Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-baas Knot waarschuwt voor meer renteverhogingen

DNB-baas Knot waarschuwt voor meer renteverhogingen

LONDEN (ANP) - Hoewel de Europese Centrale Bank dit jaar de rente al met 2,5 procentpunt verhoogde tot een stand van 2 procent, is het nog lang niet gedaan met de renteverhogingen vanuit Frankfurt. Daarvoor waarschuwt president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank in een interview in zakenkrant Financial Times. Volgens Knot is de ECB pas net voorbij halverwege met het verkrappen van zijn monetair beleid in de strijd tegen inflatie.

Onder krap monetair beleid valt het verhogen van de rente, om zo de economie wat af te remmen en ook de inflatie te beperken. Ook het verkopen van de staats- en bedrijfsobligaties die de centrale bank de afgelopen jaren opkocht geldt als verkrapping. Vanaf maart gaat de ECB afgeloste leningen niet meer helemaal opnieuw investeren.

De laatste jaren pompte de ECB juist veel geld in de economie door leningen op te kopen. Ook was de rente tot afgelopen zomer negatief, waarmee de centrale bank investeringen wilde aanmoedigen door lenen interessant en sparen onrendabel te maken. Maar aan dat ruime beleid kwam dit jaar dus een abrupt einde.

Moment bepalen

Knot ziet het bepalen van het moment waarop de rente hoog genoeg is als de grootste uitdaging voor de ECB komend jaar. Als enige beleidsbepaler van de ECB was Knot al aanwezig toen de centrale bank in 2011 voor het laatst een serie renteverhogingen doorvoerde.

Toen kreeg de bank kritiek omdat de eurozone kort na die verhogingen in een crisis viel. Maar waar er toen sprake was van een lage onderliggende inflatie, zonder de snel stijgende en dalende prijzen van energie en eten meegeteld, gaan de prijzen nu juist hard omhoog.

Doorbereken

Knot is dan ook het meest bezorgd om lang hoog blijvende prijzen. Die zullen langer hoog blijven omdat de lonen sterk stijgen en bedrijven dat weer door willen berekenen met hogere prijzen voor hun producten. Maar Knot snapt het wel. "Waarom zouden werknemers genoegen nemen met een koopkrachtklap als de arbeidsmarkt zo krap is?"

Toch voorziet hij dat een recessie als gevolg van de renteverhogingen van de ECB kort en beperkt zal zijn. Cijfers uit Duitsland, de grootste economie van de eurozone, lijken volgens hem aan te geven dat "het ergste mogelijk al achter de rug is".

Meer uit Financieel

Nederlanders iets minder voorzichtig met geld uitgeven, denkt ING

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse consumenten blijven in de tweede helft van dit jaar voorzichtig met geld uitgeven, maar iets minder dan in de eerste helft. Volgend jaar gaan mensen meer besteden, verwacht ING Research.

1 uur geleden
Regering-Trump wil alsnog direct ontslag van Fed-bestuurder Cook

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump heeft een rechter verzocht om bestuurder Lisa Cook van de Federal Reserve alsnog direct uit functie te zetten. Eerder deze week oordeelde een rechter dat de Amerikaanse president haar niet mag ontslaan zolang ze die beslissing aanvecht. Advocaten van de regering vragen een hof van beroep nu om die beslissing op te schorten.

3 uur geleden
Wall Street op recordhoogte, Warner Bros stijgt na overnamenieuws

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met winsten gesloten. De bekendste graadmeters op Wall Street scherpten hun recordstanden van eerder deze week aan doordat beleggers er zekerder van zijn dat de Federal Reserve de rente gaat verlagen. Media- en filmconcern Warner Bros. Discovery was een opvallende stijger na mediaberichten dat het bedrijf wordt overgenomen.

3 uur geleden
Hof schrapt belastingboete van 106 miljoen voor tabaksbedrijf BAT

AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof van Amsterdam heeft een megaboete van de Belastingdienst voor tabaksfabrikant British American Tobacco (BAT) geschrapt. Een lagere rechter oordeelde dat het bedrijf achter merken als Lucky Strike en Dunhill 106 miljoen euro moest betalen vanwege vermeend gesjoemel met de belastingaangifte. Die geldstraf is in hoger beroep vernietigd, meldt het hof in een persbericht.

4 uur geleden
Hyundai rekent op vertraging bouw batterijfabriek VS na inval

SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - De bouw van een batterijfabriek in de Amerikaanse staat Georgia van automaker Hyundai en technologiebedrijf LG Energy Solution loopt vertraging op door de grote inval van de immigratiedienst vorige week. Bij die actie pakten Amerikaanse autoriteiten 475 mensen op die aan de fabriek werkten, waarbij veel Zuid-Koreanen werden vastgezet. Volgens topman José Muñoz van Hyundai duurt het "minimaal twee tot drie maanden" langer voordat de fabriek af is.

5 uur geleden
Amerikaanse waakhond onderzoekt invloed AI-bots op minderjarigen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse marktwaakhond FTC wil dat grote techbedrijven informatie geven over de manier waarop ze de schadelijke effecten van AI-chatbots voor minderjarigen beperken. De toezichthouder eist onder andere dat de bedrijven achter Facebook, Instagram, ChatGPT, Snapchat en X inzicht geven in de manier waarop ze chatbots inzetten.

6 uur geleden
PostNL verwacht deze maand pakketten naar VS te versturen

DEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht deze maand een groot deel van de voor de Verenigde Staten bestemde pakketten weer te kunnen verzenden. Vorige maand stopte het post- en pakketbedrijf daar net als veel Europese branchegenoten mee, door onduidelijkheid over een wetswijziging.

7 uur geleden