Drukbezochte demonstratie tegen bezuinigingen onderwijs voorbij
DEN HAAG (ANP) - De demonstratie tegen de bezuinigingen in het hoger onderwijs in Den Haag is voorbij. Nadat de vele duizenden betogers in een lange, luidruchtige stoet vanaf het Malieveld langs het ministerie van Onderwijs waren getrokken, liep het programma ten einde.
De Landelijke Studentenvakbond (LSVb) schatte dat er 20.000 mensen meededen met het protest. De actievoerders richtten zich tot onderwijsminister Eppo Bruins. Zo zongen ze onder meer: "Eppo ciao, Eppo ciao, Eppo ciao ciao ciao" en "Eppo mag ik afstuderen ja of nee? Moet ik dan ook boete dokken ja of nee?". "Als het moet gaan we staken! Stop de Eppocalyps", zei Coba van der Veer, bestuurder van onderwijsbond AOb.
Onder de sprekers waren de voorzitters van de LSVb, het Interstedelijk Studentenoverleg, WOinActie, de Vereniging Hogescholen en Universiteiten van Nederland. Ook Tweede Kamerleden Sandra Beckerman (SP), Rob Jetten (D66) en Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) spraken tijdens het protest.
De demonstranten droegen bordjes bij zich met teksten als 'Les is meer', 'Heel Holland zakt' en 'Bezuinigingen op onderwijs zijn diefstal van de toekomst'. Naast de vele paraplu's tegen de regen waren er ook veel vlaggen te zien van onder meer vakbonden FNV en AOb. De betogers riepen onder meer 'Vecht, vecht, vecht, studeren is een recht' en "Onderwijs is een recht, oorlog is een keuze". Aan een grote hijskraan hing een groot blok met de tekst: 'HO Kabinet sloopt hoger onderwijs'. Demonstranten hadden een rood vierkant op hun kleding, als symbool van protest. Verder was er gratis patat voor de actievoerders.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, Henk Naves, heeft zich in zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag afgevraagd waarom het zo stil is rond de Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof. "Is het soms zo stil omdat we te afhankelijk zijn geworden?"
4 uur geledenVENLO (ANP) - De politie heeft dinsdag een 20-jarige man uit Venlo aangehouden. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van zijn vijf maanden oude baby. Het kindje overleed in december onder verdachte omstandigheden, meldt de politie donderdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft in een week tijd bijna 2,4 miljoen kilo zout gestrooid op provinciale wegen en fietspaden, de grootste hoeveelheid in zeker vijf jaar. Sinds de eerste 'strooidag' van deze winter (23 december) gaat het in totaal al om bijna 3 miljoen kilogram. Vorige winter reden de provinciale strooiwagens 2,23 miljoen kilo zout uit, in 2023-2024 was dat 1,81 miljoen kilo (1810 ton).
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden na de dood van een 60-jarige man in Schiedam maandag. Het gaat om jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam. De man overleed waarschijnlijk nadat hij werd mishandeld, na een ruzie over het gooien van sneeuwballen. Hij werd ter plekke gereanimeerd door hulpdiensten en een voorbijganger, maar kon niet meer worden gered.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS rijdt vrijdag opnieuw met een afgeschaalde dienstregeling vanwege het winterse weer. Dit betekent dat op een aantal trajecten minder treinen rijden en reizigers vaker moeten overstappen en langer onderweg zijn. Ook kunnen treinen drukker zijn dan anders. Ook wordt de dienstregeling in het noorden van het land losgekoppeld van de rest van het land, meldt ProRail.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na de val van het Assad-regime zijn vorig jaar 945 Syrische vluchtelingen vanuit Nederland vrijwillig teruggekeerd naar hun moederland, meldt de Dienst Terugkeer en Vertrek (DTenV). Daarnaast is de dienst nog bezig met het vertrek van 440 Syriërs die zich eind 2025 hebben gemeld voor een tijdelijke regeling, waardoor ze extra geld krijgen om ze te helpen met hun terugkeer.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf jongemannen die veroordeeld zijn in de Mallorca-zaak voor geweld tegen Carlo Heuvelman hebben een schikking getroffen met zijn vriendin. Dat melden betrokken advocaten in een gezamenlijke verklaring. Hoeveel geld is betaald, is niet bekendgemaakt.
9 uur geleden