
Dodental aanval geboortestad Zelensky omhoog
KRYVY RIH (ANP/AFP) - Het dodental door de Russische raketaanval op de Oekraïense stad Kryvy Rih is gestegen naar achttien. 61 mensen raakten gewond, meldde de regionale gouverneur zaterdag.
In de geboortestad van president Volodymyr Zelensky sloeg vrijdag een raket in. Dat gebeurde volgens de autoriteiten in de buurt van een speeltuin. Er zouden negen kinderen onder de doden zijn.
Gouverneur Serhi Lysak zei dat daarnaast ook twaalf kinderen gewond zijn geraakt. "Dit is het soort pijn dat je zelfs je ergste vijand niet zou toewensen."
Front
Het Russische ministerie van Defensie zegt een aanval te hebben uitgevoerd op een restaurant. Daar zou een bijeenkomst hebben plaatsgevonden van commandanten en westerse "instructeurs".
Kryvy Rih, dat op enkele tientallen kilometers van het front ligt, was ook het doelwit van een droneaanval. Die heeft volgens de Oekraïense autoriteiten het leven gekost aan een 56-jarige vrouw.
Afschuw
Zelensky bedankte later op X internationale bondgenoten die de aanval hebben veroordeeld. Hij haalde wel uit naar de "teleurstellende" reactie van de Amerikaanse ambassade.
"Zo'n sterk land, zo'n sterk volk, en toch zo'n zwakke reactie", zei de president. "Ze zijn zelfs bang om het woord 'Russisch' te gebruiken als ze spreken over de raket die kinderen heeft vermoord."
De Amerikaanse ambassadeur Bridget Brink had op X haar afschuw uitgesproken over de aanval. "Dit is waarom de oorlog moet stoppen", concludeerde de diplomaat. Die noemde Rusland niet bij naam.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Na recent gemelde schendingen van het NAVO-luchtruim willen Polen en Roemenië snel gaan werken met een Turks luchtafweersysteem. Het gaat om een geavanceerd verkenningssysteem dat Turkije in 2022 heeft gepresenteerd en Merops heet (Multispectral Extended Range Optical Sight). Het Duitse persbureau dpa meldt dat er "met hulp van Oekraïne" trainingen met het Turkse systeem worden georganiseerd.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Het Israëlische offensief in Gaza-stad heeft zaterdag tientallen levens gekost. Hulpverleners melden dat minstens 31 doden zijn gevallen in de stad. In de hele Gazastrook zouden 47 mensen zijn gedood op zaterdag.
2 uur geledenKYIV/SAMARA (ANP/DPA) - Oekraïne heeft opnieuw een olieraffinaderij aan de rivier de Wolga aangevallen. Volgens de Oekraïense strijdkrachten is de raffinaderij in Saratov bestookt en is er een brand uitgebroken. Het complex in Saratov is vaker doelwit van Oekraïense droneaanvallen geweest.
3 uur geledenRABAT (ANP/AFP) - Het historische VN-verdrag dat de oceanen moet beschermen, wordt naar verwachting in januari van kracht. Ten minste zestig landen moesten het verdrag ratificeren, de laatste stap van goedkeuring die nodig was. Inmiddels zijn ook Marokko en Sierra Leone toegetreden, waardoor dit aantal is gehaald.
5 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-secretaris-generaal António Guterres heeft vrijdag gezegd dat de wereld zich niet moet laten "intimideren" door Israël en de dreiging van verdere kolonisering van de bezette Westelijke Jordaanoever.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA/DPA) - Een cyberaanval op de IT-dienstverlener van de check-in- en boardingsystemen heeft vrijdagavond het vliegverkeer op meerdere Europese luchthavens, waaronder Brussels Airport, verstoord. Daardoor kan er in Brussel alleen nog handmatig worden ingecheckt en geboard, wat zorgt voor forse vertragingen en annuleringen, meldde de luchthaven zaterdag.
9 uur geleden