Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse Bondsdag stemt onverwacht tegen Merz als bondskanselier

Duitse Bondsdag stemt onverwacht tegen Merz als bondskanselier

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse Bondsdag heeft onverwacht niet ingestemd met de benoeming van Friedrich Merz tot bondskanselier. De leden van de coalitiepartijen CDU/CSU en SPD waren al akkoord en de partijen hebben wel een meerderheid in het parlement. Het is niet duidelijk welke parlementsleden tegen de benoeming hebben gestemd.

Merz kreeg bij de stemming 310 stemmen, zes te weinig voor een meerderheid. De coalitiepartijen hebben gezamenlijk 328 van de 630 zetels in handen. Er werden 621 stemmen uitgebracht, waarvan er een ongeldig was. 307 mensen stemden tegen en drie personen onthielden zich van stemming.

De krant Frankfurter Allgemeine noemt de uitslag historisch. "Dit is nog niet eerder gebeurd. Tot nu toe werden bondskanseliers altijd in een eerste stemronde verkozen." Persbureau DPA spreekt van een "schok" en een "enorme vernedering voor Merz". Volgens de Süddeutsche Zeitung heeft Merz zich nu met een aantal mensen teruggetrokken en heerst er een "crisisstemming".

Nieuwe verkiezingen

De Bondsdag heeft nu veertien dagen om alsnog een bondskanselier te kiezen met een absolute meerderheid. Dat kan alsnog Merz zijn of een andere kandidaat. Als dat niet lukt, volstaat een simpele meerderheid. Dat wil zeggen dat dan een meerderheid van de aanwezige parlementariërs moet instemmen met Merz' benoeming. Als dat ook niet lukt, kan president Frank-Walter Steinmeier besluiten om nieuwe verkiezingen uit te schrijven.

Het is onduidelijk wanneer een tweede stemronde kan plaatsvinden.

Meer uit Buitenland

Turkije wil dat Trump ingrijpt bij dodelijke incidenten Gaza-hulp

ANKARA (ANP/AFP/BELGA) - Turkije wil dat de Verenigde Staten ingrijpen bij de dodelijke incidenten rond de hulpverlening in de Gazastrook, onder meer bij de Amerikaanse particuliere organisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De Turkse president Erdogan zegt dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft gevraagd een ​​einde te maken aan de schietpartijen bij distributiecentra, meldt het Turkse staatspersagentschap Anadolu.

1 uur geleden
Hulporganisatie Gaza meldt aanval op Amerikaanse hulpverleners

GAZA (ANP/RTR/AFP) - Een omstreden, door Israël gesteunde Amerikaanse hulporganisatie voor Palestijnen in de Gazastrook meldt dat twee Amerikaanse hulpverleners gewond zijn geraakt bij een gerichte terroristische aanslag. Twee mensen zouden twee handgranaten hebben gegooid bij een verdeelpunt in het zuidelijke Khan Younis. De Amerikanen raakten gewond, maar zijn niet in levensgevaar, aldus de particuliere, eerder dit jaar opgerichte Gaza Humanitarian Foundation (GHF).

4 uur geleden
Australische politie onderzoekt brandstichting synagoge Melbourne

MELBOURNE (ANP/RTR) - De Australische autoriteiten hebben zaterdag scherp gereageerd op een vermoedelijke brandstichting bij een synagoge in Melbourne vrijdagavond, terwijl zich op dat moment ongeveer twintig mensen in het gebouw bevonden. De politie vermoedt dat het gaat om een doelgerichte aanval met een antisemitisch motief.

4 uur geleden
Ryanair: brandmelding in vliegtuig op Mallorca was loos alarm

PALMA DE MALLORCA (ANP/DPA) - De brandmelding die leidde tot een evacuatie aan boord van een vliegtuig van Ryanair op Mallorca was volgens de luchtvaartmaatschappij loos alarm. De mensen die gewond raakten, zouden verwondingen hebben opgelopen tijdens de evacuatie, zegt het Ierse bedrijf.

6 uur geleden
Dalai Lama hoopt 130 jaar oud te worden

DHARAMSHALA (ANP/RTR) - De dalai lama hoopt naar eigen zeggen nog zeker veertig jaar te leven. Deze week zette de spiritueel leider van de Tibetaanse boeddhisten uiteen wat er gebeurt als hij overlijdt, in aanloop naar zijn 90ste verjaardag, zondag. Dat was niet omdat hij snel denkt te overlijden, verzekerde hij honderden toehoorders.

8 uur geleden
Zwemmen in Seine mag opnieuw na verbod van meer dan een eeuw

PARIJS (ANP/DPA) - Voor het eerst in ruim honderd jaar kunnen Parijzenaars en toeristen weer zwemmen in de Seine. Zwemmen in de rivier was sinds 1923 verboden vanwege vervuiling, maar dankzij een investering van meer dan een miljard euro in schoner water is het nu weer toegestaan.

10 uur geleden
Arrestatiebevel tegen Bosnisch-Servische leider Dodik ingetrokken

SARAJEVO (ANP/AFP/DPA) - Een rechtbank in Bosnië en Herzegovina heeft vrijdag het arrestatiebevel tegen de Bosnisch-Servische leider Milorad Dodik ingetrokken. Dodik, president van de deelstaat Republika Srpska, meldde zich vrijwillig bij het openbaar ministerie voor verhoor.

10 uur geleden