DNB: herstel economie treedt later op door aanhoudende lockdown
AMSTERDAM (ANP) - Door de aanhoudende coronalockdown en de "hobbelige" vaccinatiecampagne treedt het economisch herstel van Nederland later op. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft zijn groeiraming voor dit jaar daarom verlaagd. Centralebankhoofd Klaas Knot vertrouwt er wel op dat er later alsnog krachtig herstel zal plaatsvinden en benadrukt daarnaast dat de economische impact van de coronacrisis tot nu toe eigenlijk is meegevallen.
DNB verwacht nu voor dit jaar een groei van 2,2 procent en volgend jaar 4,2 procent. Bij de vorige raming in december werd nog uitgegaan van 2,9 procent groei in beide jaren. De bijstelling komt vooral omdat Nederland nu nog in een stevige lockdown verkeert. "Voor het eerste kwartaal voorzien we nu een hernieuwde krimp, van ongeveer 1 procent. Wanneer de economie later dit jaar geleidelijk wordt vrijgegeven, kan deze zich fors herstellen, vergelijkbaar met wat we in het derde kwartaal van vorig jaar zagen."
Over heel vorig jaar nam het Nederlandse bruto binnenlands product (bbp) volgens DNB met 3,8 procent af. Daarmee was de krimp volgens Knot historisch groot, maar wel minder groot dan bij het begin van de pandemie werd gevreesd, en ook minder dan in veel andere landen. Dat is volgens hem voor een groot deel te danken aan de steunpakketten van de overheid.
Maatregelen
Knot hamert er ook op dat voorkomen moet worden dat na de crisis bedrijven alsnog omvallen die in de kern gezond zijn gebleven. Schuldeisers doen er in die gevallen volgens hem goed aan om bij een dreigend faillissement om de tafel te gaan. Daarnaast wijst hij er nogmaals op hoe belangrijk het is dat de overheid maatregelen neemt om verspreiding van het virus tegen te gaan. Wanneer de beperkende maatregelen er niet waren geweest, was de pandemie waarschijnlijk nog ernstiger en de economische schade nog groter geweest.
Met de komst van meerdere vaccins is herstel in zicht, benadrukt Knot. Hij noemt het daarom wel "irritant" dat de vaccinatiecampagne niet soepel verloopt. Daardoor zou Europa een aantal maanden achterstand kunnen oplopen ten opzichte van landen als het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Toch gaat Knot er nog steeds van uit dat er in de loop van dit jaar een moment komt dat nagenoeg iedereen is gevaccineerd.
Voorspellingen onzeker
De nieuwe voorspellingen zijn nog wel erg onzeker. Virusvarianten die bestand zijn tegen de huidige vaccins zouden de zaak zomaar verder kunnen verslechteren. Anderzijds kan het ook zijn dat de groei uiteindelijk gunstiger uitpakt, bijvoorbeeld als Nederland sneller dan verwacht af zou zijn van alle contactbeperkende maatregelen. DNB gaat er bij zijn berekeningen nu nog van uit dat we pas over ongeveer een jaar echt helemaal af zijn van die maatregelen.
Wat het later optredende herstel precies voor dreigende faillissementen van bedrijven betekent, vindt Knot nog lastig om aan te geven. In de nasleep van de pandemie zullen faillissementen waarschijnlijk onvermijdelijk zijn, wanneer de overheid haar noodpakketten afbouwt. Maar Knot wil niet meegaan met "apocalyptische formuleringen" over een heuse faillissementsgolf. Daar is vooralsnog geen sprake van, zegt hij.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
19 uur geleden