Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse hoofdrolspeler grote dividendfraude krijgt weer 8 jaar cel

Duitse hoofdrolspeler grote dividendfraude krijgt weer 8 jaar cel

WIESBADEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Een Duitse spilfiguur in omvangrijke fraude met dividenden is opnieuw tot acht jaar cel veroordeeld. De rechtbank van Wiesbaden achtte de oud-belastingdienstmedewerker Hanno Berger schuldig aan verschillende vormen van belastingontwijking. Hij werd eind vorig jaar ook al in een andere belastingzaak veroordeeld tot acht jaar cel, maar ging daartegen in beroep.

Berger staat bekend als grote aanjager van de zogeheten cum/ex-fraude, waarbij meerdere mensen dividendbelasting terugvroegen van de fiscus terwijl die heffing maar één keer werd betaald. Dit gebeurde door aandelen te verkopen rond de datum waarop dividend wordt uitbetaald, waarna zowel de verkoper als koper de belasting over die winstuitkering terugvroegen.

De 72-jarige Berger ging aan de slag als belastingadviseur en raadde de belastingtruc bij veel cliënten aan. De rechtszaak in Wiesbaden ging over deals via de Hypovereinsbank waar tussen 2006 en 2008 voor 15,8 miljard euro aan aandelen van eigenaar wisselden. Dat leverde volgens aanklagers 113 miljoen euro aan belastingteruggaven op voor belastingen die nooit zijn betaald.

In beroep

De rechter oordeelde ook dat Berger 1,1 miljoen euro aan criminele winsten moet terugbetalen. Openbaar aanklagers hadden tien jaar cel geëist. De advocaat van Berger meldt dat hij in beroep wil tegen het vonnis.

In december vorig jaar veroordeelde de rechtbank in Bonn Berger ook tot een celstraf van acht jaar voor dividendfraude die de Duitse schatkist 278 miljoen euro zou hebben gekost. Ook legde de rechter beslag op 13,7 miljoen euro van Berger.

10 miljard

Als beide vonnissen standhouden, moet de rechtbank die de hoogste straf heeft gegeven beslissen hoeveel jaar Berger de cel in moet. Die straf kan oplopen tot maximaal vijftien jaar.

Door de cum/ex-fraude, vernoemd naar de Latijnse termen voor met en zonder, is de Duitse staat volgens schattingen 10 miljard euro aan belastinginkomsten misgelopen. In 2012 maakte Duitsland een einde aan de maas in de wet die dit mogelijk maakte.

In datzelfde jaar werd Bergers kantoor binnengevallen door de Duitse justitie. De belastingadviseur vluchtte daarop naar Zwitserland, maar werd door dat land weer uitgeleverd aan Duitsland. Aanklagers uit het land verdenken in totaal 1800 personen van de fraude.

Meer uit Buitenland

Dodental door vliegtuigcrash Colombia loopt op

BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.

3 uur geleden
NYT: luchtverkeersleider LaGuardia voor crash mogelijk afgeleid

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.

3 uur geleden
Dodental door vliegtuigcrash Colombia loopt op

BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.

6 uur geleden
Amerikaanse regering begint nieuwe onderzoeken naar Harvard

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.

6 uur geleden
Bahrein stelt VN-resolutie op tegen Iraanse scheepvaartaanvallen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.

7 uur geleden
Netanyahu: Trump ziet mogelijkheden voor deal met Iran

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.

8 uur geleden
Een dode bij vliegtuigcrash Colombia, tientallen gewonden

BOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.

8 uur geleden