Duitse industrie ziet steeds grotere zorgen over economie
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse industrie ziet steeds grotere zorgen bij het bedrijfsleven over de staat van de economie. Volgens de Duitse Industrie- en Handelskamer (DIHK) is er zelfs sprake van een "dramatische slechte stemming" bij bedrijven in alle regio's van Duitsland. De overheid moet dan ook meer doen om de economie te steunen. "Dat moet bovenaan het prioriteitenlijstje staan", aldus DIHK-president Peter Adrian.
Volgens Adrian zijn de omstandigheden in Duitsland in toenemende mate onaantrekkelijk aan het worden voor bedrijven om investeringen te doen. Hij wijst bijvoorbeeld op de hoge kosten voor onder meer energie en de bureaucratische regeldruk. "Productieverplaatsingen en bedrijfssluitingen nemen toe. Investeringen blijven uit. Er is stilstand in plaats van groei."
Hij stelt dat er bij bedrijven steeds meer sprake is van ergernis en frustratie over de economie en dat die gevoelens ook duidelijk worden gemaakt aan brancheorganisaties. Volgens Adrian zijn er gezamenlijke inspanningen nodig om voor een goede economische toekomst in Duitsland te zorgen.
Krimp economie
De noodkreet van de DIHK-president valt samen met nieuwe economische ramingen van vooraanstaande onderzoeksinstituten in Duitsland. Volgens een gezamenlijke prognose van die instituten zal de Duitse economie, de grootste van Europa, dit jaar met 0,1 procent krimpen. Eerder werd nog op een kleine plus gerekend. Die onderzoekers zeggen dat Duitsland ook kampt met toenemende concurrentie uit China en de gevolgen van vergrijzing.
Voor volgend jaar wordt door de instituten dan wel weer een groei van 0,8 procent verwacht, maar dat is minder sterk dan de plus van 1,4 procent waarop in het voorjaar nog werd gerekend. In 2026 zou de Duitse economie dan met 1,3 procent moeten groeien.
Problemen bij Volkswagen
Kenmerkend voor de huidige economische malaise in Duitsland is de situatie bij autobouwer Volkswagen, die voor het eerst ooit overweegt om fabrieken in eigen land te sluiten. Ontslag dreigt voor vele duizenden mensen. Bij Duitse toeleveranciers aan de auto-industrie zoals Bosch en Continental worden al duizenden banen geschrapt.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Warsh was in het verleden al bestuurder van de Fed en werd in 2017 nog gepasseerd voor de hoogste functie bij de centrale bank van de Verenigde Staten. Een speciale commissie van de Senaat moet de keuze nog goedkeuren.
32 seconden geledenSTUTTGART (ANP) - Het Duitse industrieconcern Bosch heeft een "buitengewoon uitdagend" financieel jaar achter de rug en denkt niet dat de situatie dit jaar verbetert. Het bedrijf heeft onder meer last van toenemende concurrentie, lagere verkopen en hogere importheffingen.
9 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure heeft de verkoop van een tak van het satellietbedrijf Eutelsat geblokkeerd. Het Franse satellietbedrijf was van plan zijn grondantennes te verkopen, maar dit gaat vanwege zorgen over de nationale veiligheid niet door.
11 minuten geledenRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - China heeft AI-startup DeepSeek toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De Duitse economie is in het vierde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder werd gedacht. De grootste economie van Europa trok daarmee iets aan, na twee jaar van krimp.
2 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/RTR) - De hoogste rechtbank van Panama heeft belangrijke havencontracten voor dochterbedrijven van CK Hutchison nietig verklaard. Daarmee wordt het onduidelijk of het Hongkongse conglomeraat eigenaar kan blijven van haventerminals aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
3 uur geleden