Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-baas Knot: meer risico's financiële stabiliteit EU door Trump

DNB-baas Knot: meer risico's financiële stabiliteit EU door Trump

AMSTERDAM (ANP) - Dat Donald Trump is gekozen tot de volgende president van de Verenigde Staten kan zorgen voor nieuwe risico's voor de financiële stabiliteit van Europa. Dit zegt Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank (DNB), donderdag tijdens een interview met studenten van de Universiteit van Amsterdam (UvA).

De komende jaren voorziet Knot meer geopolitieke risico's en die leiden tot meer onderlinge verdeeldheid. Een van de risico's is de uitkomst van de verkiezingen in de VS. Hoe dit precies uitpakt voor Europa, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij wijst erop dat Trump importtarieven voor producten buiten de VS heeft aangekondigd toen hij nog presidentskandidaat was. "Dat zal een nieuwe reeks risico's met zich meebrengen, zoals een negatieve invloed op de productiviteitsgroei", zegt de DNB-president over die maatregel. Van productiviteitsgroei is sprake wanneer met dezelfde hoeveelheid arbeid en middelen meer wordt geproduceerd. Als de VS daadwerkelijk importtarieven invoeren, moeten Europese bedrijven meer betalen om hun producten naar de VS te exporteren.

Ook klimaatbeleid maken en uitvoeren kan volgens Knot moeilijker worden. "Klimaatverandering tegengaan is een stuk makkelijker als er minder verdeeldheid is."

Ook ECB bezorgd

De DNB-president is niet de enige die zich zorgen maakt over het beleid van Trump. Zo heeft Luis de Guindos, vicepresident van de Europese Centrale Bank (ECB) zijn zorgen geuit over de gevolgen van Trumps plannen voor heffingen. Die kunnen volgens hem de wereldhandel verstoren. De Franse centralebankpresident François Villeroy de Galhau vreest dat de importheffingen kunnen leiden tot een handelsconflict tussen de VS en bijvoorbeeld China en de Europese Unie. Knot zit namens Nederland bij de ECB.

Ondanks de risico's die Knot opnoemt, is hij voorzichtig positief over zijn verwachtingen voor de economie van de eurozone. Die noemt hij "niet zo slecht als sommigen geloven, maar ook niet heel geweldig". "De reële inkomens stijgen en consumenten hebben veel spaargeld. Als je dit bij elkaar optelt, zou er snel herstel moeten plaatsvinden." Zorgen bijvoorbeeld de politiek en handel remmen volgens hem waarschijnlijk wel tijdelijk de consumptie af.

Inflatiedoel

Verder verwacht hij dat Nederland later dan de gehele eurozone op het inflatiedoel van 2 procent zal komen. De eurozone haalt dit doel in 2025, maar Nederland pas in 2026 of 2027, denkt hij.

Meer uit Financieel

Dsm-firmenich houdt omzet op peil en mikt op snellere groei

MAASTRICHT (ANP) - Gezondheids- en voedingsbedrijf dsm-firmenich heeft de omzet het afgelopen jaar op peil gehouden en verwacht de komende jaren harder te groeien. Het Nederlands-Zwitserse concern verkocht de afgelopen jaren veel bedrijfsonderdelen om zich volop te richten op grondstoffen die terechtkomen in consumentenproducten zoals make-up, parfum en voedingssupplementen. De eerder deze week aangekondigde deal om de diervoedingstak te verkopen was het sluitstuk van die koerswijziging, meldt topman Dimitri de Vreeze.

6 minuten geleden
Aantal faillissementen neemt opnieuw af in januari

DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in januari op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 279 bedrijven failliet. Dat zijn 39 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 12 procent. Ten opzichte van december steeg het aantal faillissementen met 6 procent.

47 minuten geleden
Prijzen voeding en alcoholvrije dranken drukken inflatie

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in januari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie nam daarmee flink af ten opzichte van de 2,8 procent in december.

55 minuten geleden
Telers gebruiken meer biologische bestrijders, oppervlakte gelijk

DEN HAAG (ANP) - Biologische bestrijders worden vaker ingezet tegen plagen in de glastuinbouw, maar het oppervlak waarop ze worden gebruikt is gelijk gebleven. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in nieuwe cijfers. In 2024 ging het volgens voorlopige cijfers om 94 procent van het oppervlak, hetzelfde als in 2020. Er kunnen meerdere bestrijders tegelijk worden gebruikt.

1 uur geleden
Aantal jonge zzp'ers daalt na jaren van groei

DEN HAAG (ANP) - Nederland telt voor het eerst minder jonge zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) dan het jaar ervoor. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt een daling van 19.000 zzp'ers tussen de 15 en 27 jaar in 2025. Jarenlang nam het aantal jonge zzp'ers juist toe.

1 uur geleden
Elektronicaketen Coolblue wil nog dit jaar fietshelmen verkopen

AMSTERDAM (ANP) - Elektronicaketen Coolblue wil nog dit jaar beginnen met de verkoop van fietshelmen. "We zijn hard aan het nadenken om dit jaar met fietshelmen te starten. We hebben gesprekken met vrijwel elke fietshelmfabrikant, dus het zou zomaar eens heel snel kunnen gaan", zegt topman Pieter Zwart van Coolblue in een interview met het ANP.

1 uur geleden
Fors meer hypotheken, gemiddelde huizenprijs boven half miljoen

APELDOORN (ANP) - In de tweede helft van vorig jaar zijn ruim 241.000 nieuwe hypotheken afgesloten, 14 procent meer dan een jaar eerder. Het was ook bijna net zo hoog als in de recordperiode van de tweede helft van 2020 tot en met het eerste halfjaar van 2022, meldt het Kadaster.

1 uur geleden