Drukke beursweek met veel bedrijfsresultaten en rentebesluit ECB
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers wacht een drukke beursweek met veel bedrijfsresultaten en een rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Op het Damrak komen onder meer Philips, Randstad en Heineken met hun cijfers over het derde kwartaal. In de Verenigde Staten is het de beurt aan grote techbedrijven als Microsoft en Amazon. Verder blijft de oorlog tussen Israël en Hamas de financiële markten in de greep houden.
Philips opent maandag al de boeken. Daarbij gaat de aandacht opnieuw naar de aanhoudende problemen met de slaapapneu-apparaten. Dinsdag is het de beurt aan Randstad. Het uitzendconcern merkte na het tweede kwartaal dat werkgevers niet meer zo hard op zoek waren naar personeel als eerder. Daardoor gingen de omzet en de winst van het bedrijf omlaag. Het is de vraag of die trend zich ook in het derde kwartaal heeft doorgezet.
Later in de week volgen onder meer de kwartaalcijfers van Heineken, KPN, Unilever en Air France-KLM. Bij de kwartaalcijfers van Unilever is het vooral de vraag in hoeverre het was- en levensmiddelenconcern blijft profiteren van prijsverhogingen. In de eerste helft van het jaar leverden de duurder geworden boodschappen het bedrijf achter merken als Dove, Knorr, Rexona en Magnum nog beduidend meer omzet en winst op.
Inflatie
Als de grote techbedrijven Microsoft, Google-moeder Alphabet, Facebook-moederbedrijf Meta Platforms en Amazon hun kwartaalberichten publiceren, kijken kenners vooral naar de advertentie-inkomsten. De economische groei is wereldwijd afgezwakt en in veel landen letten bedrijven en consumenten erg op hun uitgaven, aangezien alles duurder is geworden. Dat kan de inkomsten van de techbedrijven onder druk zetten.
Ondanks de vele bedrijfsresultaten zijn het de laatste dagen toch vooral de oorlog in het Midden-Oosten en een opnieuw opgelaaide rentevrees die het beurssentiment bepalen. Er leven met name zorgen dat het conflict tussen Israël en Hamas verder escaleert, wat niet alleen voor veel leed en onzekerheid kan zorgen, maar ook de olieprijzen verder kan opdrijven.
Bij het rentebesluit van de ECB op donderdag is de verwachting dat de rente niet verandert. De centrale bank in Frankfurt verhoogde de rente in de eurozone vorige maand al voor de tiende keer op rij naar het hoogste niveau ooit. Verschillende beleidsmakers van de ECB en andere deskundigen hebben er al op gehint dat voorlopig een einde is gekomen aan de verhogingen. Wel duurt het waarschijnlijk nog een hele tijd voor de rente weer omlaag kan, omdat de inflatie in de eurozone nog steeds te hoog is.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
58 minuten geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
1 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
3 uur geledenBEIJING (ANP/DPA) - China wil dat Nederland meer stappen zet om het onderlinge conflict over chipbedrijf Nexperia op te lossen. Volgens de Chinese overheid hebben de Nederlanders nog geen zichtbare stappen ondernomen om schending van de rechten en belangen van Chinese bedrijven te stoppen en daarmee de stabiliteit van wereldwijde toeleveringsketens te herstellen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.
18 uur geleden