Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB-baas Knot komt opnieuw met pleidooi voor hogere lonen

DNB-baas Knot komt opnieuw met pleidooi voor hogere lonen

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse bedrijven zouden de lonen van hun personeel meer moeten verhogen. Daarvoor pleit president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) in een gesprek met het ANP. Hij begrijpt dat veel werkgevers door de coronacrisis andere zorgen hebben, maar nu de vooruitzichten voor het economisch herstel er goed uitzien zou er volgens het centralebankhoofd ook weer ruimte moeten zijn om personeel wat extra's te bieden.

Knot herhaalt hiermee een eerder pleidooi, want voor de coronacrisis vond hij ook al dat de lonen omhoog moesten. Dat is in de ogen van de DNB-baas niet alleen goed voor werknemers die daardoor meer te besteden krijgen, maar het jaagt ook de inflatie aan. De recente inflatiestijging in de eurozone betreft volgens Knot slechts een tijdelijke opleving, als gevolg van eenmalige factoren, terwijl de toename van het prijspeil eigenlijk structureel omhoog moet.

Een hogere inflatie is belangrijk voor een goede prijsstabiliteit en maakt het mogelijk dat de Europese Centrale Bank (ECB) op een gegeven moment de rentes weer wat kan verhogen, geeft Knot aan. Dan zou de economie eindelijk verlost kunnen worden van een aantal vervelende neveneffecten van de lage rentes. Zo zullen pensioenfondsen en er bij hogere rentes financieel beter voorstaan. Waarschijnlijk kunnen mensen dan ook weer wat meer spaarrente tegemoet zien.

Woningmarkt

Een gecontroleerde verhoging van de rente zou ook goed zijn voor de woningmarkt. Knot heeft de indruk dat die markt nu dreigt vast te lopen door hoge huizenprijzen en een beperkt aanbod, waardoor het voor starters heel moeilijk is geworden om nog een huis te bemachtigen. De lage hypotheekrente is een van de factoren die verklaren waarom de huizenprijzen zo hard oplopen. Als de hypotheekrente wat zou stijgen, zou dat dus een gunstig effect kunnen hebben.

De hogere lonen moeten natuurlijk wel betaalbaar zijn voor bedrijven. Knot denkt dat dit bij veel ondernemingen wel het geval is. Hij wijst erop dat ondanks de crisis 60 procent van de bedrijven in Nederland vorig jaar meer omzet draaide dan in 2019. Ook merkt Knot dat het weer moeilijker aan het worden is voor bedrijven om aan personeel te komen. Zelfs de horeca moet moeite doen voor het bemannen van alle terrassen, zegt hij. Dit sterkt hem in zijn overtuiging dat Nederland weer snel terug zal zijn bij de situatie van voor corona met schaarste op de arbeidsmarkt. Daarbij past volgens Knot dat bedrijven met hogere lonen proberen werknemers te overtuigen om bij hun te komen werken.

Over hoe hoog de loonsverhogingen moeten zijn, laat de DNB'er zich niet uit. Dat is volgens hem iets dat het beste besproken kan worden in cao-onderhandelingen tussen vakbonden en werkgevers. In algemene zin geeft hij wel aan dat de inflatie in Nederland eigenlijk hoger zal moeten liggen dan de Europese doelstelling van net geen 2 procent. Nederland is namelijk een sterke economie en moet op dit punt een beetje de kar trekken om Europees gezien op het juiste niveau uit te komen.

Meer uit Financieel

Duitsland komt met heffing voor suikerhoudende dranken

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland gaat vanaf 2028 een heffing invoeren op suikerhoudende dranken. De maatregel is onderdeel van een breed pakket hervormingen dat woensdag door de regering in Berlijn werd goedgekeurd. Het doel is om de stijgende obesitascijfers aan te pakken en de druk op het zorgstelsel te verminderen.

4 minuten geleden
Consumentenvertrouwen eurozone hard omlaag in april

FRANKFURT (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de eurozone is in april flink afgenomen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Ook het economisch sentiment in het eurogebied verslechterde in april voor de derde maand op rij. De cijfers vergroten volgens ING-econoom Peter Vanden Houte de zorgen over een afzwakkende economische groei van de eurozone in het tweede kwartaal van 2026.

17 minuten geleden
Brussel staat tijdelijk meer staatssteun toe om energiecrisis

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat tijdelijk toestaan dat lidstaten meer staatssteun verlenen aan bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Brussel staat toe dat meer geld wordt gegeven aan de landbouw-, visserij- en transportsector. Deze sectoren hebben te maken met prijsstijgingen voor brandstof of kunstmest. Ook voor industrie die veel energie verbruikt, komen soepelere regels voor staatssteun.

1 uur geleden
FT: eigenaar pompt 210 miljoen euro in noodlijdend Lipton

LONDEN (ANP) - Investeerder CVC, de eigenaar van Lipton, investeert 210 miljoen euro in het theemerk. Dat meldt de Financial Times. Het noodlijdende theebedrijf moet op die manier het hoofd boven water houden.

2 uur geleden
Bloomberg: superolietanker uit Straat van Hormuz vaart naar Japan

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan kan een nieuwe lading olie uit het Midden-Oosten ontvangen, ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz. Een Japanse supertanker met ruwe olie verliet dinsdagavond laat de vrijwel afgesloten zeestraat, meldt persbureau Bloomberg. De tanker zou woensdagochtend vroeg zijn bestemming hebben aangepast naar het Japanse Nagoya.

2 uur geleden
Gewasprijzen op hoogste niveau sinds 2023 door Iranoorlog

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De langdurige sluiting van de Straat van Hormuz door de oorlog in het Midden-Oosten en extreem weer hebben de prijzen voor landbouwproducten naar het hoogste niveau in twee jaar gestuwd. Het risico op voedselinflatie, oftewel hogere prijzen voor basisvoedingsmiddelen, is door de hogere gewasprijzen in combinatie met hogere kosten voor kunstmest en het vooruitzicht van kleinere oogsten verder toegenomen.

2 uur geleden
Rusland voorspelt prijsdaling olie na vertrek VAE uit OPEC

MOSKOU (ANP/RTR) - Het vertrek van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) uit oliekartel OPEC leidt er waarschijnlijk toe dat olieproducerende landen hun productie opvoeren. Daardoor zouden olieprijzen op termijn moeten dalen, voorspelt de Russische minister van Financiƫn Anton Siluanov.

2 uur geleden