Dorpskerk Heinkenszand blij met hulp gemeente bij subsidieaanvraag
HEINKENSZAND – De afgelopen jaren zijn in de Dorpskerk in Heinkenszand onder meer muren en de kerktoren gerestaureerd, extra vloeren aangebracht en het haantje op de nok van het dak – ook wel dakruiter genoemd - opnieuw verguld. Nu is er een nieuwe subsidie aangevraagd om de komende zes jaar verder onderhoud te plegen, want bijvoorbeeld het lood tussen de toren en het dak is aan vernieuwing toe. “Voor zulke klussen heb je een hoogwerker nodig en dan kost het algauw 20.000 euro, dus dat hakt erin”, vertelt Bas Quist, die al jaren betrokken is bij de Dorpskerk. “Gelukkig helpt de gemeente ons met de aanvraag voor de subsidie. Dat bespaart de kerk een hoop geld.”
Het onderhoud aan een kerkgebouw is nooit klaar. “Voor de nieuwe subsidieaanvraag bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed hebben we begroot dat het onderhoud voor de komende zes jaar 147.000 euro kost”, vertelt Quist. De rijksdienst draagt dan maximaal 99.000 euro bij, legt hij uit. Dit najaar hoort de kerkgemeente of en hoeveel subsidie zij vanuit Den Haag mag verwachten. “Dat is wel spannend, want het ligt ook aan hoeveel geld er in de subsidiepot zit, maar we gaan ervan uit dat de rijksdienst akkoord gaat en het maximale bedrag toekent”, vertelt Leendert van der Gouwe, die vanuit de gemeente Borsele deze subsidieaanvragen voor Borselse kerken begeleidt. De gemeente heeft deze administratie, waarbij onder meer inspectierapporten van een architectenbureau nodig zijn, overgenomen van de kerkgenootschappen. Dat kost de gemeente geld, maar dat is het volgens wethouder Kees Weststrate waard. Ook in het licht van het teruglopende kerkbezoek. Daarvoor werkt de gemeente aan een kerkenvisie, om het toekomstig gebruik van haar kerkgebouwen in kaart te brengen. “Als gemeente moeten we zorgdragen voor onze monumenten”, licht Weststrate toe. “Door deze werkwijze blijft het onderhoud doorgaan en krijg je geen achterstallig onderhoud.” Een verloederend kerkgebouw doet afbreuk aan de leefbaarheid van de omgeving en achterstallig onderhoud kan extra kosten veroorzaken. Daarbij is een kerk in de ogen van Weststrate meer dan een hoop stenen. “Het is een monument met een verhaal. Door dat in stand te houden beseffen meer mensen de waarde van het monument, dat hoort bij het karakter van deze streek.”
Het verhaal van de huidige Dorpskerk begint in 1843. “De Dorpskerk is gebouwd als vervanger van de voormalige Blasiuskerk”, vertelt Quist. Die was door de oorlog met Frankrijk zozeer beschadigd dat er geen diensten meer in konden plaatsvinden. “In 1842 is onder koning Willem II 10.000 gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuwe kerk, de huidige Dorpskerk.” De fundamenten van de voormalige Blasiuskerk, waarvan de eerste schetsen dateren van 1633, liggen onder en naast de huidige kerk, slechts twintig centimeter onder de grond. “De Dorpskerk heeft dus een rijk verleden en is vanwege de hoge monumentale waarde in 1967 ingeschreven als rijksmonument”, aldus Quist. De Dorpskerk, gebouwd in neoclassicistische stijl, is een zogenaamde waterstaatskerk. “Die naam verwijst naar het feit dat de kerk is gebouwd met overheidssteun en ontworpen door ingenieurs van het ministerie van Waterstaat.”
Meer uit Beveland
GOES - Steeds meer mantelzorgers in de gemeente Goes raken overbelast. Uit onderzoek van Independer, gebaseerd op cijfers van het CBS, RIVM en de GGD's, blijkt dat het aantal zwaar- tot overbelaste mantelzorgers in Goes in twee jaar tijd met maar liefst 265 procent is gestegen. Daarmee is de stijging hier het sterkst van heel Zeeland.
4 uur geledenGOES - Een fietser is vrijdagmorgen zwaargewond geraakt bij een eenzijdig ongeval in Goes. Het Mobiel Medisch Team (MMT) vanuit Rotterdam werd ingezet.
8 uur geledenHEINKENSZAND - Inwoners van de gemeente Borsele hebben hun voorwaarden voor de komst van nieuwe kerncentrales bij Borssele aangescherpt en uitgebreid. Tijdens een bijeenkomst eerder deze week overhandigde de Borselse Voorwaarden Groep het vernieuwde pakket aan burgemeester Gerben Dijksterhuis.
9 uur geledenGOES - De nieuwe sporthal van sport- en recreatiecentrum Omnium in Goes werd afgelopen week geopend. Wethouders Joost de Goffau en André Van der Reest van de gemeente Goes deden dat middels een potje badminton, in pak . De oude, meer dan veertig jaar oude hal, was volledig op. De sporthal werd daarom eerder dit jaar gesloopt. "Zo'n sloop doet best wat met mensen, maar een nieuwe sporthal was echt hard nodig," Vertelt Bart van den Heuvel, directeur van Omnium.
10 uur geledenGOES - Het Hulster bedrijf Colsen heeft zowel de jury- als de publieksprijs gewonnen bij de Zeeuwse Innovatieprijs Emergo 2025. De prijzen werden woensdagavond uitgereikt tijdens de netwerkbeurs Contacta in de Zeelandhallen in Goes. Het was de 23e editie van de prijs, die innovatie en ondernemerschap in Zeeland in het zonnetje zet.
14 uur geledenGOES - Met een brede glimlach werd de 22-jarige John Eggebeen woensdag gehuldigd bij Scalda. De student Elektrotechniek uit Zeeland won afgelopen september goud tijdens EuroSkills 2025 in Denemarken en mag zich officieel Europees kampioen Elektrotechnicus Gebouwen noemen. Bovendien kreeg hij de titel 'Best of Nation' als beste Nederlandse deelnemer van het toernooi.
1 dag geledenHEINKENSZAND - Bij een steekincident in Heinkenszand is woensdagavond één persoon gewond geraakt. Het slachtoffer is met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht.
1 dag geleden