Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Droogte zo goed als voorbij door wisselvallige weer'

'Droogte zo goed als voorbij door wisselvallige weer'

DE BILT (ANP) - Door het wisselvallige weer sinds vorige zomer is de droogte van afgelopen jaren zo goed als voorbij. Op veel plaatsen is het grondwaterpeil weer normaal en ook het neerslagtekort is kleiner dan gebruikelijk. De komende tijd blijft dagelijks kans op buien, waardoor voorlopig geen sprake is van ernstige droogte. Dat meldt het weerbureau Weeronline.nl.

Op dit moment bedraagt het neerslagtekort slechts 26 millimeter. Dat is veel minder dan vorig jaar, toen Nederland rond deze tijd ongeveer 110 millimeter tekort kwam. Het neerslagtekort is het verschil tussen hoeveel water er verdampt en hoeveel regen er valt. Halverwege mei is het neerslagtekort normaal circa 40 millimeter.

De ernstige droogte van 2018 en regionaal ook in 2019 en 2020 zorgde in het oosten en zuiden voor bijzonder lage grondwaterstanden. Het afgelopen half jaar is er zoveel regen gevallen, dat het grondwater op veel plaatsen weer op niveau is. Vooral oktober en december 2020 en januari van dit jaar verliepen kletsnat. Ook mei verloopt tot dusver nat. In de eerste twee weken van deze maand viel gemiddeld over Nederland al bijna een maandsom regen. Er is zo’n 40 millimeter gevallen, tegen de gebruikelijke 56 in een gehele meimaand.

Door de vele regen is van ernstige droogte geen sprake meer. In de Achterhoek staat het grondwaterpeil op veel plaatsen zelfs hoger dan normaal. In Brabant en Limburg is de grondwaterstand ongeveer normaal voor de tijd van het jaar. Slechts op een enkele plek op de hoge zandgronden langs de grens met België staat het grondwater lager dan gebruikelijk. Akkers liggen er op verschillende plaatsen in het zuiden en oosten wel droog bij. Dat komt doordat de toplaag van het zand door de krachtige zon heel snel uitdroogt. Het hoeft maar een paar dagen droog te zijn om het zand weer te laten stuiven. Dieper in de bodem is de grond nog wel vochtig. Aangezien er de komende tijd regelmatig regen valt, blijft op de meeste plaatsen voldoende water beschikbaar voor de groei van planten.

Meer uit Binnenland

Gelderland wil wolf die schapen in Barneveld doodde afschieten

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland wil een wolf laten afschieten die deze zomer ongeveer zestig schapen zou hebben gedood bij een veehouder in de gemeente Barneveld. Het roofdier zou bijna twintig keer over wolfwerende rasters zijn gesprongen. De provincie verwacht op korte termijn een vergunning af te geven om de wolf in kwestie af te laten schieten.

6 minuten geleden
Damherten in duinen na jaren afschot op gewenste populatie

HAARLEM (ANP) - Het aantal damherten in de Amsterdamse Waterleidingduinen en het Nationaal Park Zuid-Kennemerland is na tien jaar intensief beheer min of meer terug op het gewenste niveau. Het aantal is gedaald van ruim 5500 in 2016 naar een kleine duizend dit jaar, blijkt uit tellingen van de Faunabeheereenheid Noord-Holland. Die spreekt van een mijlpaal.

38 minuten geleden
Wolf springt over wolfwerend raster in Gelderland

ARNHEM (ANP) - Een wolf is vorige maand in Gelderland over een wolfwerend raster gesprongen. Dat blijkt uit beelden die de provincie heeft vrijgegeven na een Woo-verzoek. Op beelden van een wildcamera is te zien hoe de wolf in kwestie in de nacht van 16 op 17 juli over een omheining springt. Dat is niet eerder vastgelegd in Nederland en voor zover bekend is dit een van de eerste wolven hier die hiertoe in staat is, aldus Maurice La Haye van de Zoogdiervereniging.

1 uur geleden
Nederlandse providers waren doelwit van Chinese hackers

DEN HAAG (ANP) - Kleine Nederlandse providers zijn doelwit geweest van Chinese hackers, melden inlichtingendiensten AIVD en MIVD donderdag. De hackers hebben toegang gekregen tot de routers, maar zouden volgens de diensten niet zijn doorgedrongen tot hun interne netwerken.

1 uur geleden
Delft wint voor achtste keer World Solar Challenge, Twente tweede

ADELAIDE (ANP) - Het Brunel Solar Team uit Delft heeft voor de achtste keer de World Solar Challenge gewonnen. Solar Team Twente kwam als tweede over de finish van de race voor zonneauto's. Het team Innoptus van de KU Leuven werd derde.

2 uur geleden
Weeronline: 2025 in top vier warmste zomers ooit gemeten

HOUTEN (ANP) - De zomer van 2025 staat op de vierde plaats van warmste zomers ooit gemeten, met een gemiddelde temperatuur van 18,5 graden in De Bilt. De meteorologische zomer was volgens Weeronline uitzonderlijk warm, droog en zonnig.

2 uur geleden
Site voor maken van valse identiteitsbewijzen offline gehaald

AMSTERDAM (ANP) - Een website waar valse identiteitsbewijzen werden gemaakt, is woensdag offline gehaald door de politie. In een datacentrum bij Amsterdam zijn twee fysieke servers en 21 virtuele servers van VerifTools veiliggesteld. Dat heeft de politie donderdagochtend bekendgemaakt.

2 uur geleden