Duits ondernemersvertrouwen stagneert na recente stijging
MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Duitse ondernemers in de economie is in mei onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Duitse economische onderzoeksinstituut Ifo. Het ondernemersklimaat in de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner van Nederland lijkt daarmee te stagneren na een verbetering in de voorgaande drie maanden.
Volgens hoofdeconoom Carsten Brzeski van ING zorgt de belangrijke barometer voor Duitsland voor "een koude douche voor de optimisten". Het stagnerende vertrouwen bij ondernemers in mei duidt er volgens hem op dat het dieptepunt van de Duitse economie nog niet wordt gevolgd door een krachtig herstel.
De vertrouwensbarometer van het Ifo-instituut, gebaseerd op een enquête onder 9000 Duitse bedrijven, kwam deze maand uit op 89,3 punten. De stand van april werd herzien van 89,4 punten naar 89,3 punten. Economen hadden juist gerekend op een flinke verbetering van het ondernemersklimaat in mei tot een stand van 90,4 punten.
Lonen
Volgens Ifo-president Clemens Fuest waren Duitse bedrijven minder tevreden met hun huidige bedrijfssituatie, maar waren ze wel positiever over de vooruitzichten. "De sectoren productie, handel en bouw herstellen zich, terwijl de dienstensector een lichte klap kreeg. De Duitse economie werkt zich stap voor stap uit de crisis", aldus Fuest.
Duitsland ontweek een recessie afgelopen winter en groeide in het eerste kwartaal met 0,2 procent. Ook wordt verwacht dat consumenten de komende kwartalen voor een geleidelijke opleving van de economie zullen zorgen, omdat zij profiteren van de afkoelende inflatie en sterke loonstijgingen. Volgens de Bundesbank zijn de lonen in het eerste kwartaal met ruim 6 procent gestegen, terwijl de inflatie in mei naar verwachting onder de 3 procent is gebleven.
Ook Brzeski denkt dat een sterke loongroei voor een voorzichtig herstel van de particuliere consumptie zal zorgen. Deze verbetering betekent volgens de ING-econoom echter niet dat "alles in Duitsland plotseling weer op orde is".
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.
11 uur geleden