Duitse kerstmarkten klagen over hoge kosten voor muziek
BERLIJN (ANP/DPA) - Veel exploitanten van kerstmarkten in Duitsland klagen over de buitensporige kosten voor muziek. Ze moeten namelijk voor de muziekrechten betalen bij het Gesellschaft für musikalische Aufführungs- und mechanische Vervielfältigungsrechte (GEMA). Die auteursrechtenorganisatie heeft zijn tarieven soms flink verhoogd omdat kerstmarkten eerder onjuiste gegevens doorspeelden om kosten te drukken.
GEMA heeft voor het jaar 2022 ongeveer 3350 facturen naar kerstmarktexploitanten in heel Duitsland gestuurd. In ongeveer 167 gevallen was er sprake van prijsverhogingen, in 35 gevallen zelfs zeer grote prijsverhogingen.
"We weten dat individuele kerstmarkten valse informatie hebben verstrekt", zegt GEMA-bestuurslid Georg Oeller. "Sommige grote markten met een hoge omzet hebben gebieden gemeld die duidelijk te klein zijn." Sinds 2011 berekent GEMA de kosten voor de gehele geluidsinstallatie met muziek op basis van de grootte van het gehele evenemententerrein.
Rechtenvrije muziek
De Duitse vereniging van steden en gemeenten heeft inmiddels de dialoog gezocht met GEMA. Ook de Duitse organisatie voor stadsmarketing zegt in onderhandeling te zijn met GEMA. Zij pleiten voor meer duidelijkheid over de verschillende tarieven die GEMA hanteert.
Sommige kerstmarkten zouden nu ook willen overstappen op rechtenvrije muziek. Dat beperkt hun muziekkeuze dan wel erg. GEMA beheert de auteursrechten van meer dan 90.000 rechthebbenden in Duitsland, zoals componisten, tekstschrijvers en platenmaatschappijen, evenals meer dan 2 miljoen rechthebbenden wereldwijd. De organisatie verdeelt de inkomsten onder hen wanneer auteursrechtelijk beschermde nummers worden afgespeeld. Muziek waarvan de auteurs al zeker zeventig jaar dood zijn, is daarentegen rechtenvrij.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Mensen die niet op tijd bezwaar hebben gemaakt tegen de onwettige box 3-heffing, hoeven geen compensatie te krijgen. Dat adviseert de advocaat-generaal aan de Hoge Raad, die daarover op een nog onbekend moment uitspraak doet. Vaak neemt de hoogste rechter het advies over.
1 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in april gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie jaar, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De oorlog in het Midden-Oosten zorgt niet alleen voor hogere brandstofkosten, maar verstoort ook de toeleveringsketens van voedsel.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijzen voor brandstoffen aan de pomp zijn vrijdag verder gedaald. Dat volgt op een daling van de olieprijzen door hoop op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de prijs van een liter benzine met 1,1 cent is gedaald tot 2,617 euro. Die voor diesel daalde met 3,5 cent tot 2,521 euro per liter.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens geeft het in Nederland gevestigde bedrijf achter de taxi-app Yango een boete van 100 miljoen euro. Het bedrijf MLU, met Yango actief in Noorwegen en Finland, geeft volgens de AP de gegevens door naar Rusland met te weinig veiligheidswaarborgen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag verder weggezakt na de forse verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig na een reeks van wederzijdse aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran, ondanks het staakt-het-vuren tussen de twee partijen.
3 uur geledenKYOTO (ANP) - Nintendo verwacht dit jaar minder Switch 2-spelcomputers te verkopen dan vorig jaar, toen de console op de markt werd gebracht. Tegelijkertijd is het Japanse gamebedrijf van plan de prijzen voor de Switch 2 te verhogen. Net als veel andere elektronicafabrikanten kampt Nintendo met sterk gestegen kosten voor chips door de grote vraag van AI-bedrijven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook klanten van Reaal kunnen definitief geld tegemoetzien als compensatie voor de woekerpolisaffaire. Meer dan 90 procent van de gedupeerden heeft ingestemd met de schikking die organisaties als de Consumentenbond en ConsumentenClaim ruim twee jaar geleden namens hen overeenkwamen. Daarmee kan het uitbetalen beginnen, meldt de Consumentenbond.
3 uur geleden