DNB verwerkt minder bankbiljetten door coronacrisis
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) verwerkt door het uitbreken van de coronacrisis veel minder bankbiljetten dan normaal. De inname van biljetten is zo sterk gedaald dat DNB voor het eerst meer biljetten uitgeeft dan inneemt. Dat hangt waarschijnlijk samen met het stilgevallen toerisme, de sluiting van winkels en het oppotten van contant geld, aldus DNB.
De netto-uitgifte van bankbiljetten door DNB was sinds 2003 negatief: elk jaar ontving de centrale bank meer biljetten van de banken terug dan zij via de banken in circulatie brengt. Dit komt doordat biljetten die in andere eurolanden in omloop zijn gebracht in Nederland via de banken bij DNB worden afgestort. Maar vorig jaar is deze trend doorbroken en heeft DNB meer biljetten uitgegeven dan ontvangen. De ontvangsten namen veel sterker af (min 25 procent) dan de uitgifte (min 10 procent).
Toeristisch en zakelijk verkeer naar Nederland zorgen doorgaans voor een netto-instroom van eurobankbiljetten. Toeristen nemen vaak contant geld mee. Door corona nam het aantal buitenlandse toeristen met 65 procent af. Daarmee is ook de instroom van bankbiljetten grotendeels gestagneerd. Dat effect was vooral goed zichtbaar in Amsterdam, de regio met de meeste toeristen.
Contactloos betalen
Verder wijst DNB op het feit dat in winkels veel meer contactloos wordt betaald, met dus als gevolg dat winkeliers minder biljetten bij de bank afstortten. Daar kwamen nog de winkelsluitingen bovenop, waardoor ook minder cash naar de bank werd gebracht door winkeliers.
Daarnaast zegt DNB dat ook meer cash werd opgepot. Zo waren er consumenten die om hygiënische redenen tijdelijk geen gebruik meer wilden maken van contant geld, al is het gebruik volgens DNB veilig. Ook konden consumenten minder makkelijk met contant geld betalen toen veel winkels moesten sluiten, geen cash meer accepteerden of het gebruik ervan actief ontmoedigden.
De centrale bank verwacht dat zodra het toerisme weer op gang komt en de huidige beperkingen bij winkels en horeca worden opgeheven, het oppotten van contant geld zal afnemen en er jaarlijks weer meer biljetten bij DNB zullen binnenkomen dan er worden uitgegeven. Overigens wordt wel verwacht dat die volumes lager zullen blijven dan voor corona, omdat het gebruik van contant geld aan de kassa niet volledig zal herstellen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een klein verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden onder druk door koersverliezen in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. Op Wall Street werden chip- en techaandelen donderdag al ingeruild voor meer traditionele bedrijven, waardoor de techzware Nasdaq licht lager sloot. De Dow-Jonesindex, die minder afhankelijk is van de techsector, steeg daardoor naar een nieuw recordniveau.
3 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft zijn Chinese tegenhanger opgeroepen om het "onhoudbare" handelstekort tussen de economieën aan te pakken. Het handelstekort loopt op dit moment volgens hem op tot 1 miljard euro per dag.
43 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Belangrijke aandeelhouders van Heineken hebben de bierbrouwer opgeroepen om snel duidelijkheid te geven over de opvolger van de per eind mei vertrokken bestuursvoorzitter Dolf van den Brink. Twee van de vijftien grootste investeerders in het familiebedrijf zeiden tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat Heineken daarbij moet afwijken van de aloude traditie om interne kandidaten te benoemen. Ze willen een externe kandidaat om het concern er weer bovenop te helpen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren en tuinders kregen in het eerste kwartaal van dit jaar gemiddeld ruim 10 procent minder betaald voor hun producten vergeleken met een jaar eerder. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leverden vooral aardappelen minder op. Ook de afzetprijzen van fruit, granen, melk en eieren lagen beduidend lager.
1 uur geledenRHENEN (ANP) - Nederlandse wijngaardeniers hebben een succesvol wijnjaar beleefd. Met ruim 1,5 miljoen flessen wijn in 2025 was vorig jaar het op een na succesvolste wijnjaar ooit. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in samenwerking met Vereniging Nederlandse Wijnproducenten (VNWP).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
11 uur geleden