DNB-baas Knot: meer risico's financiële stabiliteit EU door Trump
AMSTERDAM (ANP) - Dat Donald Trump is gekozen tot de volgende president van de Verenigde Staten kan zorgen voor nieuwe risico's voor de financiële stabiliteit van Europa. Dit zegt Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank (DNB), donderdag tijdens een interview met studenten van de Universiteit van Amsterdam (UvA).
De komende jaren voorziet Knot meer geopolitieke risico's en die leiden tot meer onderlinge verdeeldheid. Een van de risico's is de uitkomst van de verkiezingen in de VS. Hoe dit precies uitpakt voor Europa, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij wijst erop dat Trump importtarieven voor producten buiten de VS heeft aangekondigd toen hij nog presidentskandidaat was. "Dat zal een nieuwe reeks risico's met zich meebrengen, zoals een negatieve invloed op de productiviteitsgroei", zegt de DNB-president over die maatregel. Van productiviteitsgroei is sprake wanneer met dezelfde hoeveelheid arbeid en middelen meer wordt geproduceerd. Als de VS daadwerkelijk importtarieven invoeren, moeten Europese bedrijven meer betalen om hun producten naar de VS te exporteren.
Ook klimaatbeleid maken en uitvoeren kan volgens Knot moeilijker worden. "Klimaatverandering tegengaan is een stuk makkelijker als er minder verdeeldheid is."
Ook ECB bezorgd
De DNB-president is niet de enige die zich zorgen maakt over het beleid van Trump. Zo heeft Luis de Guindos, vicepresident van de Europese Centrale Bank (ECB) zijn zorgen geuit over de gevolgen van Trumps plannen voor heffingen. Die kunnen volgens hem de wereldhandel verstoren. De Franse centralebankpresident François Villeroy de Galhau vreest dat de importheffingen kunnen leiden tot een handelsconflict tussen de VS en bijvoorbeeld China en de Europese Unie. Knot zit namens Nederland bij de ECB.
Ondanks de risico's die Knot opnoemt, is hij voorzichtig positief over zijn verwachtingen voor de economie van de eurozone. Die noemt hij "niet zo slecht als sommigen geloven, maar ook niet heel geweldig". "De reële inkomens stijgen en consumenten hebben veel spaargeld. Als je dit bij elkaar optelt, zou er snel herstel moeten plaatsvinden." Zorgen bijvoorbeeld de politiek en handel remmen volgens hem waarschijnlijk wel tijdelijk de consumptie af.
Inflatiedoel
Verder verwacht hij dat Nederland later dan de gehele eurozone op het inflatiedoel van 2 procent zal komen. De eurozone haalt dit doel in 2025, maar Nederland pas in 2026 of 2027, denkt hij.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs liet woensdag bij de opening geen grote koersuitslagen zien, met uitzondering van Aegon. De verzekeraar werd ruim 8 procent lager gezet nadat bekend was geworden dat het hoofdkantoor en de juridische zetel worden verplaatst naar de Verenigde Staten.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, zet door met zijn plannen voor een beursgang en zou daarbij een bedrag willen ophalen dat "aanzienlijk" hoger ligt dan 30 miljard dollar. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Daarmee kan de beursgang van SpaceX de grootste ooit worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verzekeraar Aegon verplaatst zijn hoofdkantoor en juridische zetel naar de Verenigde Staten. Bij de afronding van het proces, uiterlijk op 1 januari 2028, gaat de holding verder onder de nieuwe naam Transamerica Inc. De bedrijfsactiviteiten blijven wel opereren onder hun bestaande merken, maakte Aegon woensdag bekend.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse huizenmarkt blijft krap ondanks een aanzienlijke toename van het aanbod door de verkoop van huurwoningen door beleggers, concluderen economen van Rabobank.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in oktober met bijna 2 procent gestegen vergeleken met dezelfde maand vorig jaar, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) woensdag. In de twee voorgaande maanden was ook al sprake van groei.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het duurt steeds langer voordat nieuwbouwwoningen gereed zijn nadat de vergunning is afgegeven. Dit is vooral in stedelijke gebieden het geval, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek. Dit komt deels doordat in stadsgebieden meer grote appartementencomplexen worden gebouwd en die kosten meer tijd om te bouwen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zal deze week beginnen met het houden van sollicitatiegesprekken voor de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat meldt The Financial Times. "Ik heb een behoorlijk goed idee van wie ik wil", zei Trump daarover tegen journalisten in de Air Force One.
6 uur geleden