DNB meet stand economie met woorden uit de krant
AMSTERDAM (ANP) - Wat er in de krant staat is een goede indicator voor de ontwikkeling van de economie. Dit concluderen onderzoekers van De Nederlandsche Bank (DNB). Ze keken daarvoor naar ongeveer 1 miljoen krantenartikelen van Het Financieele Dagblad uit de afgelopen decennia.
DNB lette in het bijzonder op positieve en negatieve woorden in de berichten. Op die manier is het volgens de onderzoekers mogelijk om het sentiment vast te stellen. En dat kan volgens hen goed worden gebruikt bij het doen van voorspellingen van de economische groei.
In economische ramingen zit vrijwel altijd een zogeheten voorspelfout. Maar met behulp van zo'n sentimentsindicator kunnen de afwijkingen met zo'n 10 tot 15 procent worden teruggedrongen. Verder kwam naar voren dat de afname van de economische groei in de aanloop naar de financiële crisis van 2008-2009 al in 2007 is ingezet door de sentimentsindicator. Ook de coronacrisis kon tijdig worden opgepikt.
Aan het FD laten de onderzoekers weten dat de resultaten overeenkomen met de uitkomsten van eerder buitenlands onderzoek. "Krantenberichten zijn een relevante bron voor het monitoren en voorspellen van de economie."
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR) - De inkomsten voor de Russische staat uit de verkoop van olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald naar het laagste niveau sinds 2020. Volgens het Russische ministerie van Financiën bedroegen de inkomsten 8,5 biljoen roebel, omgerekend ruim 93 miljard euro. Dat was nog ruim 11 biljoen roebel in 2024.
21 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het aantal windmolenparken op land in Duitsland is vorig jaar een stuk harder gegroeid. In totaal werden 958 nieuwe windturbines aan land in gebruik genomen, die samen goed zijn voor 5,2 gigawatt. Dat is 50 procent meer dan wat er een jaar eerder aan capaciteit bijkwam, meldden de brancheorganisaties Bundesverband WindEnergie en VDMA Power Systems.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse chiptoeleveranciers behoorden donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Bedrijven als Applied Materials, Lam Research en KLA stegen tot meer dan 7 procent na sterke resultaten van de Taiwanese chipmaker TSMC. TSMC, dat chips maakt voor grote Amerikaanse klanten als Nvidia en Apple, is ook positief over dit jaar en gaat flink meer investeren om aan de sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI) te kunnen voldoen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Londense burgemeester Sadiq Khan vreest dat er massaontslagen kunnen plaatsvinden in de Britse hoofdstad doordat kunstmatige intelligentie (AI) veel werk gaat overnemen van mensen. Londen heeft bijvoorbeeld een grote financiële sector, waar veel werkzaamheden overgenomen kunnen worden door AI.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Maersk gaat weer varen via het Suezkanaal. Dat meldt het Deense scheepvaartconcern donderdag. De rederij heeft de vaarweg twee jaar gemeden vanwege aanvallen van Houthi-rebellen op de Rode Zee.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India verwacht de onderhandelingen over een handelsdeal die het land met de Europese Unie wil sluiten deze maand af te kunnen ronden. Dit zei de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal donderdag.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Een recordaantal buitenlandse toeristen heeft vorig jaar Spanje bezocht. Het ging om 97 miljoen buitenlanders die naar het land afreisden, heeft de Spaanse minister van Toerisme Jordi Hereu donderdag bekendgemaakt.
3 uur geleden