Drukte bij Belgische vuurwerkwinkels in grensstreek
BAARLE-HERTOG (ANP) - Vuurwerkliefhebbers gaan massaal naar België om vooral siervuurwerk te kopen. Vrijdagmiddag is het een drukte van belang in het grensplaatsje Baarle-Hertog dat innig verbonden is met het Brabantse Baarle-Nassau. In twee vuurwerkwinkels die schuin tegenover elkaar liggen is het een komen en gaan van Nederlanders die ondanks het tijdens de jaarwisseling geldende vuurwerkverbod flink inslaan.
Nick uit Rotterdam loopt met een grote doos Loots Vuurwerk uit. Daarin zit een 144-shots sierpot, die nog ontbrak in zijn collectie voor oud en nieuw. "Als echte pyromaan moet ik wel de grens over, want een jaarwisseling zonder vuurwerk is voor mij ondenkbaar." Hij is zelfs in Duitsland geweest en Polen ("We waren daar voor een bezoek aan Auschwitz, dus ook maar direct vuurwerk ingeslagen") om voldoende siervuurwerk voor zijn "show" te kopen. "Die doe ik ieder jaar, op een veldje in Rotterdam. Er komen altijd veel mensen kijken. Ik heb nu totaal voor ongeveer 3500 euro aangeschaft."
Bij Zena Vuurwerk helpt bedrijfsleider Gijs ten Velde de ene na de andere klant. Net was er nog iemand uit Duitsland die liefst 4,5 uur had gereden, vertelt hij. "In Duitsland geldt een verkoopverbod, maar geen afsteekverbod. Onbegrijpelijk. Tja, als je liefhebber bent, moet je er wat voor over hebben." Hij schat in dat 95 procent van zijn klandizie uit Nederland afkomstig is. "Het is gewoon druk, ondanks dat het een doordeweekse dag is. In het weekend is het nog veel drukker. Er komen beduidend meer mensen dan normaal."
Veiligheidsrisico's
Een woordvoerder van de politie in Oost-Brabant doet een beroep op het gezond verstand van mensen om geen vuurwerk af te steken of in te slaan, ook vanwege de veiligheidsrisico's. "Bovendien is er een vuurwerkverbod. Het mag niet", zegt hij. "Dat de vuurwerkregels in België wat ruimer zijn dan die in Nederland is bekend. Maar daar kunnen wij niks aan veranderen."
Wie betrapt wordt op het bezit of afsteken van vuurwerk riskeert flinke straffen. Het laten ontploffen van zwaar illegaal vuurwerk kost je per bom 400 euro. De straf voor het bezit van zwaar illegaal vuurwerk kan oplopen tot een eis van 15 maanden cel onvoorwaardelijk.
In Oost-Brabant worden vuurwerkcontroles deels tijdens de reguliere dienst en deels gericht uitgevoerd. In Limburg worden volgens een woordvoerster controles per basiseenheid gedaan en dat lukt niet alle eenheden door werkdruk of andere prioriteiten. Bij de politie Zeeland-West-Brabant was de afgelopen dagen niemand bereikbaar.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
51 minuten geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) spant een kort geding aan om de optredens van rapper Ye in Arnhem tegen te houden. Het CJO eist een inreisverbod voor de artiest, ook bekend als Kanye West.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 58-jarige Seyed A., verdacht van het doodschieten van zijn onderbuurvrouw in Rijswijk (Zuid-Holland), heeft maandag in de rechtbank verklaard dat hij niet "gekozen heeft" voor wat er is gebeurd. "Zij heeft dit zelf gedaan", zei A. over het 38-jarige slachtoffer.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Geert-Jan Knoops wordt voorwaardelijk geschorst voor vier weken. Dit heeft de Raad van Discipline Amsterdam, het tuchtcollege voor de advocatuur, besloten. Aan de advocaat is niet eerder een tuchtmaatregel opgelegd.
6 uur geleden