DNB-baas: maak Europese Unie economisch hechter blok
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
"In eerste instantie denk ik dat Europa zelf meer moet samenwerken, zowel politiek, als het gaat om veiligheid, maar zeker ook economisch", antwoordde hij op de vraag hoe de EU een vuist kan maken tegen andere grootmachten, zoals de VS onder president Donald Trump.
Sleijpen haalde een analyse van de Europese Centrale Bank aan waarin staat dat alle handelsbelemmeringen tussen lidstaten van de EU gelijkstaan aan heffingen van 65 procent op goederen. Sleijpen denkt dat het onder andere helpt als er directere wetgeving uit Brussel komt, en minder ruimte voor variaties daarin tussen lidstaten. "Dat doet pijn, maar daar staat tegenover dat de voordelen groter zijn. Zeker in de wereld waarin we nu zitten."
Goed teken
Trump dreigde een week geleden nog met importheffingen tegen Europese landen om Groenland in te kunnen lijven, maar zag vervolgens af van de heffingen.
Volgens Sleijpen was het een goed teken dat de EU de Amerikaanse druk eensgezind afwees. "Je ziet dat er de afgelopen week een doorbraak was. Dat bij Europese regeringsleiders echt het gevoel is gekomen: we moeten nu echt samen die stap voorwaarts zetten."
De DNB-baas ging ook in op het Europese betalingsverkeer, dat voor een groot deel afhankelijk is van Amerikaanse bedrijven als Visa en Mastercard. Hij zei dat het niet zo gemakkelijk is om Europese betalingen in de war te schoppen, maar erkende dat er risico's zijn. "Het is goed om minder afhankelijk te worden van aanbieders van buiten de EU", zei hij.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
9 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
15 uur geleden