DNB-baas Knot: meer risico's financiële stabiliteit EU door Trump
AMSTERDAM (ANP) - Dat Donald Trump is gekozen tot de volgende president van de Verenigde Staten kan zorgen voor nieuwe risico's voor de financiële stabiliteit van Europa. Dit zegt Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank (DNB), donderdag tijdens een interview met studenten van de Universiteit van Amsterdam (UvA).
De komende jaren voorziet Knot meer geopolitieke risico's en die leiden tot meer onderlinge verdeeldheid. Een van de risico's is de uitkomst van de verkiezingen in de VS. Hoe dit precies uitpakt voor Europa, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij wijst erop dat Trump importtarieven voor producten buiten de VS heeft aangekondigd toen hij nog presidentskandidaat was. "Dat zal een nieuwe reeks risico's met zich meebrengen, zoals een negatieve invloed op de productiviteitsgroei", zegt de DNB-president over die maatregel. Van productiviteitsgroei is sprake wanneer met dezelfde hoeveelheid arbeid en middelen meer wordt geproduceerd. Als de VS daadwerkelijk importtarieven invoeren, moeten Europese bedrijven meer betalen om hun producten naar de VS te exporteren.
Ook klimaatbeleid maken en uitvoeren kan volgens Knot moeilijker worden. "Klimaatverandering tegengaan is een stuk makkelijker als er minder verdeeldheid is."
Ook ECB bezorgd
De DNB-president is niet de enige die zich zorgen maakt over het beleid van Trump. Zo heeft Luis de Guindos, vicepresident van de Europese Centrale Bank (ECB) zijn zorgen geuit over de gevolgen van Trumps plannen voor heffingen. Die kunnen volgens hem de wereldhandel verstoren. De Franse centralebankpresident François Villeroy de Galhau vreest dat de importheffingen kunnen leiden tot een handelsconflict tussen de VS en bijvoorbeeld China en de Europese Unie. Knot zit namens Nederland bij de ECB.
Ondanks de risico's die Knot opnoemt, is hij voorzichtig positief over zijn verwachtingen voor de economie van de eurozone. Die noemt hij "niet zo slecht als sommigen geloven, maar ook niet heel geweldig". "De reële inkomens stijgen en consumenten hebben veel spaargeld. Als je dit bij elkaar optelt, zou er snel herstel moeten plaatsvinden." Zorgen bijvoorbeeld de politiek en handel remmen volgens hem waarschijnlijk wel tijdelijk de consumptie af.
Inflatiedoel
Verder verwacht hij dat Nederland later dan de gehele eurozone op het inflatiedoel van 2 procent zal komen. De eurozone haalt dit doel in 2025, maar Nederland pas in 2026 of 2027, denkt hij.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York eindigden maandag gemengd. De Nasdaq sloot de handelsdag hoger af, nadat de techgraadmeter voor het weekend nog ruim 4 procent was gekelderd door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. Dat was de grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd.
2 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in de Amerikaanse stad Boston heeft een tarief van 100.000 dollar voor een bepaald werkvisum maandag ongeldig verklaard. President Donald Trump kwam in september met dat tarief voor bedrijven die hoogopgeleide, gespecialiseerde arbeidsmigranten naar de VS willen trekken, om Amerikaanse werknemers zo meer kans te geven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.
5 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ASN Bank is nog niet klaar voor een besluit over eventuele privatisering. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Hij baseert zich op een rapport van NLFI, de stichting die de aandelenbelangen van de overheid in financiële instellingen beheert. De VVD-bewindsman wil de bank graag verkopen of naar de beurs brengen, maar daarvoor is het onder meer nodig dat eerst de kosten verder omlaaggaan.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag hoger geëindigd. Beleggers leken opgelucht dat de spanningen in het Midden-Oosten in de loop van de dag afnamen. De grootste stijgers bij de hoofdfondsen waren de chipbedrijven.
6 uur geleden