Dode en gewonden bij protesten tegen militair regime Myanmar
MANDALAY (ANP/AFP/RTR) - Bij demonstraties tegen het militaire bewind in Myanmar is met scherp geschoten op betogers en er is een dode gevallen. Bij een uit de hand gelopen betoging in Mandalay, de tweede stad van het land, raakten minstens zes demonstranten gewond, meldden lokale media.
Van hen zijn er twee ernstig aan toe, aldus een medewerker van een medisch team. Het gebruik van echte munitie werd bevestigd door een arts die eerste hulp verleende. De politie gebruikte ook traangas om de menigte uiteen te drijven.
De demonstraties in onder meer Mandalay en Yangon volgen op de gewelddadige dood van een 20-jarige demonstrante. Zij werd op 9 februari bij een betoging tegen de militaire machthebbers door een rubberen kogel in het hoofd geraakt.
De betogers in Yangon, de grootste stad van het land, droegen kransen en bloemen bij de herdenkingsplechtigheid voor Mya Thwate Khaing, die was neergeschoten bij een demonstratie in de hoofdstad Naypyidaw. Zij lag dagenlang op de intensive care, maar bezweek uiteindelijk aan haar verwondingen. Zij is sindsdien het symbool van het verzet tegen het militaire regime. De uitvaart van de jonge vrouw is zondag.
'Volk zij aan zij'
Ke Jung, een van de leiders van de demonstratie in Yangon, zei zaterdag dat hij en andere betogers vastberaden zijn in hun verzet tegen de militaire dictatuur. "We moeten deze strijd winnen. Het volk staat zij aan zij. We zullen vechten tot het einde van de dictatuur."
Het gebruik van geweld heeft geleid tot wereldwijde protesten en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, heeft met bondgenoten gesprekken gevoerd over een gezamenlijke reactie. "We zetten samen met onze bondgenoten druk op de militaire machthebbers om hun acties terug te draaien", zei diens woordvoerder Ned Price.
De tegenstanders van de coup ijveren voor de vrijlating van de wettig gekozen regeringsleider Aung San Suu Kyi en haar medestanders, die op 1 februari werden opgepakt na een staatsgreep door de militairen. Haar politieke partij had de parlementsverkiezingen met een overweldigende meerderheid gewonnen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld.
9 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
3 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
4 uur geleden