Doden bij protesten Kazachstan, betogers nemen vliegveld in
ALMATY (ANP/AFP/RTR/DPA) - Bij de onlusten in Kazachstan zijn doden en gewonden gevallen, heeft president Kassym-Jomart Tokajev gemeld zonder aantallen te noemen. Na dagen van protesten tegen de verhoging van de energieprijzen riep hij de noodtoestand uit in de grootste stad Almaty en delen van het olierijke westen van het land. Het internet is grotendeels afgesloten. Er zijn honderden arrestaties verricht.
Tokajev riep op televisie op tot kalmte, maar het protest breidt zich over het land uit. Kwade demonstranten namen woensdag de controle over van het vliegveld van Almaty. Alle vluchten zijn voorlopig geannuleerd. Ook werd een overheidsgebouw in de stad bestormd en in brand gestoken. Betogers staken ook een woning van de president in brand. Hij heeft geruchten dat hij het land zou verlaten de kop ingedrukt.
Protesten zijn zeldzaam in de uitgestrekte voormalige Sovjetstaat, die groter is dan West-Europa. De verdubbeling van de prijs van lpg is weliswaar teruggedraaid, maar de geest lijkt uit de fles. De politie probeert met traangas en flitsgranaten de protesten te onderdrukken. De president waarschuwde dat de veiligheidstroepen steviger gaan optreden en overtreders "zo hard mogelijk" worden gestraft. Onbevestigde berichten reppen over honderden gewonden.
Aftreden
De onvrede richt zich ook op Tokajevs nog altijd machtige voorganger, Noersoeltan Nazarbajev. Van hem zou een standbeeld omver zijn getrokken.
De regering van het autoritair bestuurde land is afgetreden. Vicepremier Smajlov Alichan Aschanovitsj en de demissionaire ministers blijven hun taken uitvoeren tot er een nieuwe regering is.
Rusland heeft de hoop uitgesproken dat de situatie snel normaliseert. De Europese Unie riep op tot terughoudendheid en de-escalatie.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een presidentieel decreet uitgevaardigd om bezoekers te waarschuwen voor onjuiste historische informatie in het National Museum of American History in Washington. De instelling valt onder het Smithsonian Institution, dat bestaat uit 21 musea die gewijd zijn aan de Amerikaanse geschiedenis en cultuur.
6 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Ten westen van de Spaanse hoofdstad woedt volgens de regionale bestuurder Isabel Díaz Ayuso de "ergste bosbrand in de geschiedenis van de regio Madrid". Zeker 63.000 mensen werden geëvacueerd of kregen het bevel binnen te blijven. De brand heeft al tientallen huizen verwoest en verschillende wegen zijn afgesloten, aldus Díaz Ayuso.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse overheidsfunctionarissen hebben in gerechtelijke documenten toegegeven dat ze miljarden dollars aan financiering voor energieprojecten in staten hebben stopgezet "uitsluitend" op basis van het feit dat ze niet op Donald Trump hadden gestemd bij de presidentsverkiezingen van 2024. Dat melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de strijdkrachten gevraagd "zich klaar te maken om de civiele veiligheidsdiensten zo veel mogelijk te ondersteunen" vanwege de hevige bosbranden in het zuidwesten van het land. Ruim 140.000 mensen zijn inmiddels geëvacueerd. Premier Sébastien Lecornu voert een crisisoverleg met de ministers van onder meer Defensie, Volksgezondheid en Transport.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties hebben vrijdag ingestemd om de termijn van VN-mensenrechtenchef Volker Türk met vier jaar te verlengen. Dit ondanks kritiek van Israël, de Verenigde Staten en Rusland. Dat laatste land bracht eerder een voorstel in stemming om Türks termijn met slechts twee maanden te verlengen. Dat voorstel werd weggestemd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela is nog niet klaar voor nieuwe verkiezingen. Dat verklaarde de Amerikaanse president Donald Trump, meer dan een half jaar nadat een Amerikaanse operatie had geleid tot de val van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag Karim Khan zal zijn ontslag aanvechten, zo maakt zijn advocaat bekend op X. Khan werd eerder op vrijdag uit zijn functie gezet door lidstaten, na beschuldigingen van seksueel wangedrag tegen een directe collega. Khan ontkent alle aantijgingen.
4 uur geleden