DNB en ECB reageren niet op ontslag Fed-bestuurder door Trump
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) wil niet reageren op Donald Trumps beslissing om Federal Reserve-bestuurder Lisa Cook te ontslaan. "Dat is iets tussen de Fed, mevrouw Cook en het Witte Huis", laat een woordvoerder weten. In algemene zin wil de Nederlandse centrale bank wel kwijt dat monetair beleid en prijsstabiliteit gebaat zijn bij een onafhankelijke centrale bank.
Ook de Europese Centrale Bank (ECB) geeft geen commentaar op de kwestie. ECB-president Christine Lagarde waarschuwde zondag in een interview met nieuwszender Fox dat het ondermijnen van de onafhankelijkheid van een centrale bank kan leiden tot economische ontregeling.
Het ontslag van Cook wordt gezien als een nieuwe aanval van president Trump op de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank. Trump zet de Fed al een tijd onder druk om de rente te verlagen.
'Politiek gemotiveerde aanvallen'
Persbureau Reuters sprak vorige week met centrale bankiers en de Finse ECB-beleidsmaker Olli Rehn had het toen over "politiek gemotiveerde aanvallen op de Fed". Als het vermogen van de Fed om de inflatie te bestrijden in gevaar komt door een verminderde onafhankelijkheid, kan dat volgens de centrale bankiers een directe bedreiging vormen voor hun eigen positie en voor de economische stabiliteit in het algemeen, zeggen zij tegen Reuters.
"Het ontbreken van partijpolitieke invloed op de centrale bank is van cruciaal belang geweest bij het beschermen van het risico dat de kortetermijnbelangen van politici de wettelijke mandaten van de Fed zouden kunnen overstemmen", zei Graham Steele, een ervaren advocaat op het gebied van financiële regelgeving, tegen The New York Times.
Hypotheekfraude
Als Cook echt opstapt, wat ze zegt niet te gaan doen, krijgt Trump de kans om een positie in het Fed-bestuur in te vullen. Volgens Cook is hij niet bevoegd om haar te ontslaan en haar advocaat zei dat ze alle nodige maatregelen gaan nemen om Trumps "illegale actie" te voorkomen.
Een Amerikaanse president heeft nog nooit een Fed-bestuurder uit zijn of haar functie ontslagen, maar het is wel mogelijk om dat te doen als daar een geldige reden voor is. Dat heet in het Engels "for cause" en die term wordt volgens de NYT doorgaans geïnterpreteerd als wangedrag of ernstig plichtsverzuim, wat in de rechtbank nog niet volledig is getoetst.
Trump beschuldigt Cook van hypotheekfraude. Volgens experts in de Financial Times draait een eventuele rechtszaak dan ook vooral om de vraag of het bewijsmateriaal tegen Cook juridisch gezien door kan gaan als geldige reden voor ontslag.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia schrapt een deel van haar vluchten in mei en juni nu de prijzen voor vliegtuigbrandstof sterk stijgen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het bedrijf aan persbureau AFP laten weten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Republikeinse senator Thom Tillis zal stemmen voor de benoeming van Kevin Warsh als de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat heeft hij zondag gezegd tijdens een interview met NBC News. Daarmee lijkt de beëdiging van de door Donald Trump voorgedragen kandidaat als opvolger van de huidige Fed-voorzitter Jerome Powell zekerder te worden. Powells termijn loopt in mei af.
6 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
8 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
12 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
23 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geleden