Drukke beursweek met veel bedrijfsresultaten en rentebesluit ECB
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers wacht een drukke beursweek met veel bedrijfsresultaten en een rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Op het Damrak komen onder meer Philips, Randstad en Heineken met hun cijfers over het derde kwartaal. In de Verenigde Staten is het de beurt aan grote techbedrijven als Microsoft en Amazon. Verder blijft de oorlog tussen Israël en Hamas de financiële markten in de greep houden.
Philips opent maandag al de boeken. Daarbij gaat de aandacht opnieuw naar de aanhoudende problemen met de slaapapneu-apparaten. Dinsdag is het de beurt aan Randstad. Het uitzendconcern merkte na het tweede kwartaal dat werkgevers niet meer zo hard op zoek waren naar personeel als eerder. Daardoor gingen de omzet en de winst van het bedrijf omlaag. Het is de vraag of die trend zich ook in het derde kwartaal heeft doorgezet.
Later in de week volgen onder meer de kwartaalcijfers van Heineken, KPN, Unilever en Air France-KLM. Bij de kwartaalcijfers van Unilever is het vooral de vraag in hoeverre het was- en levensmiddelenconcern blijft profiteren van prijsverhogingen. In de eerste helft van het jaar leverden de duurder geworden boodschappen het bedrijf achter merken als Dove, Knorr, Rexona en Magnum nog beduidend meer omzet en winst op.
Inflatie
Als de grote techbedrijven Microsoft, Google-moeder Alphabet, Facebook-moederbedrijf Meta Platforms en Amazon hun kwartaalberichten publiceren, kijken kenners vooral naar de advertentie-inkomsten. De economische groei is wereldwijd afgezwakt en in veel landen letten bedrijven en consumenten erg op hun uitgaven, aangezien alles duurder is geworden. Dat kan de inkomsten van de techbedrijven onder druk zetten.
Ondanks de vele bedrijfsresultaten zijn het de laatste dagen toch vooral de oorlog in het Midden-Oosten en een opnieuw opgelaaide rentevrees die het beurssentiment bepalen. Er leven met name zorgen dat het conflict tussen Israël en Hamas verder escaleert, wat niet alleen voor veel leed en onzekerheid kan zorgen, maar ook de olieprijzen verder kan opdrijven.
Bij het rentebesluit van de ECB op donderdag is de verwachting dat de rente niet verandert. De centrale bank in Frankfurt verhoogde de rente in de eurozone vorige maand al voor de tiende keer op rij naar het hoogste niveau ooit. Verschillende beleidsmakers van de ECB en andere deskundigen hebben er al op gehint dat voorlopig een einde is gekomen aan de verhogingen. Wel duurt het waarschijnlijk nog een hele tijd voor de rente weer omlaag kan, omdat de inflatie in de eurozone nog steeds te hoog is.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in november verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten zijn volgens het CBS negatiever over de voorraden gereed product. Ook zijn ze minder positief over de verwachte bedrijvigheid in de komende drie maanden. Producenten zijn echter minder negatief over hun orderportefeuille.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export naar China krimpt. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gingen er in de eerste helft van dit jaar 15 procent minder goederen de kant van het Aziatische land op. Deze exportkrimp is vooral te wijten aan een lagere uitvoer van gespecialiseerde machines en onderdelen, waaronder chipmachines.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag voor de vierde dag op rij hoger gesloten. Beleggers rekenen steeds meer op een renteverlaging door de Federal Reserve in december. Nvidia eindigde in de plus, nadat het chipconcern dinsdag nog tot de verliezers behoorde.
9 uur geledenKYIV (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft een akkoord bereikt met Oekraïne over een nieuwe regeling ter waarde van ongeveer 8,2 miljard dollar, zo'n 7,1 miljard euro. De oorlog tussen Oekraïne en Rusland "blijft een zware tol eisen van de Oekraïense bevolking en de economie", aldus het IMF.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Aegon overweegt enkele activiteiten buiten de Verenigde Staten te verkopen. De Nederlandse verzekeraar haalt het grootste deel van zijn winst uit de VS en wil zich focussen op zijn belangrijkste markt. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
11 uur geleden