Duitse industriële productie neemt verder af
WIESBADEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De industriële productie van Duitsland is in juli voor de derde maand op rij gedaald. Duitse fabrieken hebben last van de slechte vraag uit China, tekorten aan arbeidskrachten, hogere rentetarieven en de aanhoudende gevolgen van de energiecrisis van vorig jaar.
De productie lag 0,8 procent onder het niveau van juni, meldde het Duitse federale statistiekbureau Destatis. Economen hadden gerekend op een kleinere daling met 0,4 procent. In juni zakte de productie al tot het laagste niveau in zes maanden.
De afzwakkende cijfers wakkeren de vrees aan dat de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner voor Nederland afstevent op een lange periode van stagnatie of mogelijk zelfs een krimp. De Duitse economie belandde rond de jaarwisseling in een recessie en stagneerde in het tweede kwartaal. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voorspelt dat Duitsland de enige grote economie zal zijn die in 2023 zal krimpen.
Gevaar van recessie toegenomen
Eerder deze week werd al bekendgemaakt dat de Duitse fabrieksorders in juli met bijna 12 procent zijn afgenomen. Dat was de sterkste daling sinds het hoogtepunt van de coronapandemie in 2020.
De situatie van de Duitse industriële productie "gaat van kwaad tot erger", zei ING-econoom Carsten Brzeski in een reactie op de cijfers. Hoewel het gevaar van een recessie is toegenomen, verwacht de econoom dat de Duitse economie "de facto in een stilstand zal blijven". Volgens Brzeski ligt de industriële productie nu ruim 7 procent onder het niveau van voor de pandemie. Het enige positieve nieuws in het productierapport was volgens hem de toename van de bouwactiviteit in augustus.
Internationale concurrentievermogen
Duitsland lijkt zich volgens de ING-econoom wel eindelijk bewust te worden van de realiteit dat het de afgelopen tien jaar zijn internationale concurrentievermogen heeft verloren als gevolg van onvoldoende investeringen en nauwelijks structurele hervormingen. Woensdag riep de Duitse bondskanselier Olaf Scholz wel op tot een 'Duitslandpact' om het land te moderniseren, de bureaucratie aan te pakken en de huidige economische crisis te bestrijden.
Er werden echter geen details onthuld over dat pact. "Het positieve nieuws is dat het gevoel van urgentie eindelijk is toegenomen. Laten we nu wachten op meer concrete beleidsactie. Tot die tijd lijkt stagnatie in de industrie en de bredere economie het nieuwe normaal in Duitsland", aldus Brzeski.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
5 uur geledenMEMPHIS (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse pakketvervoerder FedEx heeft zijn winstverwachting voor het hele jaar verhoogd. De optimistischere vooruitzichten geven aan dat het koeriersbedrijf verwacht de toenemende economische onrust door de Iranoorlog en stijgende energieprijzen te kunnen weerstaan.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De koersverliezen op Wall Street zijn donderdag in de loop van de dag iets afgenomen, nadat Israël had aangekondigd de Verenigde Staten te willen helpen bij het openen van de Straat van Hormuz. Dit bood enige hoop aan beleggers die hunkeren naar tekenen dat de Iranoorlog niet eindeloos blijft voortduren.
8 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM neemt voorlopig geen nieuwe medewerkers meer aan vanwege de fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. Naast het instellen van zo'n externe vacaturestop heeft de luchtvaartmaatschappij besloten om dienstreizen tot een minimum te beperken en tijdelijk geen consultants meer in te huren om geld te besparen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ONL voor Ondernemers vindt het "onacceptabel" dat de Nederlandse overheid nog niet ingrijpt om energie en brandstof betaalbaar te houden voor bedrijven. Volgens de ondernemersbelangenorganisatie schuift het kabinet-Jetten mogelijke steunmaatregelen ten onrechte maanden voor zich uit.
10 uur geleden