Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB beboet ABN AMRO voor 15 miljoen om overtreden bonusverbod

DNB beboet ABN AMRO voor 15 miljoen om overtreden bonusverbod

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft ABN AMRO een boete opgelegd van 15 miljoen euro vanwege overtredingen van het bonusverbod. De bank heeft tussen 2016 en 2024 bonussen toegekend en uitgekeerd aan functionarissen die ze niet hadden mogen ontvangen.

Het bonusverbod uit 2012 verbiedt banken die staatssteun ontvangen bonussen toe te kennen aan de raad van bestuur. In 2015 is dit verbod verder uitgebreid naar het zogeheten tweede echelon, bepaalde topfuncties direct onder de raad van bestuur.

ABN AMRO is gedeeltelijk in handen van de Staat. Desondanks heeft de bank toch bonussen toegekend aan zeven functionarissen uit dit tweede echelon van in totaal ruim 1,5 miljoen euro.

Vertrouwen geschaad

"Het vertrouwen van de samenleving in financiële instellingen wordt door deze overtreding geschaad, terwijl banken een belangrijke maatschappelijke functie vervullen voor een goed werkende economie en samenleving", stelt DNB. "Gelet op deze maatschappelijke rol en de gevoeligheid van het onderwerp bonussen, ziet DNB deze overtreding als ernstig."

DNB vervolgt dat van een "professionele marktpartij en vergunninghoudende bank als ABN AMRO mag worden verwacht dat zij op de hoogte is van de voor haar geldende wet- en regelgeving en deze naleeft".

Overtreding bonusverbod

ABN AMRO had na eerdere aanwijzingen van DNB de uitkering van bonussen in eerste instantie stopgezet, maar is daar later toch weer mee doorgegaan. "Daarmee heeft ABN AMRO de overtreding van het bonusverbod bewust langere tijd laten voortduren en ging zij in tegen de expliciete instructies van de toezichthouder", aldus DNB.

ABN AMRO zegt dat de bank de wetgeving "te goeder trouw heeft geïnterpreteerd en toegepast", maar erkent "dat haar zienswijze niet juist was". "ABN AMRO betreurt dit, is zich bewust van de mogelijke maatschappelijke impact" en accepteert de boete van DNB. De bank keert daarnaast niet langer bonussen uit aan het tweede echelon.

Het doel van het bonusverbod was om te voorkomen dat staatssteun, of inkomsten die daarmee zijn verdiend, deels uitgekeerd worden aan het topmanagement van banken in de vorm van bonussen. Naast een verbod op bonussen geldt voor deze instellingen ook een verbod om het vaste salaris verder te verhogen dan de jaarlijkse cao-verhoging.

Meer uit Financieel

Wall Street wacht met spanning op speech Fed-baas Powell

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag lager gesloten. Beleggers lijken bang dat Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell met de boodschap kan komen dat de rente in de VS binnenkort toch niet omlaag gaat. Daarnaast drukten tegenvallende kwartaalresultaten van winkelconcern Walmart het sentiment.

7 uur geleden
Panamese president wil dat bananenconcern Chiquita terugkomt

PANAMA (ANP/RTR) - De Panamese president José Raúl Mulino heeft felle kritiek geuit op berichten over een mogelijke rechtszaak tegen bananengigant Chiquita. Het concern ontsloeg eerder al zijn lokale dagarbeiders vanwege een staking. Mulino heeft zijn zinnen echter gezet op onderhandelingen over een terugkeer van het bedrijf naar zijn land.

7 uur geleden
Sunweb schrapt jongerenreismerk GOGO

ROTTERDAM (ANP) - Reisorganisatie Sunweb schrapt jongerenreismerk GOGO. "Na meer dan drie decennia vol legendarische feestvakanties, prachtige bestemmingen en onvergetelijke herinneringen, stopt GOGO na de zomer van 2025 met haar activiteiten", laat de onderneming weten in een persverklaring.

9 uur geleden
Gemengd slot Europese beurzen na bekrachtiging handelsdeal EU-VS

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag gemengd de handel uitgegaan. De financiële markten verwerkten onder meer de formele bekrachtiging van de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie. Beleggers keken daarnaast vooral uit naar het jaarlijkse symposium van de Federal Reserve, dat vanaf donderdag in Jackson Hole wordt gehouden. Dit alles zorgde voor een enigszins terughoudende stemming.

10 uur geleden
Amerikaanse justitie wil onderzoek instellen naar Fed-bestuurder

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil mogelijk een onderzoek instellen naar Fed-bestuurder Lisa Cook. Een hoge ambtenaar heeft Fed-voorzitter Jerome Powell hierover donderdag per brief geïnformeerd en hem aangemoedigd Cook uit het Fed-bestuur te verwijderen.

11 uur geleden
Europese autosector verheugd over bevestiging tariefsverlaging

BRUSSEL (ANP/RTR) - Europese autofabrikanten als Volkswagen en Renault zijn verheugd over de bevestiging dat de Verenigde Staten hun heffingen op de import van Europese auto's verlagen van 27,5 naar 15 procent. "Deze bevestiging is een positieve stap die meer zekerheid biedt voor onze industrie", laat Sigrid de Vries, directeur-generaal van de Europese autobrancheorganisatie ACEA, weten.

11 uur geleden
VNO-NCW: meer duidelijkheid, maar tarieven blijven pijnlijk

DEN HAAG (ANP) - Met de formele bekrachtiging donderdag van het handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is er in elk geval meer duidelijkheid voor ondernemers, stellen ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland.

12 uur geleden