DNB: verduurzaming woningen blijft achter, maar geld geen probleem
AMSTERDAM (ANP) - Verreweg de meeste Nederlanders hebben genoeg spaargeld of leenmogelijkheden om hun koophuis te verduurzamen, maar doen dit toch nog niet in groten getale. De Nederlandsche Bank (DNB) constateert in een nieuw onderzoek dat er genoeg aantrekkelijke mogelijkheden zijn, maar denkt dat de overheid actie moet ondernemen om deze breder bekend te maken. Anders zou in de toekomst mogelijk een verduurzamingsplicht nodig zijn.
95 procent van de huiseigenaren had volgens een schatting van DNB in 2023 de financiële mogelijkheid om hun woning geschikt te maken voor energielabel B en een warmtepomp, tegenover 86 procent in 2020. 66 procent kan dat doen met spaargeld. Verder kunnen bijna alle andere huiseigenaren (29 procent) genoeg lenen binnen de normen, terwijl nog eens 3 procent aanspraak maakt op een lening vanuit het Warmtefonds.
Deze leningen, subsidies en de terugverdientijd van de verduurzaming zijn volgens DNB echter niet voldoende bekend bij huiseigenaren. Daardoor ziet de toezichthouder dat Nederland achterloopt in de ambitie om in 2030 2,5 miljoen woningen verduurzaamd te hebben.
Energielabels
DNB werpt daarom op verduurzaming te verplichten als de achterstand blijft, zoals er nu al eisen zijn aan energielabels voor kantoorpanden en die er ook komen voor huurwoningen. "Bij het invoeren van een verduurzamingsplicht moet er oog zijn voor het handelingsperspectief van huizenkopers. Hiervoor is het belangrijk dat zij voldoende tijd krijgen om de benodigde investeringen te doen", stelt de toezichthouder.
Maar eerst raadt DNB de overheid aan om de voordelen van verduurzaming en de financiële mogelijkheden meer onder de aandacht te brengen. Verder is het advies om de huidige steun in de vorm van gunstige leningen en subsidies in stand te houden.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - Huiseigenaren hebben het afgelopen jaar voor een recordbedrag aan leningen afgesloten om hun woning tegen gunstige voorwaarden te verduurzamen. Het Nationaal Warmtefonds financierde vorig jaar 506 miljoen euro aan nieuwe leningen, een stijging van 18 procent. Ongeveer 31.700 woningeigenaren konden hun huis energiezuiniger maken, meldt het fonds in zijn jaarverslag.
17 minuten geledenGRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla zoekt duizend extra werknemers voor zijn grote fabriek voor elektrische auto's in het Duitse Grünheide in de buurt van Berlijn. Dat heeft Tesla gemeld aan persbureau dpa. Volgens Tesla is die uitbreiding van het personeelsbestand nodig om aan de stijgende Europese vraag naar de Model Y van het bedrijf te kunnen voldoen.
28 minuten geledenANTWERPEN (ANP) - De haven van Antwerpen-Brugge begon eind maart de eerste gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten te voelen. Dit had een beperkt effect op de overslag in het eerste kwartaal. Die daalde met 3,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. De haven schrijft de daling toe aan weersomstandigheden, een staking en zwakke export.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het handelsoverschot van de eurozone zal dit jaar waarschijnlijk sterk dalen door de oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwen de economen van ING. Het overschot, oftewel het positieve verschil tussen de export en import, kan zelfs omslaan in een handelstekort als de Iranoorlog lang blijft voortslepen. Een tekort op de handelsbalans ontstaat wanneer er minder goederen en diensten worden geëxporteerd dan ingevoerd.
43 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan 350.000 mensen hebben zich sinds maandag aangemeld voor de massaclaim tegen Odido. Dat meldt voorzitter Eliëtte Vaal van Consumers United in Court (CUIC), de privacystichting die een collectieve procedure tegen het telecombedrijf in het leven heeft geroepen. De stichting is de massaclaim gestart na een datalek waarbij gegevens van ruim 6 miljoen accounts zijn buitgemaakt.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het klachteninstituut Kifid heeft de eisen voor banken aangescherpt bij de beoordeling van bankhelpdeskfraude, waardoor consumenten sneller recht hebben op terugbetaling van hun schade. Dit geldt ook wanneer de klant nalatig is geweest.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties zijn bang dat ze op termijn financieel vastlopen en daardoor minder kunnen investeren in bijvoorbeeld nieuwe woningen. Om jaarlijks tienduizenden sociale huurwoningen te kunnen bouwen, steken ze zich in de schulden. Daardoor komt bij meer corporaties een financiële ondergrens in zicht die ze moeten bewaken om goedkoop te kunnen lenen, meldt brancheorganisatie Aedes.
1 uur geleden