Duitse kerstmarkten klagen over hoge kosten voor muziek
BERLIJN (ANP/DPA) - Veel exploitanten van kerstmarkten in Duitsland klagen over de buitensporige kosten voor muziek. Ze moeten namelijk voor de muziekrechten betalen bij het Gesellschaft für musikalische Aufführungs- und mechanische Vervielfältigungsrechte (GEMA). Die auteursrechtenorganisatie heeft zijn tarieven soms flink verhoogd omdat kerstmarkten eerder onjuiste gegevens doorspeelden om kosten te drukken.
GEMA heeft voor het jaar 2022 ongeveer 3350 facturen naar kerstmarktexploitanten in heel Duitsland gestuurd. In ongeveer 167 gevallen was er sprake van prijsverhogingen, in 35 gevallen zelfs zeer grote prijsverhogingen.
"We weten dat individuele kerstmarkten valse informatie hebben verstrekt", zegt GEMA-bestuurslid Georg Oeller. "Sommige grote markten met een hoge omzet hebben gebieden gemeld die duidelijk te klein zijn." Sinds 2011 berekent GEMA de kosten voor de gehele geluidsinstallatie met muziek op basis van de grootte van het gehele evenemententerrein.
Rechtenvrije muziek
De Duitse vereniging van steden en gemeenten heeft inmiddels de dialoog gezocht met GEMA. Ook de Duitse organisatie voor stadsmarketing zegt in onderhandeling te zijn met GEMA. Zij pleiten voor meer duidelijkheid over de verschillende tarieven die GEMA hanteert.
Sommige kerstmarkten zouden nu ook willen overstappen op rechtenvrije muziek. Dat beperkt hun muziekkeuze dan wel erg. GEMA beheert de auteursrechten van meer dan 90.000 rechthebbenden in Duitsland, zoals componisten, tekstschrijvers en platenmaatschappijen, evenals meer dan 2 miljoen rechthebbenden wereldwijd. De organisatie verdeelt de inkomsten onder hen wanneer auteursrechtelijk beschermde nummers worden afgespeeld. Muziek waarvan de auteurs al zeker zeventig jaar dood zijn, is daarentegen rechtenvrij.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
13 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
13 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
14 uur geleden