Duitse industrie ziet steeds grotere zorgen over economie
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse industrie ziet steeds grotere zorgen bij het bedrijfsleven over de staat van de economie. Volgens de Duitse Industrie- en Handelskamer (DIHK) is er zelfs sprake van een "dramatische slechte stemming" bij bedrijven in alle regio's van Duitsland. De overheid moet dan ook meer doen om de economie te steunen. "Dat moet bovenaan het prioriteitenlijstje staan", aldus DIHK-president Peter Adrian.
Volgens Adrian zijn de omstandigheden in Duitsland in toenemende mate onaantrekkelijk aan het worden voor bedrijven om investeringen te doen. Hij wijst bijvoorbeeld op de hoge kosten voor onder meer energie en de bureaucratische regeldruk. "Productieverplaatsingen en bedrijfssluitingen nemen toe. Investeringen blijven uit. Er is stilstand in plaats van groei."
Hij stelt dat er bij bedrijven steeds meer sprake is van ergernis en frustratie over de economie en dat die gevoelens ook duidelijk worden gemaakt aan brancheorganisaties. Volgens Adrian zijn er gezamenlijke inspanningen nodig om voor een goede economische toekomst in Duitsland te zorgen.
Krimp economie
De noodkreet van de DIHK-president valt samen met nieuwe economische ramingen van vooraanstaande onderzoeksinstituten in Duitsland. Volgens een gezamenlijke prognose van die instituten zal de Duitse economie, de grootste van Europa, dit jaar met 0,1 procent krimpen. Eerder werd nog op een kleine plus gerekend. Die onderzoekers zeggen dat Duitsland ook kampt met toenemende concurrentie uit China en de gevolgen van vergrijzing.
Voor volgend jaar wordt door de instituten dan wel weer een groei van 0,8 procent verwacht, maar dat is minder sterk dan de plus van 1,4 procent waarop in het voorjaar nog werd gerekend. In 2026 zou de Duitse economie dan met 1,3 procent moeten groeien.
Problemen bij Volkswagen
Kenmerkend voor de huidige economische malaise in Duitsland is de situatie bij autobouwer Volkswagen, die voor het eerst ooit overweegt om fabrieken in eigen land te sluiten. Ontslag dreigt voor vele duizenden mensen. Bij Duitse toeleveranciers aan de auto-industrie zoals Bosch en Continental worden al duizenden banen geschrapt.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
21 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
2 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
4 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.
6 uur geleden