Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse industriële productie neemt verder af

Duitse industriële productie neemt verder af

WIESBADEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De industriële productie van Duitsland is in juli voor de derde maand op rij gedaald. Duitse fabrieken hebben last van de slechte vraag uit China, tekorten aan arbeidskrachten, hogere rentetarieven en de aanhoudende gevolgen van de energiecrisis van vorig jaar.

De productie lag 0,8 procent onder het niveau van juni, meldde het Duitse federale statistiekbureau Destatis. Economen hadden gerekend op een kleinere daling met 0,4 procent. In juni zakte de productie al tot het laagste niveau in zes maanden.

De afzwakkende cijfers wakkeren de vrees aan dat de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner voor Nederland afstevent op een lange periode van stagnatie of mogelijk zelfs een krimp. De Duitse economie belandde rond de jaarwisseling in een recessie en stagneerde in het tweede kwartaal. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voorspelt dat Duitsland de enige grote economie zal zijn die in 2023 zal krimpen.

Gevaar van recessie toegenomen

Eerder deze week werd al bekendgemaakt dat de Duitse fabrieksorders in juli met bijna 12 procent zijn afgenomen. Dat was de sterkste daling sinds het hoogtepunt van de coronapandemie in 2020.

De situatie van de Duitse industriële productie "gaat van kwaad tot erger", zei ING-econoom Carsten Brzeski in een reactie op de cijfers. Hoewel het gevaar van een recessie is toegenomen, verwacht de econoom dat de Duitse economie "de facto in een stilstand zal blijven". Volgens Brzeski ligt de industriële productie nu ruim 7 procent onder het niveau van voor de pandemie. Het enige positieve nieuws in het productierapport was volgens hem de toename van de bouwactiviteit in augustus.

Internationale concurrentievermogen

Duitsland lijkt zich volgens de ING-econoom wel eindelijk bewust te worden van de realiteit dat het de afgelopen tien jaar zijn internationale concurrentievermogen heeft verloren als gevolg van onvoldoende investeringen en nauwelijks structurele hervormingen. Woensdag riep de Duitse bondskanselier Olaf Scholz wel op tot een 'Duitslandpact' om het land te moderniseren, de bureaucratie aan te pakken en de huidige economische crisis te bestrijden.

Er werden echter geen details onthuld over dat pact. "Het positieve nieuws is dat het gevoel van urgentie eindelijk is toegenomen. Laten we nu wachten op meer concrete beleidsactie. Tot die tijd lijkt stagnatie in de industrie en de bredere economie het nieuwe normaal in Duitsland", aldus Brzeski.

Meer uit Financieel

Zorgen over OpenAI en duurdere olie duwen Wall Street in het rood

NEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.

39 minuten geleden
Verliezen Chinese Longi Green groeien door overschot zonnepanelen

XIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.

2 uur geleden
VS beperkt leveringen chipapparatuur aan China, zeggen bronnen

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.

3 uur geleden
Winst vliegtuigbouwer Airbus gehalveerd door productieproblemen

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.

3 uur geleden
Vertrek VAE uit OPEC drukt olieprijs voorlopig niet, zegt expert

DEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.

4 uur geleden
Shell bij winnaars op lager Damrak, PostNL daalt na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - Shell hoorde dinsdag bij de winnaars op de Amsterdamse aandelenbeurs. Het olie- en gasbedrijf werd gesteund door de hogere olieprijzen. Pogingen om vredesbesprekingen over de oorlog in Iran te hervatten lijken vastgelopen, waardoor de belangrijke Straat van Hormuz vrijwel volledig gesloten blijft en de verstoring van de olietoevoer voortduurt. Het aandeel klom 1 procent.

4 uur geleden
ACM zet ANWB Energie onder verscherpt toezicht

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) houdt energieleverancier ANWB Energie strenger in de gaten. Door problemen met het automatiseringssysteem slaagt de organisatie er al maanden niet in om eind- en jaarafrekeningen van klanten binnen de termijn van zes weken te versturen, maakte de ACM bekend.

5 uur geleden