozen als locatie voor zijn tweede beursnotering. Dit is een flinke tegenvaller voor het Damrak, dat daarmee een grote mogelijke nieuwkomer misloopt.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) houdt de rente in de eurozone onveranderd op 2,25 procent. Met de rentepauze wil de centrale bank in Frankfurt meer tijd winnen om de impact van de nieuwe escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten op de inflatie beter te kunnen beoordelen. Door het recent opgelaaide geweld in de regio zijn de brandstofprijzen deze maand weer hard gestegen.
6 uur geledenMILWAUKEE (ANP) - De Amerikaanse motorfabrikant Harley-Davidson heeft een zwak financieel kwartaal gedraaid, vooral door lagere resultaten bij het financieringsonderdeel. De nettowinst ging in het tweede kwartaal met ruim een kwart omlaag tot 80 miljoen dollar.
6 uur geleden