DNB meet stand economie met woorden uit de krant
AMSTERDAM (ANP) - Wat er in de krant staat is een goede indicator voor de ontwikkeling van de economie. Dit concluderen onderzoekers van De Nederlandsche Bank (DNB). Ze keken daarvoor naar ongeveer 1 miljoen krantenartikelen van Het Financieele Dagblad uit de afgelopen decennia.
DNB lette in het bijzonder op positieve en negatieve woorden in de berichten. Op die manier is het volgens de onderzoekers mogelijk om het sentiment vast te stellen. En dat kan volgens hen goed worden gebruikt bij het doen van voorspellingen van de economische groei.
In economische ramingen zit vrijwel altijd een zogeheten voorspelfout. Maar met behulp van zo'n sentimentsindicator kunnen de afwijkingen met zo'n 10 tot 15 procent worden teruggedrongen. Verder kwam naar voren dat de afname van de economische groei in de aanloop naar de financiële crisis van 2008-2009 al in 2007 is ingezet door de sentimentsindicator. Ook de coronacrisis kon tijdig worden opgepikt.
Aan het FD laten de onderzoekers weten dat de resultaten overeenkomen met de uitkomsten van eerder buitenlands onderzoek. "Krantenberichten zijn een relevante bron voor het monitoren en voorspellen van de economie."
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - In verband met de verwachte sneeuwval op zondag schrapt Schiphol uit voorzorg een groot aantal vluchten. Dat bevestigt een woordvoerster van KLM na berichtgeving door NU.nl. Hoeveel vluchten in totaal worden getroffen, is niet bekend. Volgens de woordvoerster gaat het bij KLM om zeker 150 vluchten.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.
10 uur geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.
11 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Het hoofd van de organisatie achter de Olympische Spelen in Los Angeles, Casey Wasserman, verkoopt zijn talenten- en sportmarketingbureau nadat zijn banden met Jeffrey Epstein aan het licht zijn gekomen. In een bericht aan het personeel schrijft Wasserman dat die controverse te veel afleidt van het werk dat zijn agentschap doet. Wasserman hoeft niet te vertrekken als voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen in Los Angeles in 2028.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt voor het vierde jaar op rij minder bloemen- en plantenzaken. Dat blijkt uit cijfers uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK) die het ANP voor Valentijnsdag analyseerde. Er waren aan het begin van 2026 zo'n 6400 bloemen- en plantenzaken. Een jaar eerder was dat nog iets meer dan 6500.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die twee jaar werkloos zijn, leveren tot wel 66.000 euro in door de maatregelen van het nieuwe kabinet. Dat stelt vakbond CNV op basis van een analyse. De bond zegt dat dit komt door de verlaging van het maximumdagloon met 20 procent en de halvering van de WW-duur van 24 naar 12 maanden.
17 uur geleden