Dode en gewonden bij protesten tegen militair regime Myanmar
MANDALAY (ANP/AFP/RTR) - Bij demonstraties tegen het militaire bewind in Myanmar is met scherp geschoten op betogers en er is een dode gevallen. Bij een uit de hand gelopen betoging in Mandalay, de tweede stad van het land, raakten minstens zes demonstranten gewond, meldden lokale media.
Van hen zijn er twee ernstig aan toe, aldus een medewerker van een medisch team. Het gebruik van echte munitie werd bevestigd door een arts die eerste hulp verleende. De politie gebruikte ook traangas om de menigte uiteen te drijven.
De demonstraties in onder meer Mandalay en Yangon volgen op de gewelddadige dood van een 20-jarige demonstrante. Zij werd op 9 februari bij een betoging tegen de militaire machthebbers door een rubberen kogel in het hoofd geraakt.
De betogers in Yangon, de grootste stad van het land, droegen kransen en bloemen bij de herdenkingsplechtigheid voor Mya Thwate Khaing, die was neergeschoten bij een demonstratie in de hoofdstad Naypyidaw. Zij lag dagenlang op de intensive care, maar bezweek uiteindelijk aan haar verwondingen. Zij is sindsdien het symbool van het verzet tegen het militaire regime. De uitvaart van de jonge vrouw is zondag.
'Volk zij aan zij'
Ke Jung, een van de leiders van de demonstratie in Yangon, zei zaterdag dat hij en andere betogers vastberaden zijn in hun verzet tegen de militaire dictatuur. "We moeten deze strijd winnen. Het volk staat zij aan zij. We zullen vechten tot het einde van de dictatuur."
Het gebruik van geweld heeft geleid tot wereldwijde protesten en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, heeft met bondgenoten gesprekken gevoerd over een gezamenlijke reactie. "We zetten samen met onze bondgenoten druk op de militaire machthebbers om hun acties terug te draaien", zei diens woordvoerder Ned Price.
De tegenstanders van de coup ijveren voor de vrijlating van de wettig gekozen regeringsleider Aung San Suu Kyi en haar medestanders, die op 1 februari werden opgepakt na een staatsgreep door de militairen. Haar politieke partij had de parlementsverkiezingen met een overweldigende meerderheid gewonnen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Tientallen internationale hulporganisaties dreigen geen nieuwe vergunning van Israël te krijgen om hun werk in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever voort te zetten. Volgens Israël voldoen de ngo's, waaronder mogelijk Artsen zonder Grenzen (AzG), niet aan nieuwe strenge registratieregels. Hun huidige vergunningen lopen op 1 januari af.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De humanitaire situatie in Gaza is opnieuw verslechterd en blijft catastrofaal, melden Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk en andere landen in een gezamenlijke verklaring. Zij roepen Israël op actie te ondernemen.
6 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten halen alle nog aanwezige troepen terug uit Jemen. Saudi-Arabië gaf de VAE eerder op de dag 24 uur de tijd om te vertrekken, maar het land zegt toch dat het beëindigen van de missie in Jemen een vrijwillige keuze was.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft een wet aangenomen die toestaat dat stellen van hetzelfde geslacht een samenlevingscontract mogen sluiten. Onder de wet kunnen deze koppels notarieel vastleggen hoe bijvoorbeeld huurcontracten, toegang tot elkaars medische gegevens en alimentatie zijn geregeld. Trouwen is voor koppels van hetzelfde geslacht nog altijd verboden in Polen.
7 uur geledenTAMPA (ANP) - De VS en hun bondgenoten hebben zo'n 25 aanhangers van Islamitische Staat (IS) gedood of gevangengenomen in Syrië sinds hun luchtaanvallen op dat land op 19 december. Dat meldt het onderdeel van de Amerikaanse strijdmacht dat toeziet op het werelddeel, CENTCOM.
8 uur geledenGELSENKIRCHEN (ANP/DPA) - Bij de inbraak in een Sparkasse-bankfiliaal in het Duitse Gelsenkirchen is naar schatting ongeveer 30 miljoen euro buitgemaakt. Er werd ingebroken in 3200 kluisjes, blijkt uit informatie van veiligheidsbronnen. Zo'n 2500 klanten raakten gedupeerd, wat het mogelijk tot een van de grootste bankovervallen in de recente Duitse geschiedenis maakt.
9 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten ontkennen dat hun recent aangekomen lading in een haven in Jemen wapens voor separatisten bevatte. Die beschuldiging kwam van de door Saudi-Arabië geleide coalitie, die dinsdag naar eigen zeggen een grote hoeveelheid wapens en gevechtstoestellen had gebombardeerd.
9 uur geleden