Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB verwerkt minder bankbiljetten door coronacrisis

DNB verwerkt minder bankbiljetten door coronacrisis

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) verwerkt door het uitbreken van de coronacrisis veel minder bankbiljetten dan normaal. De inname van biljetten is zo sterk gedaald dat DNB voor het eerst meer biljetten uitgeeft dan inneemt. Dat hangt waarschijnlijk samen met het stilgevallen toerisme, de sluiting van winkels en het oppotten van contant geld, aldus DNB.

De netto-uitgifte van bankbiljetten door DNB was sinds 2003 negatief: elk jaar ontving de centrale bank meer biljetten van de banken terug dan zij via de banken in circulatie brengt. Dit komt doordat biljetten die in andere eurolanden in omloop zijn gebracht in Nederland via de banken bij DNB worden afgestort. Maar vorig jaar is deze trend doorbroken en heeft DNB meer biljetten uitgegeven dan ontvangen. De ontvangsten namen veel sterker af (min 25 procent) dan de uitgifte (min 10 procent).

Toeristisch en zakelijk verkeer naar Nederland zorgen doorgaans voor een netto-instroom van eurobankbiljetten. Toeristen nemen vaak contant geld mee. Door corona nam het aantal buitenlandse toeristen met 65 procent af. Daarmee is ook de instroom van bankbiljetten grotendeels gestagneerd. Dat effect was vooral goed zichtbaar in Amsterdam, de regio met de meeste toeristen.

Contactloos betalen

Verder wijst DNB op het feit dat in winkels veel meer contactloos wordt betaald, met dus als gevolg dat winkeliers minder biljetten bij de bank afstortten. Daar kwamen nog de winkelsluitingen bovenop, waardoor ook minder cash naar de bank werd gebracht door winkeliers.

Daarnaast zegt DNB dat ook meer cash werd opgepot. Zo waren er consumenten die om hygiënische redenen tijdelijk geen gebruik meer wilden maken van contant geld, al is het gebruik volgens DNB veilig. Ook konden consumenten minder makkelijk met contant geld betalen toen veel winkels moesten sluiten, geen cash meer accepteerden of het gebruik ervan actief ontmoedigden.

De centrale bank verwacht dat zodra het toerisme weer op gang komt en de huidige beperkingen bij winkels en horeca worden opgeheven, het oppotten van contant geld zal afnemen en er jaarlijks weer meer biljetten bij DNB zullen binnenkomen dan er worden uitgegeven. Overigens wordt wel verwacht dat die volumes lager zullen blijven dan voor corona, omdat het gebruik van contant geld aan de kassa niet volledig zal herstellen.

Meer uit Financieel

Knauw voor pensioenopbouw veel Nederlanders door oorlog en rente

DEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.

3 uur geleden
Fiscale aftrekregeling populair voor investeringen in batterijen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.

3 uur geleden
Tegenvallende inflatie zet rem op beursrally in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.

5 uur geleden
Regering-Trump begint met terugbetaling miljarden aan importeurs

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump is bezig met het uitkeren van meer dan 35,5 miljard dollar aan importeurs die met succes een verzoek hebben ingediend om terugbetaling van invoerheffingen. Dat gebeurt nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof dit economische beleid van de president onwettig had verklaard.

7 uur geleden
Kwart meer omzet voor Alfen, verkoop oplaadsystemen gedaald

ALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft de opbrengsten in het eerste kwartaal van dit jaar met een kwart zien toenemen. De groei werd vooral gestuwd door meer verkopen van opslagsystemen voor elektriciteit en slimme elektriciteitsnetten. De verkopen van oplaadsystemen voor elektrische auto's gingen echter verder omlaag, werd dinsdag bekend.

8 uur geleden
Fors verlies voor AEX, Prosus grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met een flink verlies de handel uitgegaan. Onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran drukte de stemming op het Damrak. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat het bestand "aan een zijden draadje" hangt. Volgens Iran mislukt het vredesproces als de VS niet akkoord gaan met een Iraans vredesvoorstel.

9 uur geleden
ASML en vakbonden willen minder gedwongen ontslagen

VELDHOVEN (ANP) - ASML en de vakbonden zijn een sociaal plan overeengekomen. Daarin is het uitgangspunt volgens alle partijen om zoveel mogelijk gedwongen ontslagen bij het bedrijf te voorkomen. De chipmachinemaker kondigde eind januari aan dat zo'n 1700 medewerkers met managementbanen ontslagen zouden worden. Dat aantal kan nog "honderden mensen" lager uitvallen, zegt een woordvoerster van ASML dinsdag.

9 uur geleden